Pretraga tekstova
Ministarstvo poljoprivrede izrađuje modul Risk management kojim bi se na dnevnoj bazi i u skladu s propisanim rokovima prikazivale farme na kojima je potrebno provesti nadzor, čulo se u Gospiću.
U cilju prevencije nepravilnosti i neprimjerenog držanja životinja te snažnije kontrole stoke na poljoprivrednim gospodarstvima, Ministarstvo poljoprivrede izrađuje modul Risk management koji će biti dostupan djelatnicima Ministarstva, Državnog inspektorata, APPRRR-a te HAPIH-a, čulo se u Gospiću na sastanku ministrice Marije Vučković s čelnicima Ličko-senjske županije.
Modulom bi se na dnevnoj bazi i u skladu s propisanim rokovima prikazivale farme na kojima je potrebno provesti nadzor sukladno definiranim parametrima kao što su prijavljeno teljenje/janjenje, promet, plutajuća goveda, uginuća, zdravstveni status i slično.
"Aplikacija će omogućiti jedinicama lokalne samouprave, komunalnim redarima, pregled farmi s JIBG-om, nazivom i adresom te vrstama stoke koja se drži na toj farmi", pojašnjavaju.
Kako navode iz Ministarstva, sa županom Ernestom Petryiem te lokalnim poljoprivrednicima i drvoprerađivačima razgovaralo se o bitnim temama za razvoj ove županije u kojoj je od strateške važnosti upravo poljoprivreda, posebice stočarstvo, ali i industrija i proizvodnja namještaja kojoj će uvelike pridonijeti novi Nacionalni plan razvoja prerade drva i proizvodnje namještaja Republike Hrvatske za razdoblje od 2022. do 2030., uskoro dostupan za komentare javnosti.
"Osim toga, bilo je riječi o investicijama iz Programa ruralnog razvoja putem kojeg je do sada na području županije isplaćeno gotovo 899 milijuna kuna od više od jedne milijarde kuna odobrene potpore, Covid mjerama pomoći putem kojih je ličkim poljoprivrednicima isplaćeno 6,6 milijuna kuna, ali i budućim ulaganjima", izjavila je ministrica Vučković.
Osvrnula se i na novinarska pitanja o aktualnoj problematici stoke bez nadzora na području županije, rekavši kako je Ministarstvo poljoprivrede još 2020. godine poduzelo niz kontrola slijedom kojih su potpore pojedinim korisnicima umanjene.
U izradi je, navode dalje, i Uputa o implementaciji zakonskih odredbi vezano za postupanje u slučajevima zanemarivanja domaćih životinja te Program sufinanciranja zbrinjavanja domaćih životinja, kao i Pravilnik o zootehničkim uvjetima držanja stoke, uz provjeru mogućnosti pooštrenja određenih odredbi unutar postojećih zakonodavnih okvira i njihovih izmjena i dopuna.
Još jedna od ključnih tema sastanka bila je degresivna stopa za gorsko-planinska područja odnosno smanjenje potpora za navedena područja sukladno veličini površine, predložena u novom Strateškom planu 2023.-2027.
Na sastanku je dogovoreno da će predložene odredbe biti razmotrene te je najavljen novi sastanak na tu temu u Ministarstvu poljoprivrede, zaključuje se u priopćenju.
Tagovi
Stoka bez nadzora Modul Risk management Marija Vučković Nadzor
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
Za status u krdu bitan je stav, ali treba imati i velika “muda” #RuralFoto
Vedran Stapić
prije 3 dana
Osjećao sam izvjesnu konekciju s Austro-Ugarskom 😂😂 Osjećao sam izvjesnu konekciju s Austro-Ugarskom 😂😂
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje
Tea Januš
prije 2 godine
Sramota!
SASA FRANIC
prije 2 godine
tamo gdje prolaze migranti oni pokidaju sve ograde i elektricne pastire. a ovaj ogavni okupacijski rezim ne cini bas nista da to sprjeci. i kad ti mogranti pokidaju ogradu i stoka izadje vlasnik je kriv. cak i ako se snimi video kako migranti prolaze i kidaju ogrde ova okupacijska vlst ne mari.
Đuro Japaric
prije 2 godine
Radio sam na izgradnji i održavanju dalekovoda za elektroprivredu ; Srbije , Hrvatske , Slovenije , Njemačke ! U Njemačkoj sam prešao preko tisuća hektara sa pašnjacima ograđenim elektropastirima ! U Hrvatskoj se MORA ići na prodaju državne zemlje OPG sa rokom isplate do 20 godina , te REZ za privatnu zemlju , kako bi se formirale POVRŠINKI veće parcele za PAŠNJAČKI uzgoj stoke ! Tek tada se može razmišljati i o ogradama na stupovima , jer elektropastirske rušiti će sve veći broj divljih svinja !
Ivan Tešija
prije 2 godine
Mišljenja sam da bi Ministarstvo poljoprivrede najprije trebalo osigurati kvalitetne zakonske uvjete poljoprivrednicima za držanje stoke. Ponajprije mislim na dodjelu državnog zemljišta, omogućavanje postavljanja električnog pastira i fiksnih ograda na površinama koje koriste, gradnju nadstrešnica za sklanjanje od nevremena.Na taj način bi se stoka kvalitetno držala pod nadzorom, smanjio bi se broj učestalih napada od vuka i povećala poljoprivredna proizvodnja. Trenutno imamo situaciju da velik broj poljoprivrednika ne može ostvariti ugovore za površine koje koriste pa stoga nema zakonsku mogućnost postavljanja električnog pastira, u takvim uvjetima je jako teško držati stoku pod nadzorom. Bitno je spomenuti da Hrvatske Sume čak i nekim poljoprivrednicima koji imaju ugovore o zakupu, brane postavljanje elek.pastira. Dakle, poljoprivrednici su u nemilosti državne birokracije. Osim toga i taj termin "držanje stoke bez nadzora" treba preciznije definirati. Nije ista stvar ako vam je stoka privremeno izišla iz pašnjaka uslijed toga što vam je divljač potrgala žicu, i stoka koja se danima slobodno šeće. Država je ta koja treba stvoriti i osigurati uvjete poljoprivrednicima pa tek onda sankcionirati one koji se ne pridržavaju tih uvjeta.😊😊