Kruška na dunji ranije stupa u rod, plodovi su krupniji, ali nisu podudarne s nekim sortama krušaka pa je potrebna međupodloga, na koju se cijepi željena sorta
Iako se dunja kao podloga u svijetu koristi više od 50 godina, u ponudi kod nas su sadnice s divljom kruškom kao podlogom, koja je bujna i iz koje rastu izdanci. Ipak i oni malobrojni koji imaju dunju kao podlogu, trebali bi obratiti pažnju na izdanke i redovito ih rezati.
Izdanci se obično pojavlju nakon pete godine od sadnje krušaka koje su kalemljene na dunji.
Ima nekoliko vegetativnih podloga dunja koje su slabo do srednje bujne podloge za krušku. Riječ je o podlogama dunja MA, MC, Adams, Sydo, BA 29, Pyrodwarf. Iz ove posljednje ne rastu izdanci.
Zajedničko im je da su osjetljive na povećan sadržaj vapna u tlu, uglavnom su tolerantne na Erwiniu amylovoru, odnosno, bakterijsku palež voća, ali nisu tolerantne na mrazeve. Kruška na sijancu otpornija je na rane proljetne mrazeve.
Kruška na dunji ranije stupa u rod, plodovi su krupniji, ali nisu podudarne s nekim sortama krušaka pa je potrebna međupodloga, na koju se cijepi željena sorta. Razmak sadnje u redu može biti pola metra pa se po hektaru može posaditi i više od 5.000 stabala.
Ispod cijepa, iz spavajućih pupova, tijekom vegetacije i nakon berbe, dolazi do rasta izdanaka koji mogu dostići i visinu od metar i po. Ovo se događa kada se, u više navrata tijekom vegetacije, stabla prihranjuju KAN-om.
Dovoljna je jedna prihrana, u proljeće nakon cvjetanja, ne više. Izdanci uzimaju hranu stablu zbog čega dolazi do slabijeg formiranja rodnih pupova za narednu godinu.
U stvari, rastom izdanaka dolazi do rasta stabla dunje koja ima čvrsto tkivo i nije laka za rezidbu. Također, sitne, oštre, grančice mogu biti neugodne za rezače prilikom rezidbe stabala. Ako je izdanak, dugačak, debeo i elastičan, može ozlijediti rezača koji ne nosi naočale. Uklanjanje izdanaka trebalo bi vršiti tijekom sezone, a najkasnije tokom rezidbe.
Bilo bi dobro da se obavi češća dezinfekcija škara jer su dunja i kruška osjetljive na bakterijsku palež voća, a poslije rezidbe, obavezno bi trebalo obaviti i tretman sredstvima na bazi bakra. Najbolje je upotrijebiti sredstva s bakrenim hidroksidom, jer se duže zadržavaju na površini stabla.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autor