Pretraga tekstova
Ova je država još 2017. godine sebi postavila cilj da do 2021. prekine većinu upotrebe glifosata, a do 2023. potpuno zabrani njegovu upotrebu.
Francuska vlada će do početka 2021. godine djelomično zabraniti korištenje glifosata, trenutno jednog od najkorištenijih herbicida, najavila je to Ministrica ekološke tranzicije Barbara Pompili.
"Imamo trajnu misiju, koja prilično brzo napreduje i nadam se da ćemo uskoro imati dobre alternative za ovu kemikaliju“, naglasila je.
Ova je država još 2017. godine sebi postavila cilj da do 2021. prekine većinu upotrebe glifosata, a do 2023. potpuno zabrani njegovu upotrebu. Iako je 2019. godine predsjednik Emmanuel Macron izjavio kako Francuska neće uspjeti u tome naumu, sada, kada se stvari polako privode kraju, ipak je optimist po tom pitanju, navodi From Press.
Uz to, ministrica želi da se pronađu i zamjene za neonikotinoid koji se koristi u proizvodnji šećerne repe.
Podsjećamo, U Europskoj uniji na snazi je zabrana triju vrsta ovih kemijskih sredstava u usjevima - klotianidina, imidakloprida i tiametoksama. Francuska je otišla korak dalje i zabranila još dvije vrste, tiakloprid i acetamiprid, ali ne samo na otvorenim poljima nego i u staklenicima.
"U ove četiri godine imali smo vremene pronaći alternative i za ovu kemikaliju, no još uvijek nismo uspjeli. Sektor nije bio dovoljno jak, istraživanja nisu napredovala, a država nije nimalo pomogla. Još uvijek mislim da su neonikotinoidi vrlo opasni. Jako sam ponosna što je čak 91% njih već zabranjeno, a sada nam treba posljednji mali korak. Zajedno s ministrom poljoprivrede Julienom Denormandieom smislit ćemo bolju zamjenu“, poručila je Pompili.
Zašto njemački poljoprivrednici odustaju od uzgoja šećerne repe?
No, kako ona još uvijek nije pronađena, francuski poljoprivrednici već nekoliko mjeseci pozivaju u pomoć jer im zelene lisne uši koji su prenositelji virusa žutice uništavaju urod, a što rezultira gubitkom prinosa od 30 do 50%. Također, zatražili su i ponovno uvođenje te upozorili na propast proizvodnje šećerne repe ako se nešto ne poduzme.
Inače, industrija šećera ključni je sektor ekonomije ove zemlje jer osigurava ukupno 46.000 radnih mjesta, uključujući 25.000 poljoprivrednika i 21 tvornicu šećera.
Povezana biljna vrsta
Sinonim: - | Engleski naziv: Sugar beet | Latinski naziv: Beta vulgaris var. saccharifera
Šećerna repa je industrijska biljka koja se uzgaja za proizvodnju šećera, zbog visoke koncentracije saharoze u njezinom zadebljanom korijenu. Iz šećerne repe se dobije 16%... Više [+]Tagovi
Glifosat Herbicidi Zabrana Francuska Neonikotionoidi Insekticidi Alternativa Šećerna repa
Autorica
Više [+]
Lucija je magistrica agroekonomike. Rado istražuje novosti u poljoprivredi.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Godina je na izdahu.
Rekli bismo “neka više”.
- Po čemu ćete pamtiti 2020. godinu?
- Imate li velike planove od 2021. godine?
Foto: Tomislav Januš
Đuro Japaric
prije 3 tjedna
Mlada plavoglava sjenica , malo ih ima , a ne vrabac ! Ove godine postavio sam oko 30 kućica za ptice , većina su bile nastanjene . Objesim im Više [+] poslije svinjokolja kosti sa mesom , kupim slanine , dam di žitarica ! Ali ptica sve manje ima jer nema stoke u selima i peradi koja se hranila na otvoreno , isto i tehnologija u ratarskim kulturama ne ide im u prilog !
Hajrudin S.
prije 3 tjedna
Kod mene vise ne postoji ta vrsta vrabca ili kako se vec zove ,nekad ih hranio zimi jer zimi jedu iz zrna kukuruza srce pojedu ostalo nediraju ali Više [+] zato koke pojedu ostatak :) . Po zavrsetku sezone :)
Maja Celing Celić
prije 3 tjedna
Čim se sjetim nečeg lijepog, napišem ;) Čim se sjetim nečeg lijepog, napišem ;)
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje