Strategija kontrole ASK-a zahtijeva višesektorski pristup i pojačanu suradnju između sektora kao što su veterinarska tijela, tijela za upravljanje šumama, lovci i tijela za zaštitu okoliša, istaknula je Aleksandra Miteva iz Agencije za sigurnost hrane iz Bugarske.
"Afrička svinjska kuga dramatično utječe na sektor proizvodnje svinja u Europi te ugrožava lokalnu i regionalnu ekonomiju budući da je Europska unija najveći izvoznik svinja i svinjskog mesa na svijetu", izjavio je Ivica Budor, predsjednik Hrvatskog lovačkog saveza na međunarodnoj konferenciji pod nazivom "Afrička-svinjska kuga kod divljih svinja - kako prevladati epidemiju" koja je nedavno održana u sklopu Sajma lova, ribolova i turizma u Osijeku.
Istaknuo je da EU godišnje izveze pet milijuna tona svinjskog mesa diljem svijeta, a uzgoj ovih životinja čini 8,5 posto njezine ukupne proizvodnje. "Bolest nije opasna za ljude, ali ima razorne učinke na populaciju domaćih i divljih svinja, njihov uzgoj i gospodarstvo, jer je stopa smrtnosti gotovo 100 posto", poručio je rekavši da trenutno ne postoji učinkovito cjepivo za afričku svinjsku kugu, a proširena je u više od 50 zemalja na svijetu.
Istaknuo je da lovci i dalje aktivno sudjeluju u sprječavanju njezina širenja u Hrvatskoj.
Aleksandra Miteva iz Agencije za sigurnost hrane iz Bugarske ističe kako su lovci ključni igrači u strategiji kontrole i iskorjenjivanja bolesti u populaciji divljih svinja. "Strategija kontrole ASK-a zahtijeva višesektorski pristup i pojačanu suradnju između sektora kao što su veterinarska tijela, tijela za upravljanje šumama, lovci i tijela za zaštitu okoliša. Usklađene mjere, prilagođene specifičnostima zemalja i dogovorene prekogranične mjere ključne su za kontrolu i iskorjenjivanje zaraze", pojasnila je.
Svinjogojstvo u Vukovarsko-srijemskoj županiji otpisano? Može li opstati i u ostatku Hrvatske?
Cy Griffin, menadžer u Federaciji europskih lovačkih organizacija (FACE) je istaknuo kako ne postoji jedinstvena mjera koja će riješiti problem. "Lovcima je potrebna državna potpora za rješavanje problema što uključuje sredstva za dezinfekciju, financiranje kupnje i izgradnje jama za odlaganje životinjskih proizvoda, hladnjaka, transportnih prikolica za zbrinjavanje lešina divljih svinja, edukaciju šireg društva kako bi se podigla svijest o biološkoj sigurnosti i dr.", poručio je.
Kaže da među brojnim obvezama, nova uredba EU zahtijeva da lovci prođu posebnu obuku za prevenciju i kontrolu afričke svinjske kuge.
Pojasnio je kako trenutno na razini Europske unije ne postoji koordinirana aktivnost prikupljanja lešina i smanjenja gustoće populacije divljih svinja u zaraženim područjima te da lovačke organizacije trebaju biti uključene u izradu nacionalnih akcijskih planova.
Tagovi
Autorica
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Naslov nema veze sa stvarnošću ! Divlje svinje su uglavnom u neograđenim lovištima koje sada već uzimaju životni prostor i u gradovima ! Lovci MOGU smanjivati broj svinja i sanirati uginule ako ih nađu ! Koliko vidim u brdskoj Slavoniji divlje svinje su dobro i odlično se goste u seljačkom kukuruzu i kukuruzu koje su posijale lovačke udruge ! Za 2 noći lovački kukuruz na parceli koja je do moje POJELE su sve ! Žira , bukvice i drugih šumskih plodova ove godine nema u brdskoj Slavoniji , tako da je realan dolazak divljih svinja i u sama sela ! Čudi me da su svjetski umovi u kratkom roku našli rješenje za cijepljenje ljudi protiv COVID , a za svinjsku kugu ništa ?