Nimfe sišu sokove na mladim izbojima i lišću, a odrasle jedinke na plodovima. Oštećenja uključuju tvrde, plutaste, uvele i deformirane plodove
Povrtna stjenica (Nezara viridula) znana i kao smrdljivi martin, štetnik je koji na našim prostorima nema značajne prirodne neprijatelje, a pravi velike probleme na povrtnim i voćnim kulturama.
Može proizvesti do četiri generacije godišnje, ovisno o klimi i uvjetima. Budući da su zime sve toplije, njihova je brojnost sve veća.
Životni ciklus započinje kada ženka položi između 30 i 150 jaja na donjoj strani lišća. Zanimljiv je geometrijski oblik posloženih jajašaca, zbog čega je lako prepoznatljiv te ga ne treba zamijeniti s onima krumpirove zlatice ili bubamare.
Na početku su vrlo svijetla, a kako se stjenice izliježu, postaju tamnija, crvenkasto-smeđe boje.
Toplije vrijeme ubrzava ovaj proces koji traje između pet i 21 dan. Na početku se drže na okupu, a onda se šire po biljkama. Do pune zrelosti im je potrebno pet do šest tjednaa.
Nisu izbirljivi kada je u pitanju hrana, no posebno vole mahunarke, ali i tikvice, rajčice, paprike, plodove voća, ali prave štetu i na ukrasnim biljkama.
Nimfe sišu sokove na mladim izbojima i lišću, a odrasle jedinke na plodovima, a što je najočitije na mahunama i rajčici. Oštećenja uključuju tvrde, plutaste, uvele i deformirane plodove.
Njihovo hranjenje urzokuje tri glavna problema:
Kada je riječ o prirodnim neprijateljima, parazitska osica (Trissolcus basalis) hrani se jajašcima, no na nju se ne može puno računati u manjim vrtovima. Tu je osoliki pauk, jedan od rijetkih kukaca koji lovi smrdljive martine
Osoliki pauk jede i smrdljive martine - evo još 6 zanimljivosti o čuvaru vrta
Jajašcima se hrane ličinke bubamare pa ih privucite u vrt. Nimfama povrtne stjenice se pak hrane mravi, ali budite na oprezu jer u nekim slučajevima i mravi prave štetu u vrtu.
U njihovom suzbijanju morate biti uporni i temeljiti. Evo sedam načina koji će pomoći smanjiti štetu:
Tagovi
Autorica