VOL I TOVAR U JASLICAMA - Božićne jaslice su nezamislive bez vola i tovara. Oni su dio ikonografije, ali i povijesti, pa su svoje mjesto našli i u ovogodišnjim jaslicama u atriju palače Cedulin u Zadru. U Svetoj zemlji te su domaće životinj... Više [+]
VOL I TOVAR U JASLICAMA - Božićne jaslice su nezamislive bez vola i tovara. Oni su dio ikonografije, ali i povijesti, pa su svoje mjesto našli i u ovogodišnjim jaslicama u atriju palače Cedulin u Zadru.
U Svetoj zemlji te su domaće životinje vjerno pratile život pučkih obitelji. Tovar se koristio za jahanje, a vol za rad u polju. Vol i tovar utjelovljuju i poniznost. Savršeno dobro znaju tko je njihov gospodar. Svjedoci su rođenja malog Isusa, a u jaslice ih je 1223. godine prvi stavio sveti Franjo.
Uz ovo podsjećanje želim svima sritan i blagoslovljen Božić. U duši radost., u srcu veselje, u životu svjetla, nade i zdravlja iznad svega!
Otvorena je diskusija na temu: S Poljakovim šampionskim vinom nazdravljao i ministar Dabro
opg mogovine
prije 1 mjesec
Ministar hoda po svinjokoljama i obilazi podrume umjesto da se uhvati posla i izvrši predizborna obećanja kako će zaštiti malog poljoprivrednika. Ministar hoda po svinjokoljama i obilazi podrume umjesto da se uhvati posla i izvrši predizborna obećanja kako će zaštiti malog poljoprivrednika.
SVIM MASLINARKAMA I MASLINARIMA – Čestitam Svjetski dan masline! Od davnina masline su na našim otocima i zaobalju udomaćene uz ljude kao simbol mira, vjere i života. Njihovim listom hranilo se blago, drvo služilo za ogrijev, a ulje začin,... Više [+]
SVIM MASLINARKAMA I MASLINARIMA – Čestitam Svjetski dan masline!
Od davnina masline su na našim otocima i zaobalju udomaćene uz ljude kao simbol mira, vjere i života. Njihovim listom hranilo se blago, drvo služilo za ogrijev, a ulje začin, hrana, lijek i u stara vremena kao gorivo za svjetiljke. Uljanice.
Još jednom: Čestitam svima Svjetski dan masline!
Posebno ženama u maslinarstvu. Jer, prvu maslinu je i posadila žena – Božica Atena. Udarivši kopljem u stijenu učinila je da iz zemlje izraste prekrasno drvo: prva maslina. Od tada drvo masline osvjetljava noć, daje hranu, liječi bolest, nudi blagostanje i mir svima koji su je uzgajalili i uzgajaju.
U sklopu Svjetskog dana masline 26. studenoga obilježava se i 30ta obljetnica službene objave Piramide mediteranske prehrane - simbola koji je promijenio prehrambene navike milijuna ljudi. Čak i u zemljama koje ne proizvode masline, gdje je piramida odigrala ključnu ulogu u eksplozivnom rastu potrošnje maslinovog ulja. Svjetski dan maslina i 30tu obljetnicu Piramide mediteranske prehrane danas 26. studenoga slave u većini od 60-ak maslinarskih zemalja. Kad, nas, nažalost, ne. Hoće jednog dana, a možda i prije.
Zdravi i veseli bili, al neka nas maslina nadživi!
Otvorena je diskusija na temu: Kobni arsenal zaustavlja preradu u uljarama, Bobanović pomogao maslinarima u nevolji
Goran Vizintin
prije 2 mjeseca
Sjor Nedjeljko, nije mi do prepiranja, duboko postujem svaciji rad, pa tako i Vas, kao i kolege maslinara gospodina Radeta. Moj je osvrt bio usmjeren Više [+] na danasnji nacin pisanja bombasticnih naslova, koji imaju svrhu privuci paznju citatelja, takozvani klik-bajt naslovi. Pretpostavljam da Vi kao novinar znate o cemu pricam. Od tud, pretpostavljam i dio velikog broja pregleda ovoga clanka koje Vi spominjete. Drugo, reklama ljudima i firmama, iako dobronamjerna i zasluzena, radi se na drugi nacin....ja kao citatelj, volio bi da u tekstu koji tretira temu meni zanimljivu procitam vijesti i informacije bitne za tu temu, a ne hvalospijeve pojedincima i njihovim firmama.... Odlican primjer ovoga o cemu tu pisem, je clanak iz Kulta plave kamenice od prije nekoliko dana, koji opisuje rucak sa poznatim istarskim maslinarom u jednom kvarnerskom restoranu, ne zelim nikoga reklamirat, molim Vas ako imate vremena, potrazite i procitajte clanak. Vas me clanak podsjeca na gore spomenuti... Ispricavam se ako sam Vas ili bilo koga uvrijedio mojim pomalo surovim komentarom, nije mi to bila namjera, a pogotovo ne spustit se na osobnoj razini. Agroklub dozivljavam kao korisnog i nadasve ozbiljnog izvora informacija, mogu reci meni najdrazeg. Ne bi volio da se i ovaj portal pretvori u klik-bajt portal.... Hvala lipa i kako se kod nas kaze: Ne stojte mi ca zamirit ( Nemojte mi sta zamjerit )
Maja Celing Celić
prije 2 mjeseca
Ovo je nadasve koristan članak jer očito maslinare treba upozoravati na greške koje rade. Zapravo je nevjerojatno da se takve događaju jer, Više [+] posljedice nemara su velike i utječu na mnoge. A Rade, on je sama energija. Njegova empatija treba biti primjer svima. Hvala Nedjeljko što ste nam donijeli i ovu priču.
Nedjeljko Jusup
prije 2 mjeseca
Čemu sve te objede gospodine Vizintin? O tekstu na koji reagirate najbolje govori interes čitatelja. Pogledajte preglede i lajkove! Čemu sve te objede gospodine Vizintin? O tekstu na koji reagirate najbolje govori interes čitatelja. Pogledajte preglede i lajkove!
Goran Vizintin
prije 2 mjeseca
A jeb.....ti koje ulizivanje, mistificiranje pa na kraju ispadne pateticna reklama....taj clanak ne koristi nicemu, ne sadrzi nikakvu relevantnu Više [+] informaciju osim te da gospodin Radoslav ima karakteristican osmijeh.....i da je veliki filozof. Dajte vise prestanite sa takvom vrstom novinarstva, lijepo otvoreno napisite kako nemate o cemu, pa pisete o poznaniku ili prijatelju kojemu treba malo javne ekspozicije.... pa tko voli neka procita a koga ne zanimaju mistificiranja ce kulturno zaobic takav clanak. I nase vrime ima neku vrijednost, steta ga tratit na takve bedastoce....
Otvorena je diskusija na temu: PDV na preradu maslina veći nego na pornografiju?!
Ivica acivi
prije 2 mjeseca
..pa što se čudite Vlada radi na natalitetu..zato je manji pdv za pornografiju... ali ozbiljno.... za HRANU bi pdv trebao biti minimalan, simboličan.. ..pa što se čudite Vlada radi na natalitetu..zato je manji pdv za pornografiju... ali ozbiljno.... za HRANU bi pdv trebao biti minimalan, simboličan..
Stanislav Čavlek
prije 3 mjeseca
Zanima me omjer extra djevičansko ulja prema djevičanskom. Da li će maslinar dobiti EDU ili samo DU, ne ovisi o njemu nego o uljari. U okolici Više [+] Šibenska gotovosve uljare prerađuju masline na temperaturo od 40-50°C, a EDV dobiva se isklučivo hladnim prešanjem (do maximalno 27°C). Uljara s hladnim prešanjem je vrlo malo s dosta malim kapacitetom.
Otvorena je diskusija na temu: Kako unatoč žegi i suši, bez zalijevanja sačuvati urod maslina?
Stanislav Čavlek
prije 5 mjeseci
Imam maslinu s ogromnim plodovima. Plodovi su ovalnog oblika, zeleni i kad su zreli, dužine 30-40 mm, težine 12-18 g. Maslina ima pristup prema Više [+] bočatoj vodi i rodi obilato svake godine. koštice su velike i duge do 20mm. Ja ju ne koristim za maslinovo ulje nego samo z jesti. Nakon dobre fermentacije plod je vrlo ukusan. Zanima me kakova je to sorta masline. Ja na internetu nisam našao ništa slično.
SVIM MASLINARSKAMA I MASLINARIMA – Čestitam Svjetski dan masline! Ove godine (26. studenoga) posvećen je ženama u maslinarstvu. S pravom. Napokon, prvu maslinu je i posadila žena – Božica Atena. Udarivši kopljem u stijenu učinila je da iz z... Više [+]
SVIM MASLINARSKAMA I MASLINARIMA – Čestitam Svjetski dan masline!
Ove godine (26. studenoga) posvećen je ženama u maslinarstvu. S pravom. Napokon, prvu maslinu je i posadila žena – Božica Atena. Udarivši kopljem u stijenu učinila je da iz zemlje izraste prekrasno drvo: prva maslina.
Od tada drvo masline osvjetljava noć, daje hranu, liječi bolest, nudi blagostanje i mir svima koji su je uzgajalili i uzgajaju.
Maja Celing Celić
prije 1 godinu
Ajme, pa nisam znala za ovaj dan! Ajme, pa nisam znala za ovaj dan!
Otvorena je diskusija na temu: Hrvati drugi put prvaci svijeta u branju maslina!
Damir Senj
prije 1 godinu
Prvaci, a pisma lipo kaže nema ko da ju bere 🤔 kud Crnogorci drugi a lipo i Bog reka kad zanji put bija u Crnoj Gori, a vam gospe, da niste ništa Više [+] radili sve dok se ja ne vrtim 🙊😂
EVO IH - Žižule, čičindre...Počela berba!
Otvorena je diskusija na temu: Za i protiv: Treba li naplaćivati maslinova ulja u restoranima?
Željko Herner
prije 1 godinu
Apsolutno protiv. Mislim da se radi o marketinškom triku koji bi svakog posjetioca restorana prisilio na kupovinu ekstra skupog maslinovog ulja. Kao Više [+] i domaće vino (često upitne kvalitete i bez etikete) koje se prodaje po bezobrazno visokim cijenama.
Nedjeljko Jusup
prije 1 godinu
Ključno je da domaći maslinari i ugostitelji uspostave suradnju. Kad domaća kvalitetna ulja uđu u restorane i konobe svi će od toga imati koristi. Više [+] Maslinari plasman svojih ulja, ugostitelji bogatiju ponudu, a njihovi gosti ukusnije zalogaje. O tome će pričati svojim prijateljima pa će i oni početi dolaziti u lokal koji ima "ulja za bogove". Ulje nikako posebno naplaćivati nego ga (kao začin i/ili dodatak jelima) ukalkulirati u cijenu konzumirane hrane. Sve zajedno može biti i dobra promidžba za turizam, a time i veća korist za zajednicu. Jednostavno, zar ne? Da za Istru koja već sve to uvelike radi. Razvijaju i olioturizam koji donosi puno veći prihod nego "gola" prodaja maslinovog ulja. Nadajmo se da će i Dalmacija s vremenom, malo pomalo, krenuti istim putem u čemu mogu pomoći i medijski relevantni, informativni, poučni i zanimljivi tekstovi u Agroklubu.
Maja Celing Celić
prije 1 godinu
U slučaju da se radi o domaćem, kvalitetnom ulju, treba ga naplatiti. No, ako je konfekcijsko, ulje iz trgovačkih centara, označeno kao EU, onda ne Više [+] bi trebalo. No, tko će to nadzirati?
MI I DANAS BEREMO - A Vi? Dođite svi!
Otvorena je diskusija na temu: Pothvat Trifuna Poljaka: S istim vinom po treći put apsolutni šampion!
Marijan Ivičević-Bakulić
prije 2 godine
Hrvatska ima sve kvalitetnija vina.Mislim da uz toliki turizam ne trebamo biti zabrinuti za distribuciju naših kvalitetnih proizvoda. Hrvatska ima sve kvalitetnija vina.Mislim da uz toliki turizam ne trebamo biti zabrinuti za distribuciju naših kvalitetnih proizvoda.
DAN NARCISA U LIPOM DRUŠTVU - Doša sam dati potporu Akciji prikupljanja pomoći za liječenje raka dojke
SLAVONCI ZAUSTAVILI BURU - Kad je počela vraćati dicu iz petog u prvi razred i lomiti stoljetnu divlju krušku babe Boje stigli su naši Slavonci i zaustavili orkanske udare. Bez problema, jer pogledajte Rukija, mog kolegu po peru i čelnike O... Više [+]
SLAVONCI ZAUSTAVILI BURU - Kad je počela vraćati dicu iz petog u prvi razred i lomiti stoljetnu divlju krušku babe Boje stigli su naši Slavonci i zaustavili orkanske udare.
Bez problema, jer pogledajte Rukija, mog kolegu po peru i čelnike OK Murse iz Osjeka. Pojačani sa Stipom Vučemilovićem, koji je također dobar dio života proveo u Slavoniji, svi su kao "od brda odvaljeni". Moćni. Zaustavili bi oni i buru i tornado da po bonaci možemo uživati, zalogajiti i piti gutljaje po sječanskom suncu u Zadru i potom (kao što se vidi na slici) "kafenisati" na terasi u Diklu uz more...
Otvorena je diskusija na temu: Dogovor ovčara: Cijena mlade paške janjetine snižena od početka godine
Đuro Japaric
prije 3 godine
Ne teža od 10 kg i starija od 45 dana ? Ne jedem janjetinu , to može biti ukusno , ali je ekonomski štetno da ne smije biti teže od 10 kg . Radio sam Više [+] na izgradnji dalekovoda na Pagu pa sam pješice prešao veći dio površine i vidio dio tehnologije uzgoja i suhozide građene mukotrpnim radom mnogih generacija !
Eva Mandarić
prije 3 godine
Ništa. Umjesto pilećih prsa, pašku janjetinu min 4 puta tjedno ;) Ništa. Umjesto pilećih prsa, pašku janjetinu min 4 puta tjedno ;)
Otvorena je diskusija na temu: Sirovina iz Vrbanje sušena kod Drniša: Stigle prve dalmatinske delicije od slavonske fajferice
Nedjeljko Jusup
prije 3 godine
Dobro pitanje. Srića, nisu vozili traktorima na dizel. A taj CO2 i njega ćemo zarobiti u našim ekološkim nasadima. Stabla će apsorbirati ugljični Više [+] dioksid a proizvoditi kisik. Još samo da prestanemo ložiti vatru i grijati se na drva. Industrije, ionako nemamo ili imamo sve manje i manje...
Eva Mandarić
prije 3 godine
Koliko je CO2 utrošeno za prijevoz iz Vrbanja do Drniša? ;) samo pitam heh Koliko je CO2 utrošeno za prijevoz iz Vrbanja do Drniša? ;) samo pitam heh
Otvorena je diskusija na temu: Kozu usmrtio vuk, kravu ubio grom, a jariće čuvaju djeca i Bog
Nedjeljko Jusup
prije 3 godine
Hvala mlada kolegice Tea. Naslov je izlog. Ako je zanimljiv ući ćemo u dućan. Još ako nađemo nešto za sebe to je - to! Hvala mlada kolegice Tea. Naslov je izlog. Ako je zanimljiv ući ćemo u dućan. Još ako nađemo nešto za sebe to je - to!
Otvorena je diskusija na temu: Hitno u trajnim nasadima: Zaštitite maslinu od raka i vinovu lozu od gljivičnih bolesti
Marijan Ivičević-Bakulić
prije 3 godine
Pohvalio bih novi ekološki pripravak koji koristim za zaštitu loze i maslina na bazi bakra i zadovoljan sam njime.Zove se Fitolabicuper. Više [+] http://www.fito-eko.hr/projects/fitolabicuper/
Otvorena je diskusija na temu: Drama u Kitnjastoj Glavici: Medvjed pokupio jarca iz staje Milana Kneževića
EVO MENE MOJI LJUDI - U jabukama, na magunjama... A tu je i profešur Ante Kolega Bage. Sad idemo u vinograde na paletkovanje. Čehulje!!!
Damir Rukovanjski
prije 3 godine
Sad mi je jasno. Moram malo i ja na zrak i raditi a ne samo stola se držati Sad mi je jasno. Moram malo i ja na zrak i raditi a ne samo stola se držati
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje
Nedjeljko Jusup
prije 1 mjesec
Sritan Božić i Stapićima, te urednicima, novinarima i čitateljima Agrokluba. Zdravi i veseli bili ma gdje bili🥳🥂❤️🥳
Vedran Stapić
prije 1 mjesec
Sretan Božić i Jusupima i Zadru! 🎄