Pretraga tekstova
Na većini koštičavih, ponekoj jabučastoj i suptropskoj voćnoj vrsti, poželjno je skratiti centralnu granu kako bi se potaknulo bolje granjanje i prinos na stablima.
Rezidba voća predstavlja jednu od najvažnijih mjera za ostvarivanje rodnosti. Voćari kažu da je bolja bilo kakva rezidba nego njen izostanak. Ovo se posebno odnosi na godine kada voćke nemaju rod i kada hranjiva odlaze više na formiranje lisne mase, odnosno, veću bujnost.
Na većini koštičavih, ponekoj jabučastoj i suptropskoj voćnoj vrsti, poželjno je skratiti centralnu granu kako bi se potaknulo bolje grananje i prinos na stablima.
Svaka voćna vrsta ima specifičnosti što se tiče rezidbe. Komercijalne sorte jabuka, krušaka i šljiva režu se tako što se ostavi centralna grana, provodnica, koja se skraćuje u prvoj godini nakon sadnje, a kasnije se prevodi na jednu bočnu granu koja ju zamjenjuje.
Ostale grane koje nastaju iz rezova povijaju se pod kutom od 90 stupnjeva kod jabuka i krušaka, a kod šljiva 60 stupnjeva. Pri vrhu se ostavlja nekoliko kraćih jednogodišnjih ili dvogodišnjih grančica.
Najvažnije je da zbog težeg branja, visina ne prelazi više od tri i po ili četiri metra, jer velika većina voćara nema platforme za berbu plodova. Sa strane se ostavlja 10 do 15 skeletnih grana koje nose većinu roda i koje se skraćuju na kraće, bočne grane, a nakon četvrte ili pete godine, vade se do osnove.
Autohtone sorte jabuka i krušaka mogu se rezati po istom principu ili se ostave tri do četiri jake grane koje će biti na približno jednakom razmaku i izgledom ličiti na kotlastu krošnju, odnosno, kotlastu vazu i biti u mogućnosti nositi više roda.
Drugim riječima imali bi tri do četiri provodnice na stablu. Dunja, kao jabučasta voćka, također podnosi takvu rezidbu, kao i savka (požegača), sorta šljiva.
Od ostalih koštičavih voćaka višnja i trešnja mogu se rezati na oba načina, dakle da se ostavi jedna ili više provodnica, mada se u praksi više preporučuje jedna provodnica s tanjim rodnim granama pri vrhu. Breskva i marelica najviše vole, kao i dunja, kotlastu krošnju.
Isto je sa suptropskim voćnim vrstama. Dakle, smokve, agrumi u koje spadaju nar i mandarine, također najviše vole uzgojni oblik kotlaste krošnje. Ovaj oblik podrazumijeva da se poslije sadnje sadnica prikrati na 80 centimetara. Tijekom godine, pošto je rez jak, biraju se tri, najviše četiri grane, odnosno, mladica koje su na jednakom razmaku i međusobno su pod kutom od 120 stupnjeva.
U drugoj godini nakon sadnje ti izbojci, tj. ljetorasti se skraćuju kako bi se formirale sekundarne grane koje će nositi najviše roda. Mandarine, naranče i limun imaju robusna, visoka i razgranata stabla s mnogo plodova i zato je važno da imaju jake grane koje će nositi rod.
Kod njih će skoro sav rod biti na rubovima krošnje. Ono što je najvažnije kod svih rezidbi je da bi krošnja trebala biti koliko toliko otvorena kako bi sunčevi zraci mogli lakše prodirati u njenu unutrašnjost jer svako zatvaranje krošnje zahtijeva više borbe protiv kukaca i bolesti. Zid od lišća i grana sprječava 100% prodiranje zaštitnih sredstava u unutrašnjost krošnje.
Smokva je također voćka s razgranatom krošnjom i s mnoštvom izdanaka koji stvaraju jake debele grane, šireći se na sve strane. Može se ostaviti i pet do šest grana koje bi se u visinu rezidbom trebale kratiti na dohvat ruke, tj. dokle se može dohvatiti škarama, a da se rezidbom na bočne grane spriječi pretjerano širenje krošnje u širinu.
Treba imati na umu da smokvin korijen može biti toliko jak da može podići beton iznad sebe. Zato je važno da voćka ne ide pretjerano u širinu.
Tagovi
Rezidba voća Provodnica Centralna grana Ljetorast Bočne grane Kotlasta krošnja Kotlasta vaza
Autor
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.
Sretan vam svima Badnji dan ❤️
Damir Senj
prije 2 tjedna
Karolina Rastija Pa tko bi mene probudio u 3 ili 4 ujutro da idem ispeči prasetinu. Ipak dolazim poslije ponoči tada uvjek ogladnim ali niti moja Više [+] Wumen nevoli da liježem na prazan želudac 🙊🙊😇😇. Malo se šalim, nesmijem na zimu zbog srca pa ovih dana ovako u zimsko doba prčkam dokasno u noč po računalu, isprobavajuči nove operativne sustave, Cromebooxs OS fleks i kako zaobiči na starim računalima onaj dio što će vas sve kočiti oko intalacije windows 11 zbog procesora. Tako da sam ovu noč instalirao windows 11 na računalo 9 god. staro a potrošio samo 56 eur da umetnem novi ssd disk a procesorski dio zaobišao u instalacijskome sustavu.
Karolina Rastija
prije 2 tjedna
Leto, u Sopju je običaj od ranih jutarnjih sati peći pečenicu (od 3-4 ujutro) ☺️😘 jede se tek iza polnoćke Leto, u Sopju je običaj od ranih jutarnjih sati peći pečenicu (od 3-4 ujutro) ☺️😘 jede se tek iza polnoćke
Damir Senj
prije 3 tjedna
Auuuu 🫣🫣😋😋😋😋😋 odmah put Slavonija i to pješke na odojak, da se i ja malo zamastim 🙊 Auuuu 🫣🫣😋😋😋😋😋 odmah put Slavonija i to pješke na odojak, da se i ja malo zamastim 🙊
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje
Maja Celing Celić
prije 1 godinu
Najbolje je obratiti se nekome od savjetnika i stručnih ljudi kada je u pitanju rezidba. Na ovom linku su vam kontakti savjetnika prema sektoru i području https://www.savjetodavna.hr/directory-savjetnici/
gladgora
prije 1 godinu
Imam voćnjak kraj Zeline koji ove godine nije rodio. Imate li preporuku za stručan pregled i rezidbu voćaka?