Rat u Ukrajini uzrokovao je uvoz značajnih količina šećera u Europsku uniju, što je izazvalo strah od viška
Proizvođač šećera Saint Louis Sucre (SLS), u vlasništvu njemačkog Suedzuckera, zatražio je od francuskih ratara da ne povećavaju proizvodnju repe 2024. kako bi izbjegli pad cijena usred jake konkurencije ukrajinskog šećera, objavio je Reuters na temelju pisma u kojega je imao uvid.
Naime, europske cijene dosegnule su rekordne razine, znatno iznad onih na globalnim tržištima, zbog deficita ove robe u bloku, a što je posebno vezano uz pad proizvodnje u Francuskoj. Ondje su poljoprivrednici odustajali od uzgoja šećerne repe zbog loših berbi prošlih godina, na što je utjecala zabrana korištenja određenih pesticida.
Ali rat u Ukrajini uzrokovao je uvoz značajnih količina šećera što je izazvalo strah od viška, kao što je bilo 2017. nakon što je Europska unija ukinula proizvodne kvote, a to je dovelo do kolapsa cijena.
"Naša ambicija da povećamo površine je u suprotnosti s naporima EU da bude solidarna s Ukrajinom", stoji u pismu SLS-a od 6. rujna.
"Cilj nam je osigurati da svaka tona šećera proizvedena u Francuskoj savršeno odgovara potražnji, bude cijenjena na europskom tržištu te omogući najbolji mogući prihod od repe", navode te očekuju od poljoprivrednika da količinu u 2024. zadrže na razini iz 2023.
Uvoz šećera iz Ukrajine u EU porastao je na 390.000 tona između listopada 2022. i srpnja 2023., u odnosu na 25.000 tona u istom razdoblju prethodne sezone, pokazuju podaci EU-a.
U Suedzuckeru komentiraju da ukrajinski šećer, koji remeti tržište EU, treba izvoziti u treće zemlje, gdje je potrebna hrana.
Francuski farmeri u procesu su odabira plodoreda za sljedeću sezonu, sjetva uljane repice je već gotova, a pšenice bi trebala početi kasnije ovog mjeseca.
Visoke cijene šećera u vrijeme kada su cijene žitarica pale, mogle bi potaknuti poljoprivrednike da se u plodoredu odluče upravo za repu, kažu uzgajivači. No, površina pod tom kulturom ondje je ove godine pala na najnižu razinu u 14 godina.
Europski šećer trgovao se po cijeni od 915 eura po toni u srpnju 2023., pokazali su najnoviji podaci za EU, što je 57% više u odnosu na prethodnu godinu i dvostruko više od cijene zabilježene u srpnju 2021.
"Moramo paziti da ne odemo u krajnost", rekao je za Reuters Franck Sander, predsjednik francuskog sindikata proizvođača šećerne repe CGB, upozoravajući da bi povećanje površina moglo dovesti do pada cijena u EU, čak 30 posto, pogotovo jer postoje velike zalihe u Ukrajini.
Očekuje se da će se proizvodnja u EU oporaviti 2023./24. u odnosu na prethodnu sezonu, uglavnom zbog više usjeva u Poljskoj gdje su poljoprivrednici, privučeni višim cijenama, povećali zasijane površine.
U posljednjoj hrvatskoj šećerani, županjskoj Sladorani, započela je 77. kampanja prerade šećerne repe.
Kako je istaknuto iz Hrvatske industrije šećera, ove će godine 350 proizvođača proizvesti oko 600 tisuća tona šećerne repe, iz koje će se proizvesti približno 85 tisuća tona šećera. Navedena količina dovoljna je za domaće potrebe.
Tagovi
Autorica
mali poljoprivrednik
prije 2 mjeseca
U plićaku su sitne ribe,a malo dublje su krupnije ribe.Samo tamo je jako mutna voda.
Gardunko
prije 2 mjeseca
Potrebna je potpuna reorganizacija lokalne uprave. Ukidanje dvije trečine općina i potpuno ukidanje županija. Ograničavanje mandata načelnicima i gradinačelnicima na 2 mandata itd. itd. itd. Ovakve općine su potpuno nebitne za kvalitetu života stanovnika. Ovo je poljoprivredni portal i spominjuči naše uhljebe sam samo htio ukazati na to da su za naše probleme krivi naši političari i treba upirati prstom u njih...
mali poljoprivrednik
prije 2 mjeseca
"Moja općina je Hrvatska u malom" ...evo da te pitam hipotetsko pitanje.Kada bi ti mogaop promijeniti sve u tvojoj općini i postaviti stvari da super funkcioniraju na zadovoljstvo cijelokupnog pučanstva,da li bi to što promijenilo u tvom poljoprivrednom poslovanju?Malo veći igrači vedre i oblače sa našim sudbinama. Riba smrdi od glave,a ovi dole su obični mali pokvareni kokošari.Svatko gleda svojim očima i svatko ima drugačiju percepciju na uzrok i posljedice.
Gardunko
prije 2 mjeseca
Eto, opet je Brisel kriv. Tekao je med i mlijeko ovim prostorima prije pridruženja Briselu.Vladajuči su nam u domove donosili samo veselje i blagostanje.
mali poljoprivrednik
prije 2 mjeseca
Brisel sa svojim direktivama i uvoznički lobiji određuju strategiju razvoja hrvatske poljoprivrede.Njima je u cilju razvoj većih sustava i pojedinaca,koje će jednoga dana polako preuzimati,da li milom ili silom.Za nas male tu nema puno mjesta i ostaće nas tek toliko da popunimo statistiku.Nešto kao folklor u selima,da se može vidjeti kako je to nekada bilo.Naši političari su se dobro prlagodili tim trendovima i spominju kao papagaji neke silne milijune iz EU fondova,kje tobože ulažu Slavoniju,samo nigdje da objave tko je i koliko dobio.
Đuro Japaric
prije 2 mjeseca
Pa Hrvatska je ISPOD razine Sjeverne Koreje ! A Plenković može raditi što hoće jer PROTIV sebe NEMA političare a ni raju , jer Robin Hooud UZIMA JEDNIMA da bi dao drugima , a onda onima kojima daje , nemaju razloga za bunu ! Jučer sam kupio 30 kg šećera pakovanje VIRO , mislim da je to u ostacima šećerane u Virovitici !
Gardunko
prije 2 mjeseca
Došli smo do toga da nam premijer diktira cijene proizvoda uživo na TV-u. Pa to ne radi ni onaj budalaš iz Sjeverne Koreje. Da je htio smanjiti inflaciju trebao je zamrznuti plače načelnicima, županima, ministrimai ostalim uhljebima. Ukinuti lokanje i žderanje na račun poreznih obveznika, ukinuti povlaštene penzije i rasformirati većinu opčina i potpuno ukinuti županije. Mogao je recimo zamrznuti PDV na 13 % . Bilo bi love za obnovu od potresa i oluje, za odštetu svinjogojcima i svim poljoprivrednicima zbog smanjenjenih prihoda i napačenim penzionerima.
Damir ŠČ
prije 2 mjeseca
Gardunko u svakoj Opčini je isto. Kad kreneš od načelnika opčina, pa Županija, pa do Centra vlasti u Zagrebu i Goli otok bi bio premali da ih sve tamo smjestimo.
Đuro Japaric
prije 2 mjeseca
2001 Pankretić je išao sa izmjenom dobrog rješenja HDZ da umjesto županijskih komisija sa državnom zemljom mogu raspolagati ; ministarstvo sa većim parcelama , a lokalne vlasti sa manjim ako NAPRAVE PROGRAM raspolaganja ! Rekao sam Pankretiću , vođama HSS seljačkog saveza Grivičiću i Kuterovcu da to NEĆE funkcionirati na lokalnoj razini ! Oni su tvrdili suprotno i onda je zamoljen Predsjednik Mesić da reagira primanjem predstavnika udruga ! U vremenu kojeg sam imao rekao sam svima da Zakon na lokalnoj razini NEĆE funkcionirati , pojasnio Beogradski Zakon o nasljeđivanju , Nizozemski , rekao da imamo CIRKUS zvanim nesređeno stanje u gruntovnicama i katastru ! MESIĆ nije odradio što je on predložio ! Tolušića sam pismenim putem UPOZORIO ( IMAM njegov odgovor ) da NE vraća zakon na lokalnu razinu i sve klubove zastupnika ! 2018 - 2023 SVI vidite da to NE FUKCIONIRA i se MORA NAPISATI NOVI Zakon ! Od sadašnjih oko 3700 000 državljana RH pola stanovništva živi u desetak gradova i Hrvatskoj NE treba 555 LOKALNIH FARMI ! Može se govoriti oko 80 općina i gradova , sa općinskim uredima ! Sadašnje općine i gradići NEMAJU stručni i ljudski potencijal za PROVOĐENJE najskupljeg , najgoreg ZAKONA ZA OPG OD 91 ! NA RURALNOM prostoru TREBAJU komunalna poduzeća i UČINKOVITA STRUČNA UPRAVA ! TEMA je šećerna repa , sa sustavima za NAVODNJAVANJE to može biti dohodovna kultura , pojasnio sam korištenje vrhova repe koje sam vidio u Njemačkoj jer smo MORALI prelaziti preko polja prilikom izgradnje i održavanje dalekovoda !
Gardunko
prije 2 mjeseca
Gledam ja i užu i širu sliku stanja. Moja općina je Hrvatska u malom. Općine i županije su potpuno nepotrebne za opstanak i razvoj RH naprotiv to su kočnice razvoja i legla korupcije našeg društva. Svaka mala općinica je nekakav centar moći i načelnici ne prezaju pred ničim da se besramno i protuzakonito bogate a seljani im se za mrvice klanjaju.
Đuro Japaric
prije 2 mjeseca
Gradeći i održavajući dalekovode za elektroprivredu Njemačke imao sam priliku vidjeti kako oni to rade ! Prije vađena korijena ošišaju vrhove i list , istovare na njivi ugaze i naprave silažu ! Vidio sam kako se repa uzgaja i u Hrvatskoj ! mali poljoprivredniče , nikada Slavonija nije bila u goroj državi od Hrvatske i EU i 95 sam javno rekao o EGZODUSU u smislu ISELJAVANJA iz Slavonije ! I sin mi je otišao u Njemačku , nije mi žao jer u ovom SRANJU zvanom RH nema BUDUĆNOSTI za POŠTENE ! Pa od 91 nas PONIŽAVAJU sa državnom zemljom , a 555 NEPOTREBNIH općinica i gradića NIKOME ne treba osim HDZ i SDP koji su ih osnovali ! Pa u vremenu 2001 - 2008 preko 180 tih lokalnih FARMI uhljeba NISU raspisali ni JEDAN natječaj za državnu zemlju u korist OPG ! I onda 2018 opet HDZ vrati raspolaganje na LOKALNU razinu ! A 2023 NEZNAJU ni koliko lokalnih vlasti ima podržavljenu zemlju , jer LOKALNI šerifi NE MORAJU ako neće raspolagati sa podržavljenom zemljom !A UKRAJINA nije HRANITELJICA ljudi na Planetu zemlja , jesu veliki proizvođači ! Hrvatski su problem političari u Zagrebu i djelomično u EU koju je vrijeme PREGAZILO , u odnosu na AMERIKU , Kinu , Indiju !
mali poljoprivrednik
prije 2 mjeseca
Sve to stoji što si naveo Gardunko,ali trebaš gledati i širu sliku stanja.Tvoj načelnik je kažeš nepošten,ali on odgovara za stanje samo tvoje općine.Ovdje je problem puno veći i dolazi od malo većih centara moći.Ti centri moći imaju svoje ciljeve i ne prezaju od ničega da ih ostvare,a mi smo im samo kolateralne žrtve.Istina je da naši političari ne poduzimaju ništa kako bi nas zaštitili i pričaju prazne priče,a rezultati u cijeloj Slavoniji su generalno gledajući skroz poražavajući.Ovakav kaos nije skoro viđen i svi mogući šverceri gledaju kako da ulove u mutnom,a seljaci su ostavljeni na vjetrometini,jer pod krinkom pomoći Ukrajini se donose kontraproduktivni zakoni i odluke na uštrb vlastitih poljoprivrednika.Meni ne bi bilo drago da moja djeca odu u inozemstvo i borim se da se to ne dogodi,jer čemu sav novac ako nisi sa svojima.
Gardunko
prije 2 mjeseca
Od svega u Slavoniji mi smeta taj uliznički mentalitet. Nije mi normalno koliko su ljudi skloni podaništvu. Kad naš načelnik općine prođe kroz selo ljudi mu se klanjaju kao da je kralj. Taj isti načelnik je napravio toliko štete u općini i toliko ljudi je oterao sa ognjišta a ljudi glasaju za njega od 1997. godine. O njegovom bratu da ne pričam, taj nema kog nije prevario i kom nije ostao dužan a drugi je najuglednij stanovik općine, nakon brata načelnika naravno. Drago mi jedino što su moji nasljednici otišli iz Slavonije i ne moraju to gledat pa makar i skromnije živili u tuđini.
Gardunko
prije 2 mjeseca
Čitam komentare i ne vjerujem... Svi su nam krivi i Amerikanci, Rusi, Ukrainci, EU, masoni, marsovci i tko sve ne samo mi smo ispravni i pošteni. Nitko se ne pita da li nam trebaju tolike općine, županije, gradovi, povlašteni penzioneri, raznorazne agencije i uhljebnička mjesta. Nitko se ne pita koliko to sve košta i tko to plača... Načelnici općina, župani i razno razni uhljebi žderu i piju na naš račun, pljačkaju, uništavaju sve oko sebe ali to su naši domoljubi i njih nitko ne smije dirati nego najlakše optužiti nekog tamo daleko kog nikad vidli ni čuli.
Dudina
prije 2 mjeseca
Nije rat u ukraini uzrokovao uvoz šećera nego pogodovanje amerikancima koji žele uništiti europsku poljoprivrednu proizvodnju...sad je za sve kriv rat u ukraini a ne sankcije Rusiji koje uništavaju Europu...do nedavno je za sve bila kriva korona a zapravo su bili krivi stožeri i njihove mjere koje bile namjenjene uništavanju ekonomije
Damir ŠČ
prije 2 mjeseca
Mene više zanima što se sve skriva u tim Ukrainskim žitarica prilikom ono kao tranzita. To je nešto slično kao kod nas u RH između 1991-1995 kada smo uvozili prevelike količine slame preko Mađarske a u slami svakakvih METALNIH žitarica, samo falilo da i repa i mrkva ne proklijaju iz te slame. Ovo više izgleda na ratno profiterstvo nego na uvoz nečega čega nema.
SASA FRANIC
prije 2 mjeseca
ja se jedino nadam da nece zatvoriti nasu seceranu. ali od ove EU koja unistava svoje stanovnistvo, i HR vlade koji su samo sluge EU, nicemu dobrom se ne treba nadati
mali poljoprivrednik
prije 2 mjeseca
Što europska komisija savjetuje da se uopće sije?Tržište je poremećeno geopolitičkim intetvencijama i što sijati,a da neće biti ugroženo ukrajinskim uvozom?Kod nas šverceri kupuju ukrajinsku pšenicu i potražnja je za dostupnim skladištima.Naši pametnjakovići su ponudili luke za izvoz,a dobar dio robe ostaje u RH.Tko to kontrolira??Sada dolazi suncokret,kukuruz i kuda će nas to odvesti...
Damir ŠČ
prije 2 mjeseca
Šta ta Ukraina sve ima, još samo fali uvoz banana 😇😇😇