Pretraga tekstova
Na cijene utječe puno toga, a najviše prognoze žetve u Europi, Sjevernoj Americi i Rusiji
I sa svjetskih burzi za ratare stižu nepovoljne vijesti. Najveći pritisak je na cijene pšenice. Na pariškom MATIF-u u četvrtak ona je pala na 245 eura/t.
Cijena kukuruza je imala blagi pad i za lipanjske budućnosnice je iznosila 242,75 eura/t. Kada je u pitanju uljana repica, sredinom tjedna ona je također pratila silazni trend i bila najjeftinija u posljednje dvije godine. U četvrtak su budućnosnice za svibanj blago porasle na 436,25 eura/t što je rast od 6,25 eura/t, dok su kolovoške porasle za 5,5 eura/t na 439,50 eura/t.
Na čikaškom CBot-u svibanjske budućnosnice za pšenicu su pale na 224,50 eura/t, dok su za kukuruz ostvarili blag porast na 229,66 eura/t. Cijena soje je pala na 480,29 eura/. Zob je pojeftinila i za tonu se treba izdvojiti 229,34 eura.
Može se reći da se tržište pšenice vratilo na ljeto 2021. godine. Utjecaja je puno, od obnove žitnog koridora u Crnom moru, do promjene u financijskim fondovima na tržištima žitarica. No, dobre prognoze žetve pšenice u Europi, Sjevernoj Americi i Rusiji imaju najveći utjecaj. Ozimi usjevi su u dobrom stanju.
Manje cijene pšenice i uljane repice je uzrok pada cijena kukuruza.
Ipak, treba napomenuti da je riječ o blagom padu zbog velike potražnje iz Kine.
Tagovi
Cijene pšenice Cijene kukuruza Cijene uljane repice Berza Tržište žitarica Cijene žitarica
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Dodijeljene nagrade za WOW vino godine! Svake godine, od svibnja do studenoga, traje akcija vinskog izbora po ženskom ukusu „Što žene žele“ , koju su osmislile i provode članice Udruge WOW (Žene i vino). Osnivačica, novinarka Sanja Muzaferi... Više [+]
Dodijeljene nagrade za WOW vino godine!
Svake godine, od svibnja do studenoga, traje akcija vinskog izbora po ženskom ukusu „Što žene žele“ , koju su osmislile i provode članice Udruge WOW (Žene i vino). Osnivačica, novinarka Sanja Muzaferija rekla je da Udruga ima više od 400 članica i da uz pomoć ogranaka u Rijeci za Istru i Kvarner (vodi ga Margita Belušić) i dalmatinskog ogranka u Splitu (vodi ga Adela Visković), uspješno promoviraju dobra vina i umjereno uživanje u njima, te žensku snagu i ulogu u vinskom svijetu.
Izbor se provodi već 12 godina u tri razine od kojih je prva predselekcijska lista vina koju svake godine autorski sastavlja jedan ugledni hrvatski sommelier. On/ona selekcionira vina kušana u prošloj godini i sastavlja listu u pet kategorija: pjenušci, bijela, ružičasta, crvena/crna i desertna vina. Do sada su u selektori bili sommelieri Karin Rupena-Perdec, Alena Stuparić, Željko Bročilović Carlos, Filip Savić, Emil Perdec, Siniša Lasan, Mario Meštrović, Roko Bekavac, Jelena Šimić Valentić, Ivan Jug, Darko Lugarić i - Josip Orišković. Nakon toga sve WOW članice i simpatizerke mogu glasovati za svoje favorite elektroničkom poštom. Tako se dobije 12 finalista (dva pjenušca, tri bijela, dva ružičasta, tri crvena, i dva desertna). Konačnu odluku donose tri članice Udruge WOW vinske stručnjakinje, kušanjem naslijepo.
Vinari čija su vina pobijedila svake godine u organizaciji Udruge WOW-ica putovali su u neku vinsku regiju svijeta. Gianfranco Kozlović u Bordeaux, Saša Senjković u Champagnu, Moreno Coronica u španjolski Penedes, Luka Krajančić u Burgundiju, Frano Milina Bire u Austriju, vinarija Meneghetti u talijansku Toscanu, Marko Fakin u Mađarsku, vinarija Jakob u Milano, vinarija Benvenuti u talijanski Piemonte, a posljednji, Ivan Enjingi nedavno je putovao u Veneto i posjetio vinarije Villa Sandi ,Borgo Conventi i Bottega.
Pobjednici u kategorijama : Pjenušci: Pavlomir 1288. Povjernstvo: „Sitne perle, lijepo izražena kiselina, dugotrajan aftertaste. Dominiraju citrusi i bijelo voće. Pjenušac je kompleksan i traži hranu.!
Nagrada je predana Miroslavu Palinkašu .
Bijela vina: Dvorac Belaj, Malvazija selection 2020. Povjerenstvo: „Na nosu medne note, zrelo voće, maslac, akacija. Na nepcu je kremozno, kompleksno, lijepo izbalansirano vino. Nos i nepce se prate.“
Nagradu je primila Adriana Belay.
Roséi: Rosé Bastian 2023. Povjerenstvo: „Boja lososa, na nosu lijepe arome muškatne ruže. Ima lijepu kiselinu, voćnost; jagoda i malina, na aftertasteu blaga i ugodna gorčina.„
Nagradu je Petri Leko dodijelila Sanja Muzaferija, osnivačica festivala ružičastih vina PINK DAY Zagreb.
Crna vina: Degrassi Petit verdot 2015. Povjerenstvo: „Na nosu zrelo crveno voće, višnja i začinske note. Na nepcu je vino uravnoteženo, fino, užitno. Tanini su blagi. Začini, voće, kremozno i vrlo kompleksno.“
Nagradu je primio Moreno Degrassi
Slatka vina: Kutjevo Graševina ledena berba 2018. Povjernstvo: „Gusto vino, na nosu medne note. Na nepcu jabuka, kruška, suhe smokve.“
Nagradu je primio Petar Marincil.
Ukupni pobjednik WOW GRAND PRIX : Kutjevo Graševina ledena berba 2018. Nagradu je iz ruku prošlog pobjednika, Ivana Enjingija, primio Petar Marincil.
Pripremio: Tomislav Radić
Snimke: Rene Karaman
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje
Nikola Jurisic
prije 1 godinu
Ukrajina je problem, pa Ukrajina nije problem. Korona je problem, pa korona nije problem. GMO free :)
Marta Radić
prije 1 godinu
Nema kukanja...sami izvezite pšenicu ako su cijene konkuretnije...to je riješenje....a trgovci neka razmišljaju
mali poljoprivrednik
prije 1 godinu
Pa zar i ti Marta od drveta ne vidiš šumu.Uvijek imamo zasijano duplo više pšenice i što sa time,to je nekih 400-500 tisuća tona i izvesti će je onima koji nemaju.Mađarska proizvede 5,5 mil tona,Srbija 2,5 mil tona i redovno imaju veće cijene nego kod nas.Naša agromafija koristi takve jeftine spinove kako bi rušili cijenu,pa nam prodaju priču o velikim površinama i troškovima prijevoza ili što već ne.Kada su troškovi prijevoza toliki faktor koji opterećuje naš izvoz,pitam se kome jedna Australija uopće izvozi svoju pšenicu i druge razne zemlje u svijetu?
Marta Radić
prije 1 godinu
U ovogodišnjij žetvi pšenica će biti 150 eura tona , imamo duplo više zasijane pšenice od domaći potreba
mali poljoprivrednik
prije 1 godinu
Stalno se ponavljam,ali nije mi jasno kako otvaranje crnomorskog koridora može drastično utjecati na smanjenje cijena,a sada kad polovica Ukrajine nije posijana nitko to ne spominje,već se naglašava kako pšenica dobro izgleda u drugim zemljama.Kada su burze uspostavljene brokeri su radili dodatne poslove kako bi mogli pristojno živjeti.Danas ti isti imaju jahte,vile sa bazenima i to vam sve govori.Stanje na burzama nema veze sa realnim događanjima,već je to umjetno stvoren sistem kako da se pojedinci bogate na korist realnog sektora.Špekulacije i manipulacije sa poluistinama i naručenim izvješćima,uz blagoslov elitne politike koja vedri i oblači prema svojim interesima.Sve će to doći jednoga dana na naplatu,ako ne na ovom svijetu,a onda na oneme sigurno.