Pretraga tekstova
Na sastanku su usvojeni i zaključci Vijeća o označavanju dobrobiti životinja na hrani za cijelu EU, čija je svrha omogućiti potrošačima prepoznavanje proizvoda koja udovoljavaju višim standardima.
Uredbe o ribarstvu i označavanje poljoprivredno-prehrambenih proizvoda bili su glavna tema sastanka ministara poljoprivrede i ribarstva zemalja članica Europske unije održanom 15. i 16. prosinca 2020. godine, a Hrvatsku je predstavljao državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Zdravko Tušek.
Vezano uz Uredbe Vijeća o prijedlozima ribolovnih mogućnosti za Atlantski ocean i Sjeverno more za 2021. godinu te za određene stokove dubokomorskih ribljih vrsta u 2021. i 2022. godini, Hrvatska je podržala dogovor zainteresiranih država članica, priopćili su iz Ministarstva poljoprivrede.
Također, složila se i s prijedlogom Uredbe o utvrđivanju ribolovnih mogućnosti za 2021. za određene riblje stokove koji se primjenjuju u Sredozemnom i Crnome moru, a kojom se nastoji zajamčiti gospodarska, okolišna i socijalna održivost iskorištavanja živih vodenih resursa.
Europska komisija primila je na znanje i prijedlog Hrvatske i 13 država članica koje podržavaju inicijativu o produženju Covid-19 mjera pomoći za ribarstvo i akvakulturu za dodatnih pola godine te je najavila pomno praćenje situacije i mogućnost intervencije ako početkom godine dođe do poremećaja u ovom sektoru.
Nadalje, na sastanku su usvojeni zaključci Vijeća o označavanju dobrobiti životinja na hrani za cijelu EU, čija je svrha omogućiti potrošačima prepoznavanje proizvoda životinjskog podrijetla koji dolaze iz proizvodnje koja udovoljava višim standardima.
Što je oznaka Nutri-Score i hoće li biti obavezna u svim EU zemljama?
EU ministri poljoprivrede i ribarstva raspravljali su i o nutritivnom označavanju hrane na prednjoj strani pakiranja, prehrambenim profilima i označavanju podrijetla hrane, pri čemu je Predsjedništvo primilo na znanje različita stajališta izražena o nekoliko pitanja i predstavilo revidirani nacrt na daljnje razmatranje, stoji u priopćenju Ministarstva.
Izvori
Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja
Tagovi
Ministri poljoprivrede EU Ribarstvo Poljoprivreda Označavanje Dobrobit životinja Hrana
Autorica
Više [+]
Lucija je magistrica agroekonomike. Rado istražuje novosti u poljoprivredi.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Zašto odabrati i kako brinuti o Božićnim drvcima s korijenom ? - Umjetnom boru treba 2500 godina da se razgradi a jedno stablo poput obične smreke u starosti od 5 godina u 12 mjeseci proizvede dovoljno kisika za jednu osobu za dva mjeseca d... Pročitaj cijelu bilješku »
Zašto odabrati i kako brinuti o Božićnim drvcima s korijenom ?
- Umjetnom boru treba 2500 godina da se razgradi a jedno stablo poput obične smreke u starosti od 5 godina u 12 mjeseci proizvede dovoljno kisika za jednu osobu za dva mjeseca disanja.
- Božićna drvca nemojte držati blizu izvora topline kao što su peći i radijatori. Ne samo kako bi se zadržala njihova svježina, već i da se spriječi mogućnost zapaljenja.
- Ako je božićno drvce posađeno u tegli, treba ga samo redovito zalijevati. Većina drvaca u tegli se nakon sadnje ne primi, jer nisu bila zalijevana dok su bila u kući ili zbog toga što je prilikom kopanja oštećen glavni korijen i/ili odstranjena prevelika količina sitnih korjenčića koji dovode biljci hranu.
- Pripazite da drvca u tegli budu tamnih nijansi. Ako je božićno drvce u tegli svijetlih nijansi ili žućkasto, znači da je fiziološki oslabljeno i takvo će se teško primiti prilikom presađivanja.
- Ne preporučuje se kupnja drvaca u tegli većih od 1,5 metra jer se takva teško primaju nakon presađivanja.
By @UdrugaPlantaža
Foto: Autor
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje