Pretraga tekstova
Zbog postupnog oslobađanja hraniva, stajsko gnojivo ima produženo djelovanje. Na teškim tlima ono obično traje četiri-pet godina, pojašnjava stručna savjetnica Snježana Vujinović.
Organska tvar tla predstavlja izvor hraniva koja procesom mineralizacije prelaze u oblike koji su pristupačni za biljke. Iz nepristupačnog oblika, oslobađaju se isključivo djelovanjem mikroorganizama, pa su klimatski faktori kao što su sadržaj vlage, temperatura, aeracija i drugi zapravo ti koji određuju razinu aktivnosti mikroorganizama i često su i limitirajući faktor procesa mineralizacije, pojasnila je Snježana Vujinović, stručna savjetnica za melioraciju PSSS.
Ističe kako je stvaranje humusa dugotrajan i kompleksan proces koji ovisi o mnoštvu faktora, kao što su geološki supstrat, klima i vegetacija i zato je važno utjecati na očuvanje i povećanje unosa organske tvari u tlo. Dodaje da, s obzirom da privođenje zemljišta kulturi dovodi do postupnog smanjenja organske tvari u tlu jedan od načina održavanja nivoa humusa je i unošenje stajskog gnojiva u kombinaciji sa žetvenim ostacima.
"Količina organske tvari u tlu utječe na rast, razvoj i produktivnost biljaka kao i na povećanje njihove tolerantnosti prema mrazu, suši i drugim stresnim uvjetima okoliša", istaknula je i pojasnila da on utječe i na poboljšanje fizičkih, kemijskih i bioloških osobina tla, posebno onih koja su izložena intenzivnoj biljnoj proizvodnji.
Primjenom stajnjaka na teškim tlima ona postaju rastresitija i lakša za obradu, a laka, pjeskovita kompaktnija i otpornija na destruktivne procese erozije tla.
Stajski gnoj je pravo bogatstvo - to napokon svima postaje jasno
Kvaliteta stajnjaka ovisi od vrste domaće životinje, prostirke i njegove zagorjelosti, odnosno starosti. Konjski i ovčji su pogodniji za teža i hladnija tla, imaju veći sadržaj dušika, fosfora i kalija i više suhe tvari. Goveđi i svinjski su bogatiji vodom, hladniji su i kiseliji, pa se sporije razlažu i pogodniji su za laka, pjeskovita tla.
"Zagorjeli stajnjak je bolji u odnosu na svjež, nezagorjeli jer sadrži više hranjivih sastojaka neophodnih za ishranu bilja", govori savjetnica uz naglasak da nezagorjeli u tlu postupno "sazrijeva", pri čemu se troši kisik iz zemljišta. Ovakav postupak ima puno negativnih posljedica, kao što su formiranje neadekvatne strukture tla, nepovoljne pH vrijednosti kao i neodgovarajuća ishrana biljaka u tijeku zrenja stajnjaka.
Zbog postupnog oslobađanja hraniva, stajsko gnojivo ima produženo djelovanje. Na teškim tlima ono obično traje četiri do pet godina, na ilovačama tri do četiri, a na lakim dvije do tri godine. S obzirom da gubi svoju hranjivu vrijednost ukoliko je vrijeme utovara, transporta, rasipanja i zaoravanja dugo, potrebno je u što kraćem vremenskom periodu obaviti rasipanje i zaoravanje stajnjaka kako bi gubici hraniva bili što manji.
Tagovi
Stajnjak Humus Plodnost zemljišta Goveđi stajnjak Konjski stajnjak Svinjski stajnjak Kvaliteta stajnjaka Stajsko gnojivo
Autorica
Više [+]
Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Vinistra na Decanter Fine Wine Encounteru Na ekskluzivnom vinskom događaju u Londonu 16. studenog, predstavit će se više od tisuću vina najpoznatijih vinskih regija, među kojima i 16 vina iz Istre Sve je spremno za prvi nastup udruge Vinist... Više [+]
Vinistra na Decanter Fine Wine Encounteru
Na ekskluzivnom vinskom događaju u Londonu 16. studenog, predstavit će se više od tisuću vina najpoznatijih vinskih regija, među kojima i 16 vina iz Istre
Sve je spremno za prvi nastup udruge Vinistra na londonskom vinskom događaju godine. U suradnji s Turističkom zajednicom Istarske županije, 16. studenog Vinistra predstavlja našu istarsku vinsku regiju na prestižnom Decanter Fine Wine Encounteru sa 16 nagrađenih istarskih vina.
U londonskom hotelu Landmark među više od tisuću vrhunskih vina boje Istre branit će Veralda Xtrian Brut Rosé, 2019.; Agrolaguna Festigia Rosé, 2023.; Rossi Malvazija Istarska, 2023.; Cattunar 4 Terre Malvazija, 2023.; Medea Montiron, 2022.; OMO Malvazija Istarska, 2022.; Kabola Malvazija Unica, 2021.; Pilato Malvazija Sur Lie, 2020.; Matošević Alba Robinia Riserva, 2020.; Ipša Malvazija, 2020.; Kozlović Teran, 2022.; Cuj Teran, 2021.; Fakin Il Primo Teran, 2020.; Damjanić Clemente, 2019.; Prelac Muškat Momjanski, 2023. i Benvenuti San Salvatore, 2019.
Na tom poznatom vinskom događaju u organizaciji časopisa Decanter, ljubitelji vina, ugostitelji, hotelijeri, sommelieri, enolozi, kušat će najbolja vina iz čitavog svijeta. Uz Grand Tasting, organiziraju se masterclassovi koje vode iskusni vinski stručnjaci.
„Istarska vinska scena iz godine u godinu oduševljava ljubitelje vina diljem svijeta, a sudjelovanje na prestižnom događanju poput Decanter Wine Encountera u Londonu dodatno potvrđuje našu predanost promociji autentičnih istarskih vina u spoju s prirodnim ljepotama, kulturnom baštinom i smještajem visoke kvalitete. Povezivanje s istinskim ljubiteljima vina iz cijelog svijeta omogućuje nam da Istru postavimo na kartu svjetske vinske scene i istaknemo našu strast prema očuvanju tradicije i stvaranju novih, nezaboravnih doživljaja za posjetitelje", irekao je direktor Turističke zajednice Istre Denis Ivošević.
Luka Rossi, predsjednik udruge Vinistra istaknuo je kako je ovo prvi put da se neka hrvatska vinska regija predstavlja na Decanter Fine Wine Encounteru.
„Više od 30 godina promoviramo autohtone sorte pa je i u Londonu fokus na malvaziji istarskoj, teranu i muškatu momjanskom i njihovim različitim stilovima. Nastup Vinistre na Decanter Fine Wine Encounteru nastavak je uspješne suradnje s Decanterom s kojim smo u lipnju prvi put u Hrvatskoj organizirali Decanter 2024 Winners Showcase“, rekao je predsjednik Vinistre Luka Rossi.
Članovi udruge od 24. do 28. studenog putuju u Bordeaux, a uz studijsko putovanje nastupit će na bordoškom Vintech Sifelu na izložbenom prostoru Vinistre.
Već su krenule pripreme i za 31. Vinistru, najiščekivaniju hrvatsku izložbu vina koja se iduće godine održava od 9. do 11. svibnja u Poreču.
Pripremio: Tomislav Radić
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje