U Velikoj Gorici kraj jezera Jagodno otvoreno je zeleno mrijestilište za poribljavanje lokalnih jezera, ali i rukavaca rijeka.
Kad su prije nekoliko godina osvijestili da je riječne ribe sve manje, u Sportsko ribolovnoj udruzi Odra započeli su projekt spašavanja. Na njihovu inicijativu izgradilo se mrijestilište za slatkovodne ribe u Velikoj Gorici, u sklopu DaWetRest projekta financiranog sredstvima Europske unije.
Otvorenje je bilo posljednji dan ožujka u organizaciji Fakulteta strojarstva i brodogradnje, Sveučilišta u Zagrebu i Jadranskog inovacijskog centra, a na samom projektu sudjelovalo je uz Hrvatske vode čak 45 partnera i korisnika iz 12 zemalja Europe.
Cilj je razviti i pokazati konkretna rješenja za izazove s kojima se suočavaju kopneni i obalni ekosustavi duž toka Dunava prema Crnom moru.
"Ideja je zapravo krenula više iz straha zato što je posljednjih desetak godina stalno prisutan Koi herpes virus koji ubija ciprinidne vrste riba i iako smo mi do sada imali sreće prošlu godinu su mnoge udruge ostale bez ribe. Zato je važno da ribu ne uvozimo i da kontroliramo uvjete uzgoja”, objasnio je predsjednik Udruge Ognjen Cahun.
Vrijednost projekta je 9,1 milijun eura, a demonstracije poput Zelenog mrijestilišta predviđene su još za Bugarsku i Rumunjsku.
Kapacitet mrijestilišta je 3.000 kilograma ribe godišnje, pokreću ga solarni paneli i dizalice topline i koriste se održive metode uzgoja. Projektu pomaže i blizina jezera Jagodno zahvaljujući kojem voda cirkulira iz bazena za uzgoj u jezero što olakšava prilagodbu mladih riba, a šarani u jezeru dobivaju hranjive tvari i ostatke hrane iz bazena. Jagodno je posebno jer u njemu živi i slatkovodni rak važan za ekosustave šljunčanih jezera.
“U mrijestilištu će se uzgojiti riba za poribljavanje dunavskog rukavca u Baranji te za naše potrebe, a plan je nastaviti priču dalje kroz novi projekt kojim će se izgraditi dodatni bazeni za kečigu. Ona je jako ugrožena vrsta jer je to jedina riba koja ne obolijeva od raka i zato se koristi u istraživanjima za lijekove protiv raka”, najavljuje Cahun nove velike EU projekte u kojima će Udruga ponovno imati važnu ulogu.
Male kečige već plivaju u malim unutarnjim bazenima, ali riječ je o probnom uzgoju prije upuštanja u novi projekt naziva "Swim".
Da, treba nam jedinstvena ribolovna dozvola za sve tekućice - kažu rezultati ankete
Na predstavljanju DaWetrest projekta bila je i Magdalena Andreea Strachinescu Olteanu, voditeljica odjela Maritime Innovation, Knowledge and Investment.
"U ovakvim projektima važan je angažman lokalne zajednice, da oni osvijeste koliko mogu sami i da stvore neku ekonomsku korist. Važno je i da su u projekt uključene minimalno tri zemlje tako da dolazi i do regionalne suradnje“, istaknula je.
Projektom se žele očuvati autohtone vrste, ali i oživjeti napušteni rječni rukavci te potaknuti bioraznolikost. Ideja je i da u zeleno mrijestilište dolaze učenici i studenti te uče o održivosti osjetljivih ribljih sustava. Inače, najčešće ciprinidne vrste su šaran, som, linjak, deverika, smuđ i razne bjelice.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica