Stvorila se klima kolektivne krivnje, što nije istina, a šteta koju su pojedinci učinili svim proizvođačima u dolini Neretve je ogromna, nemjerljiva i bit će za ovu godinu nenadoknadiva, upozorava Bjeliš.
Udruga proizvođača agruma i povrća "Neretvanska mladež" reagirala je, kako kažu, na nezapamćenu medijsku hajku kojoj su posljednjih dana izloženi proizvođači mandarina nakon što su u jednoj pošiljci koja je trebala završiti na policama trgovina u Srbiji pronađeni ostaci kemijske tvari klorpirifos.
"Prema nama dostupnim informacijama, u navedenoj pošiljci se nalazila mandarina 15 proizvođača, od kojih je kod samo jednog pronađena nedozvoljena tvar, dok je ona ostalih 14 proizvođača bila uredna i nije sadržavala nedozvoljenu kemijsku tvar", ističe predsjednik Udruge Željko Bjeliš.
Očito je, kaže, da u dolini Neretve imaju pojedinca ili pojedince koji rade nedopuštene radnje i koriste sredstva koja već nekoliko godina nisu dostupna na tržištu. Otkud im takva i zašto ih pojedinci primjenjuju, ne znaju, ali osuđuju takve radnje.
"Šteta koju su takvi pojedinci učinili svim proizvođačima u dolini Neretve je ogromna, nemjerljiva i bit će za ovu godinu nenadoknadiva", upozorava dodajući da je uz navedeno, šteta prouzročena i nespretnom te pogrešnom interpretacijom u medijima, objavivši da je cjelokupna pošiljka sadržavala nedozvoljenu kemijsku tvar, što nije istina.
"Nažalost, ovime se stvorila klima kolektivne krivnje i odgovornosti svih proizvođača, a što nije istina", navodi dalje.
Zbog klorpirifosa u mandarinama Državni inspektorat podnosi prekršajne prijave
Naglašava da Udruga smatra da je sve takve slučajeve potrebno izolirati, odstraniti iz proizvodnog sustava za ovu godinu i uvesti daljnje kontinuirano praćenje na njihovom gospodarstvu. Također napominju da je razina ostataka pesticida (MDK) 0,04 što je ispod razine maksimalno dopuštene količine koja je iznosila MDK=0,05, ali kako je sredstvo na razini EU zabranjeno za korištenje, tako se u proizvodima ne smije naći ni u najmanjoj količini.
"Uvjereni smo i sa sigurnošću tvrdimo da više od 99% proizvođača mandarina, kojih je u dolini Neretve oko 1.500, provodi mjere u skladu sa Zakon o održivoj upotrebi pesticida i primjenjuju samo
registrirana sredstva za zaštitu bilja", poručuje uz napomenu da je ova voćka poljoprivredna kultura koja se tretira 0-2 puta u toku vegetacije.
Dodatno, kao Udruga učinili su sve potrebno kako bi proizvođačima agruma, ali i drugih poljoprivrednih kultura omogućili dostupnost potrebnih sredstava, koji su dozvoljeni i u drugim članicama EU.
Neretvanska mandarina, naglašava, zasigurno je poljoprivredni proizvod koji se minimalno tretira kemijskim sredstvima i u pravilu ne predstavlja opasnost za potrošača. Dapače, svježi je izvor osvježenja, vitamina i minerala te proizvod zaštićen oznakom izvornosti na razini EU.
"Pozivamo sve potrošače da slobodno bez predrasuda i straha nastave kupovati i konzumirati ih od svojih provjerenih dobavljača iz doline Neretve", zaljučuje Bjeliš.
Povezana biljna vrsta
Sinonim: Mandarinka, mandarin, narančin | Engleski naziv: Tangerine | Latinski naziv: Citrus reticulata
Mandarina se ubraja među najotpornije agrume prema hladnoći. Zbog toga se ona može komercijalno, bez većeg rizika, uzgajati duž obale srednje i južne Dalmacije te je postala... Više [+]Tagovi
Autorica
Zeljko Klanac
prije 1 godinu
Za tog jednog proizvođača najveća kazna isključiti ga iz svih poticaja i udruga ne treba veća kazna čestitam 🤔🇭🇷🇭🇷🇭🇷🇭🇷