Suša i toplinski val su smanjili prinose u EU, a uvoz nadoknađuje manjak domaće proizvodnje
Međunarodno vijeće za žitarice (IGC) je prošli tjedan smanjilo svoju prognozu za globalnu proizvodnju kukuruza za 2022./23., na što je utjecalo smanjenje proizvodnje u Europskoj uniji i Sjedinjenim Državama, piše ukragroconsult.
Sada predviđaju 1,166 milijardu tona što je znatno ispod 1,217 milijardi iz prethodne sezone.
Glavna revizija odnosi se na EU gdje se proizvodnja te žitarice smanjila na 53,5 milijuna t u odnosu na prijašnjih 56,2 mil. t, i Sjedinjene Države gdje sada govore o količinama od 353 u odnosu na 354,2 mil. t.
IGC očekuje da će SAD, najveći svjetski izvoznik kukuruza, isporučiti samo 54,6 mil. t u 2022./23., u odnosu na prethodnu prognozu od 57,8 mil. t. Također će se smanjiti i zalihe na 29,8 umjesto predviđenih 31 milijun tona.
Izvješće francuske konzultantske kuće Strategie Grains također pokazuje manju žetvu te žitarice u EU. Kao razlog su, jasno, naveli sušu, ali i pojasnili da val uvoza iz Ukrajine pomaže smanjiti probleme u opskrbi, prenosi Reuters. Njihova prognoza prinosa za 2022. je manja od IGC-ove i iznosi 50,4 milijuna tona, sa 52,9 milijuna predviđenih u rujnu.
To je skoro 25 posto ispod lipanjske, kada se govorilo o količinama od 66,8 milijuna tona. To je bilo prije nego što su suša i toplinski val djelovali u ključnim fazama rasta ove ratarske kulture.
Stoga je povećana i projekcija uvoza kukuruza u EU u tekućoj sezoni 2022/23., a nakon nedavnog povećanja putem crnomorskog koridora za ukrajinske pošiljke.
Glavna destinacija za ukrajinske poljoprivredne proizvode u 2022. je EU
Prinosi su na katastrofalno niskoj razini, a stabilnost je ostvarena zahvaljujući onome iz Ukrajine i Brazila.
Prognoza uvoza kukuruza u 2022/23. povećana je na 23,0 sa 21,4 milijuna tona predviđenih prošlog mjeseca. Iz Ukrajine se očekuje 12,8 mil. t.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autorica
Stjepan Žunac
prije 4 mjeseca
Sasa gdje se proizvelo? Prinosi u većini RH ne prelaze 5 tona po hektaru!
SASA FRANIC
prije 4 mjeseca
Stjepane nije manjak u HR nego u EU. kod nas se proizvelo i vecina ce se izvesti u druge zemlje EU.
Stjepan Žunac
prije 4 mjeseca
Kakav manjak? Pa Bcc stručnjaci se hvale sa prinosima 1 tona po hektaru???