Teškoće prilikom ustajanja kod goveda nakon teljenja u većini slučajeva nisu prvi simptom bolesti. Često su to izostanak apetita ili nezainteresiranost krave za mlado i okolinu, slabost mišića i drugi simiptomi
Ako krava nakon teljenja ne ustaje, prognoze uglavnom nisu ohrabrujuće. Najvažnije u ovakvim slučajevima je pribranost vlasnika goveda, za kojeg je, prema savjetima struke, najbolje da samostalno ništa ne poduzima. Poziv veterinaru je ono što nužno treba uslijediti kako bi se govedo spasilo.
Upravo je ovakva sudbina nedavno zadesila jednog farmera u Travniku, u susjednoj BiH. "Krava se otelila, napreže se i ne može ustati", glasilo je njegovo objašnjenje u pozivu Veterinarskoj stanici "Dr. Salkić". Bio je to dovoljan alarm da se tim uputi na teren.
Stručno rečeno, u pitanju je "Paresis puerperalis et prolapsus uteri vaccae", odnosno teljenje i prolaps maternice krave. U narodu ovu bolest zovu mliječna groznica.
"Stalno ukazujemo na to da treba zvati na vrijeme, kao u spomenutom slučaju, tako da se može djelovati kako akušerski tako i terapeutski. Slučaj je imao svojih osobitosti. Osim mliječne groznice, dogodila se, kako se u narodu kaže, i izvala maternice", objašnjava dr. sci Alen Salkić.
Obično se nakon poduzetih terapeutskih procedura ove životinje izlučuju iz uzgoja, kaže on, dodavši da se ovaj problem teško rješava ako vlasnik sam krene u poduzimanje radnji i mjera te samostalno pokušava riješiti problem, a da pri tom nije konzultirao struku.
Osim mliječne groznice kod ovih bolesnih stanja može se dogoditi i puknuće ligamenata butne kosti, lom zdjelice, karlice ili kuka, iščašenje zglobova.
"Kod puknuća ligamenata i loma kuka nema pomoći, dok kod iščašenja dolazi do oporavka nakon nekoliko dana. Nije dobro prepuštati bolesna stanja slučaju i čekati čuda ili tražiti krivca, najčešće u veterinaru, zato što on nije čudotvorac", kaže dr. Salkić.
Teškoće prilikom ustajanja kod goveda nakon teljenja u većini slučajeva nisu prvi simptomi bolesti. Kako pojašnjava ovaj veterinar, često su to izostanak apetita ili nezainteresiranost krave za mlado i okolinu, slabost mišića. Događa se i da krava ne preživa, nema stolicu, ne urinira.
Sol, ispravna voda i dovoljno stelje - što sve treba stoka zimi?
"Ova situacija je najčešće vezana i relativno je česta pojava kod mliječnih grla, tako da je mliječnost jedan od predisponirajućih faktora u nastanku ovih bolesnih stanja, dugotrajna mužnja, nedostatna i neizbalansirana hranidba", dodaje doktor.
U određenom broju slučajeva bez obzira na sve poduzeto, ovaj problem će se kod visoko mliječnih grla dogoditi i tu treba odmah pozvati veterinara da izvrši pregled i poduzme odgovarajuće mjere.
Problem mliječne groznice je najčešće vezan i za godinu kada usjevi zbog nepovoljnih vremenskih prilika nisu dovoljni da svojom kvalitetom u obroku osiguraju dovoljnu količinu hranjivih i drugih tvari koje bi zadovoljile uzdržne, reproduktivne i proizvodne potrebe, ali i potrebe u mastima, bjelančevinama, ugljikohidratima, vitaminima, mineralima i mikroelementima.
Jako važno je da obrok za muzna i druga grla u govedarskoj proizvodnji bude dobro izbalansiran, dakle kvalitetan u svim hranidbenim parametrima.
"Farmeri stoga moraju voditi računa da grlima u procesu proizvodnje osiguraju putem različitih hraniva obrok po sadržaju, kvantiteti i kvaliteti te tako zadovolje različite potrebe što je najbolja moguća prevencija za poslijeporođajna ili puerperalna bolesna stanja", kaže dr. Salkić.
On naglašava da je kvalitetna hranidba recept za sprječavanje nastanka i drugih bolesti i treba biti vodilja u svakodnevnoj proizvodnoj praksi farmera.
Tagovi
Autorica