Koliko je sigurnost tijekom lova važna, ali i najvažnije, kako izbjeći greške koje mogu biti opasne i po život, opisali su nam sami lovci
Svjedoci smo da trenutak nepažnje u lovu može imati ozbiljne posljedice. Stoga smo razgovarali s iskusnim lovcima koji za Agroklub pričaju koliko je sigurnost važna, ali i najvažnije, kako izbjeći greške koje mogu biti opasne po život.
Nezgode se događaju, kažu lovci. Posebno u grupnom lovu na divlje svinje, kada se koristi oružje s užljebljenim cijevima ili jedinična zrna iz glatkih cijevi. Samo jedan trenutak nepažnje može imati ozbiljne posljedice i zato se uvijek naglasak stavlja na sigurnost i strogo pridržavanje svih propisanih pravila.
"Lovac sam od 1977. godine, imam ogromno iskustvo i znam da svaki lovac mora biti educiran u rukovanju oružjem. Svi imamo dozvole, ali moramo biti odgovorni", kaže Todor Miškov-Braca iz susjedne Srbije te ističe da svaki od njih mora znati propisane mjere.
Nošenje adekvatne lovačke uniforme se podrazumijeva, a određeni dijelovi kao što su kapa ili prsluk, moraju biti markirne, jake boje, kako bi se vidjeli i na većoj udaljenosti. S obzirom na to da u lovu sudjeluju i psi, također je poželjno da njihove ogrlice budu u nekoj od fluorescentnih boja. Preporučljivo je da se na ogrlicu objesi zvonce.
Kako nam je objasnio Miškov, pred početak lova svi se okupljaju na zborno mjesto gdje ih vođa grupe informira o tome što se lovi i provjerava imaju li svi adekvatno oružje. Kaže da je viđao i nedisciplinirane i nepažljive lovce koji pušku drže "kao veslo".
"Lovačke puške se moraju adekvatno čuvati i prenositi, ne može ih se puniti u kuhinji i nositi u automobil. Zakonom je regulirano držanje puški u posebnim zaključanim ormarima i nedostupno je ukućanima."
Koji su uzroci stradavanja u lovu - greške, nepažnja, nepridržavanje pravila, neznanje?
Naš sugovornik kaže da on, na sreću, nije bio svjedok nesreća niti ranjavanja tijekom lova, osim situacija kada su pucali na zeca i sitna sačma je padala po čizmama.
Zdenko Kadlik je član lovačkog društva "Fazan" iz Pivnica, a kaže da se i stariji i mlađi lovci pridržavaju svih mjera koje propisuje pravilnik o lovu.
"Vrlo je bitno da se do lovišta pravilno nosi puška, u futrolama, koferima, da je odvojena municija. Također, na siguran način mora se puniti ili prazniti puška i nikada ne smije biti uperena u pravcu lovca", rekao nam je.
Kako napominje, vođa grupe vodi računa o tijeku lova: evidentira lovce, provjerava oružje i vodi dokumentaciju. Naš sugovornik kaže da tijekom šest godina, koliko se bavi lovom, nije doživio niti vidio neugodnost upravo zato što se poštuju pravila.
Lovačkim oružjem se mora rukovati oprezno i odgovorno. Također, prilikom odlaska do mjesta lova, prelaska na drugo mjesto, kratkog prestanka lova i boravka u zatvorenim prostorijama lovačko oružje mora biti ispražnjeno i/ili prelomljeno.
Lovačko oružje se puni poslije znaka koji daje stručni vođa grupe za početak lova, a prazni poslije davanja znaka za završetak. Dalje, puni se leđa okrenutih sudionicima, tako da se drži koso usmjereno prema dolje ili gore, a također, nikada se ne smije uperiti prema drugom sudioniku u lovu.
Nije dozvoljeno pucati na divljač koja se kreće u pravcu drugih sudionika u lovu i kada se drugi sudionici time ugrožavaju, a u grupnom lovu divljač se ne smije pratiti s uperenim lovačkim oružjem sve dok ne prođe liniju lovaca.
Prilikom nošenja napunjenog lovačkog oružja ruka se ne smije držati na ustima cijevi ili na okidaču, odnosno obaraču. Poslije pada lovačkog oružja na zemlju ili u snijeg ono se mora pregledati radi otklanjanja eventualnih začepljenja ili drugih oštećenja i nedostataka. Važno je i sljedeće: mjesto na koje je raspoređen, lovac ne smije napuštati u vrijeme lova bez odobrenja stručnog pratitelja ili vođe grupe sve do završetka lova.
Tagovi
Autorica