Pretraga tekstova
Božićno drvce središnje je mjesto naših domova tijekom Božića i donosi radost tijekom cijele sezone. Ali što je sa završetkom blagdana? Ukrasi se skidaju, a drvce najčešće baci. Međutim, neke se vrste stabala mogu zasaditi i na otvorenom.
Ako želite božićno drvce koje može dalje nastaviti živjeti u vašem dvorištu, najbolje je kupiti biljku u posudi. Plemenita jela spada među najkvalitetnija drvca jer njene iglice tupih vrhova najmanje otpadaju. Uz nju su preporučljive i Kavkaska jela te plava smreka Glauca čije se iglice također dosta dobro drže na granama. Obična smreka kod nas je ipak najzastupljenija zbog pristupačne cijene, ali u tom se slučaju pripremite na jače opadanje iglica i čišćenje kao i kod običnog bora.
Živo stablo treba biti tretirano s više pažnje nego uobičajno sječeno stablo, jer ono treba preživjeti kad se ponovno zasadi. Najbitnije je da drvce dobije dovoljno vode (ali ne previše) i da ne bude u pretoploj prostoriji. Ako ga predugo držite na visokoj temperaturi, veće su šanse za njegovu propast jer će razlika u temperaturi biti prevelika. Najbolje je da sobu s drvetom držite što je moguće hladnijo, a ako je moguće, koristite male LED lampice i minimalno ukrasa.
Prije nego što jako zahladi i tlo se smrzne, iskopajte rupu dva puta širu od veličine busena. Prekrijte ju nekom ceradom u slučaju da dođe do mraza.
Drvce nakon božićnih blagdana prvo staviti u garažu ili neku hladniju prostoriju. Obavezno odaberite topliji dan s temperaturom iznad nule. Drvo posadite u rupu pazeći da dobijete ispravnu dubinu. Korijenska kugla i deblo ne smiju se zakopati dublje u zemlju nego što su bili u loncu. Sadnicu pokrijte zemljom, zalijte ju i lagano utabajte nogama.
Za najbolje rezultate, nanesite organski malč oko baze stabla i pripazite na vlagu tla oko njega. Nakon što ste posadili bor, on zasigurno neće promijeniti izgled najmanje jednu godinu jer je to period u kojem bor stagnira. Jednu do dvije godine na boru neće izrasti nove grane i iglice što je normalno i oko toga se ne treba zabrinjavati.
Najljepše i najzelenije rješenje je za blagdane kupiti pravi, živi bor. Ne samo da donosi miris u kuću, nego produljuje njegov životni vijek. Bor je vraćen u prirodu, a pri tome se izbjegava odlaganje jelki na smetlišta koja svake godinu budu pretrpana.
Tagovi
Božićno drvce Sadnja Jela Smreka Bor Kako
Autorica
Više [+]
Lucija je magistrica agroekonomike. Rado istražuje novosti u poljoprivredi.
Godina je na izdahu.
Rekli bismo “neka više”.
- Po čemu ćete pamtiti 2020. godinu?
- Imate li velike planove od 2021. godine?
Foto: Tomislav Januš
Đuro Japaric
prije 2 tjedna
Mlada plavoglava sjenica , malo ih ima , a ne vrabac ! Ove godine postavio sam oko 30 kućica za ptice , većina su bile nastanjene . Objesim im Više [+] poslije svinjokolja kosti sa mesom , kupim slanine , dam di žitarica ! Ali ptica sve manje ima jer nema stoke u selima i peradi koja se hranila na otvoreno , isto i tehnologija u ratarskim kulturama ne ide im u prilog !
Hajrudin S.
prije 2 tjedna
Kod mene vise ne postoji ta vrsta vrabca ili kako se vec zove ,nekad ih hranio zimi jer zimi jedu iz zrna kukuruza srce pojedu ostalo nediraju ali Više [+] zato koke pojedu ostatak :) . Po zavrsetku sezone :)
Maja Celing Celić
prije 2 tjedna
Čim se sjetim nečeg lijepog, napišem ;) Čim se sjetim nečeg lijepog, napišem ;)
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Vjerojatnost prijema izvađenog drvca nije velika , sve ovisi iz kakve je i sa koliko zemlje izvađeno . Tjekom ljeta , a i u jesen ako je suša , drvce zalijevajte . Najljepši miris ima srebrena smreka , iglice također ne opadaju . Dio ljudi već su kod mene kupili drvca u Sl. Brodu . Imam ; nordijsku jelu , srebrenu smreku , običnu smreku , plavu smreku i Pančićevu omoriku !