Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Voćnjaci
  • 08.11.2024. 07:30

Jesenske mjere njege u voćnjacima

U narednom razdoblju voćarima se preporučuje provođenje mehaničkih i kemijskih mjera zaštite, kako bi stabla u što boljoj kondiciji ušla u sljedeću vegetacijsku sezonu

Foto: Shutterstock/Lia_Russy
  • 10.304
  • 568
  • 0

Nasadi voća se ovisno od biljne vrste, sortimenta, lokaliteta i kondicije nasada, nalaze u fazi od obezbojavanja lišća do 50 posto lišća žuto i opalo. U narednom razdoblju voćarima se preporučuje provođenje mehaničkih i kemijskih mjera zaštite, kako bi stabla u što boljoj kondiciji ušla u sljedeću vegetacijslu sezonu. 

Sada je pravo vrijeme da se pregledaju nasadi. Ukoliko se uoče simptomi poput izumiranja grana za koje je pričvršćeno uvenulo lišće, sušenja i pucanja kore, rak-rana, sušenja grana i grančica, zaostalih sasušenih plodova, treba ih orezati i ukloniti kako bi se smanjio infektivni potencijal patogena za narednu sezonu.

"Kada su pitanju nasadi koštičavog voća koji imaju povijest bakterioznih bolesti, za sada ove mjere treba odgoditi jer se infekcija višegodišnjih grana može ostvariti upravo preko rana nastalih prilikom rezidbe", navode iz PIS.

Kod takvih nasada preporuka je da se uklanjanje oboljelih biljnih dijelova provede nakon hladnog zimskog perioda, kada je rizik od širenja bakterija preko rana nastalih rezidbom minimalan.

Zaštita preparatima na bazi bakra

Nakon toga, može se početi s jesenskom zaštitom preparatima na bazi bakra. Ovim tretmanom se smanjuje infektivni potencijal brojnih patogena koji prezimljavaju na stablima, granama, pupoljcima, pukotinama kore, poput uzročnika šupljikavosti lišća, monilioze koštičavog voća, pjegavosti lišća višnje i trešnje, kovrčavosti lišća breskve, bakterioznog izumiranja koštičavog voća.

"Ovo, kod proizvođača poznato i kao 'plavo prskanje' je važno i za dezinfekciju samih stabala. Osim toga, bakar utječe i na bolje odrvenjavanje mladica i čini biljku spremnijom za ulazak u zimski period."

Primjenu bakrenih preparata se preporučuje kada u nasadima opadne oko 50 do 70 posto lisne mase i to nekim od registriranih preparata na bazi bakra:

  • a.m. bakar-oksiklorid 0,75% (kruška, breskva, marelica, šljiva, trešnja, višnja) ili
  • a.m. bakar-oksiklorid 1,5-2 kg/ha (kruška, breskva, marelica, šljiva, trešnja, višnja, lijeska) ili
  • a.m. bakar-oksiklorid  2 kg/ha (breskva, lijeska) ili
  • a.m. bakar-oksiklorid 2,2-3 kg/ha (marelica) ili
  • a.m. bakar-oksiklorid+bakar-hidroksid 4 l/ha (kruška, breskva, marelica, šljiva, trešnja, lijeska).

Izvođenje tretmana se preporučuje po mirnom i suhom vremenu u najtoplijem dijelu dana, uz utrošak veće količine vode radi što bolje pokrivenosti biljaka. 


Tagovi

Mjere u voćnjaku Njega voćnjaka Uklanjanje grana Rezidba Plavo prskanje Zaštita voćnjaka


Autorica

Dinka Bogunović

Više [+]

Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

VOL I TOVAR U JASLICAMA - Božićne jaslice su nezamislive bez vola i tovara. Oni su dio ikonografije, ali i povijesti, pa su svoje mjesto našli i u ovogodišnjim jaslicama u atriju palače Cedulin u Zadru. U Svetoj zemlji te su domaće životinj... Više [+]