Rusija nije pristala na dogovor o izvozu žitarica preko Crnog mora na više od 60 dana. Istovremeno, sporazum između Ukrajine i Europske unije o liberalizaciji cestovnog prijevoza tereta produljen je do 30. lipnja 2024.
Dogovor koji omogućuje siguran izvoz ukrajinskih žitarica iz Crnog mora obnovljen je u subotu na najmanje 60 dana, što je polovica razdoblja kojega su planirali UN i Ukrajina.
"Crnomorska inicijativa za žitarice, zajedno s Memorandumom o promicanju ruskih prehrambenih proizvoda i gnojiva na svjetskim tržištima, ključni su za globalnu sigurnost hrane, posebno za zemlje u razvoju", rekao je glasnogovornik UN-a Stephane Dujarric u izjavi.
Ukrajinski ministar poljoprivrede Mykola Solsky izjavio je da je Ukrajina isporučila gotovo 500.000 tona pšenice za programe pomoći UN-a. On je u subotu inzistirao da se sporazum o izvozu preko Crnog mora produlji na 120 dana objasnivši da se tako može nastaviti pomagati onima kojima je potrebno te "spasiti svijet od gladi", piše Reuters.
No, Rusija nije popustila nego je, dapače, najavila da će daljnje produljenje nakon sredine svibnja ovisiti o uklanjanju određenih zapadnih sankcija, a koje se ne odnose na hranu i gnojivo. Naime, Moskva tvrdi da su ograničenja plaćanja, logistike i industrije osiguranja prepreka isporukama.
Ruski veleposlanik pri UN-u Vassily Nebenzia rekao je u petak da Europska unija, Sjedinjene Države i Britanija imaju dva mjeseca da izuzmu iz svojih sankcija cijeli lanac operacija koje prate tamošnji poljoprivredni sektor, ako žele nastaviti ukrajinski crnomorski sporazum o žitaricama.
Traže da se Ruskoj poljoprivrednoj banci dopusti da se vrati u SWIFT bankarski sustav te da se Rusiji dopusti opskrba poljoprivrednim strojevima i rezervnim dijelovima.
Nebenzia je također rekao da treba ukinuti ograničenja osiguranja i pristupa lukama za njihove brodove i teret, ponovno pokrenuti cjevovod koji isporučuje amonijak u ukrajinsku crnomorsku luku, ali i deblokirati račune i financijske aktivnosti domaćih tvrtki za proizvodnju gnojiva.
U UN-u potvrđuju da iako je postignut napredak u olakšavanju ruskog izvoza poljoprivrednih proizvoda, još uvijek postoje prepreke, posebno u vezi sa sustavima plaćanja.
Istovremeno, sporazum između Ukrajine i Europske unije o liberalizaciji cestovnog prijevoza tereta produljen je do 30. lipnja 2024., pišu ukrajinski mediji pozivajući se na objavu ministra infrastrukture Ukrajine Oleksandra Kubrakova na Twitteru.
??Ukraine extended the Agreement on the carriage of by road road with ?? for another year. In the first year of its operation, the volume of cargo transportation increased by more than 50%. To ⤴️ this indicator more, we're developing border infrastructure together with ?? pic.twitter.com/cxsJb5SvjI
— Oleksandr Kubrakov (@OlKubrakov) March 16, 2023
"Tijekom prve godine sporazum je dokazao svoju učinkovitost. Za vrijeme njegove provedbe obujam cestovnog prijevoza tereta porastao je za više od 50 posto. Kako bi bio i veći, razvijamo graničnu infrastrukturu zajedno s EU", napisao je Kubrakov.
Prvi takav dogovor potpisan je u svibnju prošle godine i bila je to odluka bez presedana. Tada su uvedene suspenzije na uvozne carine, kvote i mjere trgovinske zaštite koje se odnose na ukrajinski izvoz u EU, kako bi se podržalo gospodarstvo zemlje.
Tagovi
Autorica
mali poljoprivrednik
prije 2 mjeseca
Sve su to prozirne igre bez granica u kojima pravila određuje ista ekipa i diktiraju cijene kako im odgovara.Dogovoren je izvoz i cijene idu dolje,jer su to kao sudbonosne,nenadoknadive količine koje spašavaju gladne u svijetu.Ok,neka je tako,ali što će mo sa ovogodišnjom projekcijom cijena žitarica i uljarica.Tamo će biti milijuni hektara manje zasijani,a i ono što se zasije je upitnog stanja zbog cijelokupne situacije,pa se pitam kako će mo bez tih sudbonosnih količina.Sada odjednom te ogromne količine koje će nedostajati nemaju nikakvog utjecaja na formiranje budućih cijena i odjednom više nema gladnih u svijetu.
Maja Celing Celić
prije 2 mjeseca
Da, oni već mjesecima reagiraju na jeftine žitarice koje umjesto da prelaze preko tih zemalja, ondje ostaju i ruše cijene domaćim.
mali poljoprivrednik
prije 2 mjeseca
Volio bi vidjeti reakciju seljaka iz Bugarske,Poljske,Rumunjske na izjave o spašavanju gladnih u svijetu.