U Irskoj imaju prijedlog na klanje godišnje poslati 65.000 krava kako bi se u tri godine postigli klimatski ciljevi koje su sami postavili.
Pred stočarima Irske je veliki izazov koji izaziva bijes, posebno među proizvođačima mlijeka. Vlada želi eliminirati 200.000 krava, piše Agrarheute.
Prijedlog je na klanje godišnje poslati 65.000 krava kako bi se u tri godine postigli klimatski ciljevi koje su sami postavili. Primjena ovakve odluke bi državu koštala 600 milijuna eura, a na godišnjem nivou porezni obveznici bi trebali osigurati 200 milijuna eura. Ovi podaci iz Ministarstva poljoprivrede su izazvali bijes i ogorčenje irskih poljoprivrednika, a njihova udruženja oštro prosvjeduju protiv planova za zaštitu klime.
U Irskoj je poljoprivreda označena kao najveći emiter stakleničkih plinova, sa 37,5 posto emisija u 2021. S obzirom na to da se emisije iz sektora povećavaju svake godine, vlada cilja smanjenje emisija za poljoprivredu za 25 posto do 2030. godine. To znači da bi ih poljoprivreda do kraja 2030. godine trebala smanjiti za ukupno 5,75 milijuna t CO2 ekvivalenta.
Pat McCormack iz Irish Creamery Milk Suppliers Association (ICMSA) objasnio je da bi se tako drastično smanjenje broja životinja trebalo odvijati samo na dobrovoljnoj bazi. Mnogi farmeri su uzeli kredite na temelju broja i učinka njihovog stada krava. Postavlja se pitanje kako će vratiti kredite ako im oduzmu životinje.
Zbog toga McCormack poziva na ulaganje u infrastrukturu, znanost i istraživanja kako bi se smanjile emisije štetnih plinova. Sličnog mišljenja su i znanstvenici koji su potpisali Dublinsku deklaraciju koji se zalažu za klimatski prihvatljiv razvoj stočarskog sektora.
Dublinska deklaracija: 1.000 znanstvenika diljem svijeta se zalaže za održivo stočarstvo
Iz Ministarstva poljoprivrede poručuju da je objavljeni dokument samo dio konzultativnog procesa, prijedlog za raspravu i da nije konačna odluka, dok Vlada naglašava da je u potpunosti posvećena dugoročnom opstanku stočarstva, posebno mljekarstva koje je temelj poljoprivrednog sektora ove otočne zemlje.
Tagovi
Autorica
SASA FRANIC
prije 5 mjeseci
tamo su amerikanci raznjali sjeverni tok, gdje je izaslo toliko metana sto krave ne mogu proizvesti ni za 500 godina. poslje toga, prvo klima se nimalo nije promjenila niti je imalo uticalo na klimu. ali oko toga nitko nije postavio pitanje. a sada im kao krave prave problem koje nisu niti 0.1% ispeklog metana. tako da je sve to s klimom samo globalisticki liberalni cirkus bandita na vlasti. i s klimom mena nikakve veze. niti krave stete klimi. sve same lazi i pokusaj uvjeravanja da je laz istina