Hvala gospodinu Radi. Da nije njega ja ne bih imao ekstra djevičansko maslinovo ulje, kaže Ante Zelić. Zašto se kvare strojevi u uljarama?
Gužva nije samo u nogometnom šesnaestercu nego i pred uljarama duž Jadrana. Od Savudrije do Prevlake. Čak i oni maslinari koji imaju dogovorene termine, čekaju u redovima. “U uljare stiže više maslina nego što su pojedini najavili pa se prerada neplanirano produžuje”, kaže Radoslav Bobanović.
Na području Zadarske županije, primjerice, u 45 njih svi termini su zauzeti do kraja studenoga i dalje. Berba je na vrhuncu, a budući su neke od uljara trenutno u kvaru, prerada će možda pričekati do Božića, a ponegdje se nastaviti i u siječnju iduće godine.
Zašto se strojevi kvare? “To ima veze i s kulturom branja”, odgovara Bobanović.
S maslinama u uljare ne dolazi samo lišće i i suhe grančice, nego i razni predmeti, koji mogu biti kobni za postrojenja u uljarama. Ne radi se o namjeri već uglavnom o nesmotrenosti berača koji u žurbi s tla odnosno mreža za branje "ukrcaju" i ono što ne treba.
“U plastičnim vrećama i kašetama nađe se svega i svačega. Od zaručničkih prstena, narukvica, kovanica eura, žice, brukava, čepova od piva, komada lima i plastike pa čak i zrna od lovačkih patrona. Nađu se komadi granata, geleri zaostali iz rata. Ima i kamenja, puževa… Svašta", kaže Bobanović. Problem je, veli, ako neki od nabrojanih predmeta zajedno s plodovima dospiju u dekanter. Tada nastaje krš i lom. Strojevi se kvare.
Kod Bobanovića ove godine srećom nije bilo takvih slučajeva. Ali, događalo se u nekim drugim uljarama pa su maslinari tražili sve moguće načine da prerade svoje masline. Nekima je ususret izišao upravo Bobanović.
“Hvala gospodinu Radi. Da nije njega ja ne bih imao ekstra djevičansko maslinovo ulje. Morao bih čekati, a ako se ubrane masline odmah ne prerade, plodovi oksidiraju. Gube na kvaliteti”, kaže Ante Zelić (42) iz Vrane u općini Pakoštane. Kad već, zbog kvara, nije uspio u uljari gdje se predbilježio za termin, zamolio je Bobanovića i spasio urod sa svojih 150 maslina.
“Žrtvujem, usporavam vlastitu berbu i preradu da pomognem ljudima u nevolji”, kaže Bobanović koji ima manju uljaru, taman za preradu plodova sa svojih 12.000 stabala maslina koje, uz vinograde i smokve, zajedno s partnerom Željkom Uzelcem, uzgaja na 45 hektara PZ MasVin kod Tinja.
“Kultura berbe maslina bitan je čimbenik i kvalitete ulja i sigurnosti postrojenja za preradu”, opetuje i dodaje da je uljara kao ljudski organizam. Predmete koje je nabrojio “ne može probaviti”, dolazi do kvara, a svaki pa i najmanji kvar košta nekoliko tisuća eura. A o štetama koje trpe maslinari, zbog nemogućnosti pravodobne prerade maslina koje su već ubrali i namjeravali ubrati u planiranim rokovima da se i ne govori.
“Masline je najbolje preraditi odmah, a najkasnije do 48 sati nakon berbe. Svako prolongiranje negativno utječe na kvalitetu ulja”, upozorava.
Bobanović je pojasnio i zašto su, generalno gledano, randmani ove sezone slabiji nego prijašnjih godina.
Sinteza ulja u plodovima počinje kad se završi proces formiranja koštice. To se obično događa tijekom srpnja i početkom kolovoza. Stvaranje ulja nastavlja se sve do obojenja plodova kada brzina nakupljanja ulja doseže svoj maksimum.
Zbog velikih vrućina u tom razdoblju maslina je takorekuć hibernirala. Izostalo je uobičajeno nakupljanje ulja u plodu. A kako su u rujnu pa i u listopadu zaredale kiše plodovi su upijali vlagu, postajali veći i teži dok je količina ulja ostala gotovo ista, pojašnjava.
No, karizmatični direktor MasVina nije nezadovoljan ovogodišnjom sezonom. Naprotiv.
“Plodovi su zdravi i ima ih više nego lani. Ulja u njima u postotku je manje, ali je vrhunsko. Ima idealne omjere fenola, pikantnosti, gorčine, voćnosti, okusa i mirisa, a uz sve to je i harmonično“, zaključuje Bobanović.
Budući je u kritičnim razdobljima zalijevao ni randmani kod njega nisu loši. “Kod mene su ugodno iznenadile ascolana tenera i carolea. U ranoj fazi berbe dale 15 posto. Dobri randmani su i od frantoia i istarske bjelice. Bolji nego što sam se nadao”, kaže uz karakterističan osmjeh Radoslav Bobanović.
Zadovoljan je i što, uz sve poslove na imanju MasVina, stigne pomoći maslinarima u nevolji da i oni prerade svoje masline. Uostalom i stara izreka kaže: Dobro je činiti dobro. Jer, dobro se dobrim vraća!
Fotoprilog
Tagovi
Autor
Goran Vizintin
prije 3 tjedna
Sjor Nedjeljko, nije mi do prepiranja, duboko postujem svaciji rad, pa tako i Vas, kao i kolege maslinara gospodina Radeta. Moj je osvrt bio usmjeren na danasnji nacin pisanja bombasticnih naslova, koji imaju svrhu privuci paznju citatelja, takozvani klik-bajt naslovi. Pretpostavljam da Vi kao novinar znate o cemu pricam. Od tud, pretpostavljam i dio velikog broja pregleda ovoga clanka koje Vi spominjete. Drugo, reklama ljudima i firmama, iako dobronamjerna i zasluzena, radi se na drugi nacin....ja kao citatelj, volio bi da u tekstu koji tretira temu meni zanimljivu procitam vijesti i informacije bitne za tu temu, a ne hvalospijeve pojedincima i njihovim firmama.... Odlican primjer ovoga o cemu tu pisem, je clanak iz Kulta plave kamenice od prije nekoliko dana, koji opisuje rucak sa poznatim istarskim maslinarom u jednom kvarnerskom restoranu, ne zelim nikoga reklamirat, molim Vas ako imate vremena, potrazite i procitajte clanak. Vas me clanak podsjeca na gore spomenuti... Ispricavam se ako sam Vas ili bilo koga uvrijedio mojim pomalo surovim komentarom, nije mi to bila namjera, a pogotovo ne spustit se na osobnoj razini. Agroklub dozivljavam kao korisnog i nadasve ozbiljnog izvora informacija, mogu reci meni najdrazeg. Ne bi volio da se i ovaj portal pretvori u klik-bajt portal.... Hvala lipa i kako se kod nas kaze: Ne stojte mi ca zamirit ( Nemojte mi sta zamjerit )
Maja Celing Celić
prije 3 tjedna
Ovo je nadasve koristan članak jer očito maslinare treba upozoravati na greške koje rade. Zapravo je nevjerojatno da se takve događaju jer, posljedice nemara su velike i utječu na mnoge. A Rade, on je sama energija. Njegova empatija treba biti primjer svima. Hvala Nedjeljko što ste nam donijeli i ovu priču.
Nedjeljko Jusup
prije 3 tjedna
Čemu sve te objede gospodine Vizintin? O tekstu na koji reagirate najbolje govori interes čitatelja. Pogledajte preglede i lajkove!
Goran Vizintin
prije 3 tjedna
A jeb.....ti koje ulizivanje, mistificiranje pa na kraju ispadne pateticna reklama....taj clanak ne koristi nicemu, ne sadrzi nikakvu relevantnu informaciju osim te da gospodin Radoslav ima karakteristican osmijeh.....i da je veliki filozof. Dajte vise prestanite sa takvom vrstom novinarstva, lijepo otvoreno napisite kako nemate o cemu, pa pisete o poznaniku ili prijatelju kojemu treba malo javne ekspozicije.... pa tko voli neka procita a koga ne zanimaju mistificiranja ce kulturno zaobic takav clanak. I nase vrime ima neku vrijednost, steta ga tratit na takve bedastoce....