Ne računajući ribu, šteta je puno veća od 25.000 kuna kad se zna da duži period ne mogu loviti i da treba izdvojiti nova sredstva za izradu novih vrša. “Nema vrša, nema ulova, a dite traži isti. Što nam preostaje nego bižati ća u Njemačku ili Irsku”, ogorčeni su Filip i Juraj Juričev
Nakon što je šibenska policija zabilježila dojavu o krađi ribarskog alata za ulov ribe u blizini Murtera, javio se i profesionalni ribar Filip Juričev iz Pakoštana. “Osobno sam prijavio krađu i zatražio da se podigne kaznena prijava protiv nepoznatog počinitelja", kaže Juričev. Krađe su učestale, a samo ovaj put na području Murterskog mora, uz otočiće Čavlin i Lončarić, ukradeno mu je, tvrdi, čak 50 vrša, vrijednih 25.000 kuna, ne računajući ribu koja je bila u njima.
Osim vrša, lopov je ukrao i nekoliko stotina metara bijelog konopa za obilježavanje vrša na dnu mora. “Ovo je postalo neizdrživo”, govori Juričev koji se zajedno s bratom Jurajom bavi izradom vrša, koje koristi za ribolov. Zapravo svi članovi obitelji Juričev su ribari i težaci. Otac Željko i treći brat Nikola love mrežama stajaćicama. “Imamo 4 broda i tri povlastice za ribolov, ali pitanje je dokle, jer ovo više nema smisla”, govori Filip ogorčen stanjem i neredom na moru.
“Lovi se na crno i s nedozvoljenim sredstvima. Tako, primjerice, sa batanama na staklo love nedoraslu hobotnicu od 20 deka i prodaju je na crno. Cvita šverc, ribolov dinamitom.. Te i druge nepravilnosti više puta smo prijavljivali Ministarstvu poljoprivrede i Upravi za ribarstvo, ribarskim inspektorima u Zadru i Šibeniku, ali niko ništa ne poduzima. Inspektori kažu da nemaju odgovarajuće brodove i opremu”, prepričava Filip, navodeći niz nepravilnosti koje se događaju na moru i podmorju.
“Tamo gdje mi 'bacamo' vrše, nelegalno ih ima više od 300. Ti dođu, pokupe svoje, ali i naše”, govori mladi ribar Juričev.
On i brat sami prave vrše od inoksa s tim da specijalnu žicu nabavljaju iz Belgije. Zato su tako i skupe. Samo materijal za svaku košta ih po 500 kuna. Šteta je puno veća od 25.000 kuna kad se zna da duži period ne mogu loviti i da treba izdvojiti nova sredstva za izradu novih vrša. “Nema vrša, nema ulova, a dite traži isti. Što nam preostaje nego bižati ća u Njemačku ili Irsku”, ogorčeni su Filip i Juraj Juričev.
Hoće li njihov vapaj potaknuti nadležne institucije na akciju? Kaznena prijava je podnesena, policija provodi izvide u cilju otkrivanja počinitelja i pronalaska otuđenog alata, a građane se poziva da sve informacije o lopovu dojave na telefon od policije 192.
Možda lopove otkriju dronovi, bespilotne letjelice koje su s ostalom opremom za kontrolu ribarstva na Jadranu nedavno prezentirane upravo u Šibeniku na tamošnjoj rivi. Podsjetimo, ministar poljoprivrede i potpresjednik vlade Tomislav Tolušić, pohvalio se da je oprema nabavljena u posljednje dvije godine vrijedna 75 milijuna kuna. To su kamere, ronilice, bespilotni sustav šest letjelica koje imaju domet 120 kilometara, a u pogonu mogu biti šest sati pri uvjetima od 40 čvorova vjetra.
Pokrivaju cijeli Jadran, a tu su i novi brodovi. To je sve ono što ribarska inspekcija treba da bi zaštitila naše riblje resurse i ribare koji pravilno i zakonito posluju. Tolušić je, podsjetimo, najavio i daljnju modernizaciju sustava, istaknuvši da 'teško koja država ima bolje i kvalitetnije sustave nego što ih ima Hrvatska', rekao je i zajamčio da će Hrvatska u ovom dijelu Europe biti lider kako u ribolovu, tako i u nadzoru našeg morskog područja.
Premijer Andrej Plenković bio je izričit: Svaka ribarica na Jadranu bit će nadzirana!
Nadzor i kontrola ribarenja u Jadranu besposadnim letjelicama
Lijepo je sve to čuti, ali za početak, kako rekoše braća Juričev, neka sva ta pusta oprema i inspektori otkriju tko krade vrše. Neka otkriju krivolovce koji nezakonito, a nekažnjeno, love u podmorju našeg Jadrana.
Tagovi
Autor