Bor je jedan od najvažnijih mikroelemenata koji su potrebni za kvalitetnu oplodnju krušaka i ostalog voća, naročito jabuka
Berba krušaka uskoro će biti završena jer, nakon Lipanjske ljepotice, Trevuške, Butire, Karmena, Santa Marije i Viljamovke, još je ostala sorta Abate Fetel i Conferance. Nakon berbe, voćarima se preporučuje da obave prihranu stabala, posebice onih koja su imala rod, koja su iscrpljena od plodonošenja i borbe protiv suše, koja je ove godine predstavljala problem i u voćnjacima u kojima je primjenjeno navodnjavanje.
Ishrana mikro i makroelementima predstavlja neophodnu mjeru za oporavak stabala i osiguranje optimalnog prinosa u narednoj vegetaciji. Bor je jedan od najvažnijih mikroelemenata koji su potrebni za kvalitetnu oplodnju krušaka i ostalog voća, naročito jabuka.
Prihranu je potrebno primijeniti petnaestak dana nakon berbe jer tada počinje priprema stabala za zimu. Lišće počinje žutjeti i dolazi do transporta hranjiva iz listova u korijenov sustav. Zato je važno obaviti gnojidbu preparatima na bazi bora, cinka i mangana.
Bor je ključan jer je potreban za bolju oplodnju i zahvaljujući njemu dolazi do prodiranja peludi do žiga tučka, a time i stvaranja budućih plodova. Ako se daje pred početak naredne vegetacije, odnosno pred i tijekom listanja, zbog male asimilacijske površine tek otvorenih listova, dolazi do slabije oplodnje. Ukoliko je stablo nakon berbe transportiralo bor u korijen, bit će ga više na raspolaganju početkom iduće vegetacije.
Nedostatak ovog elementa u fazi oplodnje ogleda se u zakržljalosti plodova koji su sitniji i deformirani, tj. najčešće ispupčeni. Bor je poželjno dodavati i tijekom vegetacije, prije berbe, naročito u srpnju, jer uslijed visokih temperatura, u slučaju njegovog nedostatka, dolazi i do posmeđenja pokožice cijelog ploda.
Osim bora i cink je važan mikroelement. Ako je prisutan nedostatak dolazi do prijevremenog opadanja listova i plodova, a nakon oplodnje, do formiranja sitnih i uskih listova u vidu rozeta ili metli. On je neophodan i zbog povećane otpornosti prema mrazu, jer ako u sjemenoj kućici preživi jedna sjemenka, može doći do formiranja ploda koji neće biti kvalitetan, ali ipak će preživjeti mraz.
Mangan utječe na zakržljalost listova i stabla ako ga nema dovoljno. Kada se dodaje preko lista, nakon berbe, na raspolaganju je stablu početkom proljeća, kada kreću intenzivni procesi.
Osim navedenih mikroelemenata koji se mogu pronaći u većini poljoprivrednih ljekarni, također se, poslije berbe, voćkama dodaje dušik koji predstavlja "pogonsko gorivo" za početak naredne vegetacije. I njega će deblo prebaciti u korijenov sustav. Dodaje se, najčešće, u vidu uree, ali se mora biti oprezan ako su temperature tijekom jeseni visoke, naročito kada je Miholjsko ljeto.
Ukoliko se dodaje kada su temperature više od 20 stupnjeva, to može dovesti do retrovegetacije, odnosno novog vala vegetacije što je izuzetno opasno za biljku jer ulazi nepripremljena u zimski period kada može doći do smrzavanja nedovoljno odrvenjelih dijelova biljaka.
Naravno, nakon berbe, a prije kretanja vegetacije, bilo bi dobro obaviti i prihranu stabala zgorjelim stajnjakom i mineralnim gnojivima. Ovo se posebno odnosi na stabla koja su imala optimalan rod u prethodnoj vegetaciji i kojima je potrebno da se oporave i opkrbe makro i mikroelementima kako bi i naredne godine dobro rađala.
Tagovi
Autor