Godina na izmaku donijela je mnoštvo loših, ali i ponešto dobrih poljoprivrednih vijesti
"Godina koju ispraćamo donijela je poteškoće koje ni najveći pesimisti nisu predviđali", napisala sam prošle godine u ovo vrijeme radeći presjek poljoprivrede u 2022.
Rečenicu koja mi se sada čini preteška za tu godinu jer u odnosu na ovu je, žargonski rečeno - kamilica.
Kojim riječima opisati ovu? Imali smo jedan rat, sad imamo dva, protutnjala su strašna olujna nevremena koja su lomila sve pred sobom, potom poplave i kad se mislilo da smo malo odahnuli, došla je afrička svinjska kuga.
Prosvjedi poljoprivrednika zbog potonjeg i to u godini kada smo obilježili 450. obljetnicu Seljačke bune (da, onu Matije Gupca!), a koji su trajali punih 16 dana, sigurno je da su obilježili godinu na izmaku, ali i iznjedrili Sindikat zaposlenih u poljoprivredi Slavonije i Baranje kao potencijalni politički adut za predstojeću superizbornu 2024. Dobili smo i Agrarnu stranku.
Međutim, iako najmasovniji, spomenuti prosvjedi nisu bili jedini. Dodjela državnog poljoprivrednog zemljišta izazvala ih je nekoliko, među njima i u Čepinu, a sjećamo se i onih zbog brisanja 61 općine i grada iz područja s ograničenjima. Valja spomenuti i brisanja iz ARKOD-a oko čega se pisalo i Europskoj komisiji.
Uveden je monitoring poljoprivredne proizvodnje koji je trebao olakšati isplatu potpora da bi na koncu pokvareni semafor izazvao val nezadovoljstva.
Ratari su imali glavobolje i zbog manjeg prinosa i niskih cijena, stočare su poharali afrička svinjska kuga, ptičja gripa pa i salmonela, o cijeni mlijeka u govedarstvu ni ne moramo, jagode su nam plivale zbog poplava, priču s mandarinama dotukao klorpirifos, a otvoreno je i dalje pitanje krških pašnjaka.
U 2023. kada smo obilježili 10 godina u EU, ušli u Schengen i uveli euro kao valutu pa Vlada ograničavala cijene prehrambenih proizvoda zbog (ne)opravdanog rasta, istekao je i moratorij na kupovinu poljoprivrednog zemljišta čija se dodjela nije pomakla s neke mrtve točke, iako je sada najavljen e-zakup kao (novi) akcelerator.
Bilježimo i pad ekoloških poljoprivrednika, krivulja ide nizbrdo i u vinogradarstvu, a novo programsko razdoblje Zajedničke poljoprivredne politike te natječaji za ruralni razvoj iz Strateškog plana koji izaziva niz nedoumica, tek bi se trebali zakotrljati.
Bila je to godina u kojoj se glasalo o povjerenju ministrici poljoprivrede Mariji Vučković, ali i podignuta optužnica protiv ex ministra Tomislava Tolušića.
Okrutna je godina uzela i brojne živote dragih kolega i ljudi koji su zadužili poljoprivredu. Preminuo je poznati vinar Branko Mihalj, poduzetnik Ivica Pivac, naš kolega novinar i voćar Vjekoslav Hudolin, doajen hrvatskog voćarstva prof.dr.sc. Ivo Miljković, novinar Zlatko Šimić, legendarni hrvatsko-američki vinar Miljenko "Mike" Grgich, hrvatski kralj šećera Marinko Zadro...
U strašnoj godini imali smo ipak i neke svijetle točke, posebice obljetnice, među kojima i naša. Agroklub je obilježio 15 godina rada i organizirao novi uspješan AgroRocks. Centar za sjemenarstvo i rasadničarstvo HAPIH-a proslavio je 25 godina, Poljoprivredni institut Osijek 145 godina, Bjelovarski sajam 30 godina, koliko je obilježila i tvrtka Jerković, emisija Plodovi zemlje 65 godina...
Novog vlasnika i početak rada bilježi Petrokemija, novog vlasnika ima i Fortenova dok se kao potencijalni kupac Bilja, VUPIK-a i PIK-a Vinkovci spominje Podravka.
Zabilježiti treba i da je Društvo agrarnih novinara Hrvatske dobilo novog predsjednika, našeg Vedrana Stapića, a Agroklub i DANH žuljali temu neriješenih imovinsko-pravnih odnosa s čim nastavljamo i iduće godine.
Bila je to i ŠČ godina gdje je glavni akter bio traktor, stroj o kojem su tijekom prosvjeda brujali mnogi mediji stavljajući naglasak na jačinu, veličinu i cijenu, premda je poražavajući podatak da nam je prosječna starost traktora 31,98 godina.
Zaključujem kao i lani, samo dodajem brojku više: tebi 2023. doviđenja i ne ponovila se!
Tagovi
Autorica
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Niz brdo je Slavonija krenula 1756 naredbom carice Terezije od koje su izgrađena UŠORENA sela , modelom kmetova , geodetskim premjerom i osnivanjem 2 službe za evidenciju zemlje i onda drugi promašaj 1918 Srba i Hrvata , pa 1945 i zemljišni maksimum te otimanje iznad maksimuma , pa 91 , podržavljenje zemlje , lopovska privatizacija , pa OTVORENJE Hrvatske za uvoz i ulazak u EU sa poljoprivredom uglavnom za MUZEJ u seljačkom sektoru ! NA ŽALOST nade za promjene NEMA , jer će VEĆINA likova iz sadašnjih partija i 2024 biti na listama ! VEĆINU će formirati HDZ , a od 1991 samostalno ili u koalicijama NISU NIŠTA BITNO NAPRAVILI ZA OPG ! Tko je mlađi neka pakuje kofere , bar da si zaradite veće mirovine , a ne da HDZ kupuje umirovljenike sa nekim dodatnim isplatama ! 2. 1. nastavljam sa radom na plantaži božićnih drvaca , ako ne bude kiša !
mali poljoprivrednik
prije 1 godinu
Nijedna nevolja ne dolazi sama,poznata je narodna uzrečica,koja zorno oslikava prošlogodišnje muke u poljoprivredi.Što se tiče općeg stanja u poljoprivredi narod bi opet rekao;kada kola krenu nizbrdo teško ih je zaustaviti.Kod nas su davno krenula nizbrdo,a ulaskom u EU su samo dodatno ubrzala.
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Iduća godina za poljoprivredu je IZGUBLJENA , IZBORI ZA ne hrvatski sabor , a time i ne hrvatsku vladu , pa za 555 općinica i gradića koji ne moraju raspolagati sa podržavljenom zemljom kao i nesposobno ministarstvo poljoprivrede umjesto njih ! Od pomaka i cirkusu zvanom imovinsko stanje za privatnu i državnu zemlju u 2024 isto neće biti bitnih pomaka ! U tekstu niste spomenuli iznimno lošu godinu za pčelare ! Jedno je sigurno 2024 kao narod biti ćemo stariji i tupaviji jer mlađi nemaju bitnog razloga da ostaju u BALKANSKOM APSURDISTANU ,a što se mladima nudi mogu pročitati u PAMFLETU ; Nacrt prijedloga Strategije demografske revitalizacije RH do 2033 , napisan po narudžbi nesposobne Vlade koji je sada u E - savjetovanju ! U svakom slučaju dobro zdravlje svima u 2024 !