S ministricom poljoprivrede Marijom Vučković razgovarali smo o budućem sustavu potpora, energetskoj krizi, te zakupu državnog zemljišta, a odgovorila je i na pitanja čitatelja.
Još tjedan dana zainteresirana javnost može komentirati nacrt novog Strateškog plana ZPP EU, po kojem će se od iduće godine dodjeljivati potpore poljoprivrednicima.
Taj plan sadržava razloge za uvođenje različitih potpora, jedinične iznose za izravna plaćanja i ostale potpore koje poljoprivrednici mogu dobiti, kao i procjenu rezulata koje bi takva politika trebala imati.
Što se promijenilo u Planu na koji je Europska komisija imala više od 400 komentara te odgovore na aktualna pitanja doznali smo od Marije Vučković, ministrice poljoprivrede, u podcastu Agrokluba.
Goruće pitanje je svakako kako pravednije raspodijeliti izravna plaćanja poljoprivrednicima koja favoriziraju velika gospodarstva, te ukinuti nejednakost u pravima na plaćanja.
Ministrica kaže da su predložili dvostruko veću vrijednost preraspodjeljenih plaćanja nego što je to do sad bilo, a to je 20 posto financijske omotnice. Tako će se ubuduće izdvajati 720 milijuna eura za osnovno plaćanje, 374 milijuna eura za preraspodijeljena plaćanja za prvih 30 hektara.
"To u pojedinačnom slučaju znači da je očekivana vrijednost osnovnih plaćanja prosječnih 130 eura, a preraspodijeljnih još 110 eura. Naše su procjene da je dodatna preraspodjela za gospodarstva koja obrađuju do 30 hektara, tri do četiri puta veća od iznosa koji bi se dobio ograničavanjem plaćanja", kazala je.
Ministarstvo se nije odlučilo za ograničavanje osnovnog plaćanja gospodarstvima koja ostvaruju iznad sto tisuća eura (tzv. capping) iako EU to dozvoljava, a na članicama je da biraju žele li to ili ne.
Ministrica smatra da dvostruko veća preraspodijela plaćanja (sa 10 na 20 posto omotnice) ima puno veći učinak od limitiranja isplate osnovnog plaćanja na maksimalnih sto tisuća eura po gospodarstvu.
Pitanje nejednakih prava na plaćanja posljednjih mjeseci izazvalo je burnu raspravu u javnosti i gnjev poljoprivrednika koji traže da se izravna plaćanja od iduće godine konačno dodjeljuju svima jednako - po prijavljenoj površini poljoprivrednog zemljišta, a ne temeljem povijesne proizvodnje od prije deset godina, koju mnogi danas nemaju ali i dalje ostvaruju potporu.
Tko će odlučiti ukidaju li se povijesna prava na plaćanja dogodine?
Vučković navodi da su na temu povijesnih prava proveli konzultacije s dionicima, te da su Hrvatska poljoprivredna komora i Hrvatska gospodarska komora bile protiv ukidanja povijesnih prava.
Za razliku od prvotnog prijedloga, obrazlaže ona, u novom Strateškom planu od 2026. godine svi će imati jednaku vrijednost prava na plaćanja.
Od tada će gospodarstava koja sada ostvaruju oko 6 tisuća eura po hektaru, dobivati oko 130 eura po hektaru, što je prosječna vrijednost jednog prava nakon provedbe konvergencije.
"Ti iznosi su sada već značajno pali, konvergencija se odvija, sad smo je odlučili ubrzati i do 2026. godine ove sektore koji značajno ovise o povijesnim pravima trebamo poduprijeti da ojačaju i iznjedriti jednako pravo na plaćanja za sve koji se bave biljnom i stočarskom proizvodnjom“, kazala je u podcastu.
Zanimalo nas je zašto se planira umanjenje potpora poljoprivrednicima koji žive u područjima s ograničenjima (mjera 13), a istovremeno zadržavaju povijesna prava i isplate onima koji više nemaju proizvodnju.
U europskoj praksi nije uobičajeno dijeliti potporu iz mjera 13 neovisno o veličini, obrazlaže. Ta mjera postoji zbog očuvanja posebnih i specifičnih prostora, namijenjena je čuvarima prostora, a oni su u većini EU zemalja ograničeni na određeni broj hektara, navodi.
"Mi smo predložili određenu degresivnost, pri čemu je i ublažili, poslali poruku, Vlada je odlučila uložiti veća sredstva u provođenje Strateškog plana, digli smo nacionalni udio s 15 na 20 posto, ta razlika iznosi 103 milijuna kuna“, rekla je.
Međutim, hektar na krškim područjima ne donosi isto koliko onaj u Slavoniji, jer se isplaćuje po koeficijentu prihvatljivosti, pa zbog nepovoljnog terena tamošnji poljoprivrednici dobiju i 70 posto manje novca.
"Nijedna proizvodnja neće opstati u dugom razdoblju ako ovisi isključivo o potpori i to onoj koja nije investicijska - nema tog uspjeha“, kazala je ministrica.
Spomenula je da je za ekološku poljoprivredu osigurano 230 milijuna eura, a za potporu područjima s ogranučenjima 213 milijuna eura. Osigurali su 10 posto sredstava isključivo za investicije u ekološku poljoprivredu, u odnosu na prvotni Strateški plan.
"To je itekako značajno za one poljoprivrednike u krškom kraju koji će sve ono što je bilo posljednjih par godina iskoristiti za nadogradnju djelatnosti i za proizvodnju zdrave hrane za hrvatsko i europsko stanovništvo“, poručila je.
Kako uopće proizvoditi uz ovakve cijene energenata bila je sljedeća tema razgovora.
S obzirom na rastuće cijene energenata, upitali smo koliko će poljoprivrednici plaćati plin, struju i umjetno gnojivo te hoće li Petrokemija raditi?
Potrošnja umjetnog gnojiva u Hrvatskoj kreće se oko 400 tisuća tona, a 60 do 70 posto se do sada zadovoljavao iz domaćih izvora, odnosno od Petrokemije, čiji su kapaciteti oko milijun i 350 tisuća tona, pojasnila je Vučković.
Posljednjih godina proizvodnja u ovoj tvornici se odvijala na razini od milijun tona, znači 30 posto proizvodnje je išlo u domaće potrebe, istaknula je.
"S obzirom na enorman rast cijene plina i na očekivanja, Petrokemija radi smanjenim intenzitetom s višemjesečnim prekidima, a kako će raditi dalje trebalo bi razgovarati s većinskim vlasnicima. Što se tiče nabavke i trgovine umjetnim gnojivima za sada nije otežana, ali i tu situaciju pratimo“, poručila je ministrica poljoprivrede.
Na pitanje trebaju li HEP i INA, energetske kompanije pod kontrolom države koje ostvaruju odlične financijske rezultate, sniziti cijene i pomoći poljoprivrednicima i poduzetnicima, odgovara da za to pričekamo prezentaciju cjelovitog paketa Vlade.
"Što se tiče tvrtki koje ste spomenuli, one moraju i trebaju poslovati po tržišnim načelima, no neke od njih će vjerojatno, kao i do sada, preuzimati dio tereta na sebe“, odgovorila je .
Podsjetila je da je HEP, u proljeće ove godine, ograničavanjem cijene elektične energije već podnio dio tereta od oko 460 milijuna kuna.
Hoće li OPG-ovi plaćati jednaku cijenu plina i struje kao građani i poduzetnici nismo doznali. Ministrica kaže da ne može prognozirati hoće li se tarifni model mijenjati, ali će se i dalje osiguravati potpore u skladu s mogućnostima državnog proračuna.
"Naravno, zastupat ćemo određene stavove i boriti se za potrebne promjene u okviru zajedničkih fondova i nastaviti pomagati poljoprivrednicima. Pri tome se ne smiju trajno narušavati tržišna načela“, zaključila je.
Na tržištu bolje prolaze proizvodi dodane vrijednosti, pa nas je zanimalo kako Ministarstvo poljoprivrede misli motivirati poljoprivrednike da siju dohodovnije kulture.
Kaže da će osigurati sredstva za male i srednje proizvođače za različite proizvodnje koje dosada nisu bile u fokusu. To će učiniti povećanim potporama za mlade, većim sredstvima za investicije unatoč ograničenju pravila ZPP-a, a vidjet će koje će još mjere biti dostupne.
Na povećanu konkurentnost utjecat će ulaganja u obnovljive izvore energije i smanjivanje troškova, nešto će učiniti LAG-ovi – pristup odozdo prema gore, koji prepoznaju posebne teritorijalne specifičnosti. Nešto će učiniti i drugi programi, jer se ne osigurava sve sredstima kojima upravlja Ministarstvo poljoprivrede, kaže ona.
"Bilo bi dobro da u Slavoniji osiguramo veću raznovrsnost proizvodnje, a i nešto veći broj stoke, osobito one iz domaćeg uzgoja“, rekla je.
Takvu su poruku poslali izmjenama Zakona o poljoprivrednom zemljištu i načina na koji boduju proizvodnju, kojom motiviraju poljoprivrednike da nešto drugačije koriste zemlju, a mjere plodoreda, raznolikost usjeva i eko sheme će dodatno učiniti svoje, zaključila je.
Kada se mogu očekivati prvi natječaji za zakup državnog poljoprivrednog zemljišta prema novim pravilima, zašto će se mijenjati Zakon o lovstvu, kao i odgovore ministrice na pitanja čitatelja pogledajte u podcastu:
Tagovi
Autorica
75
Glasova: 8
Da, komora je nužna. 10,7%
Glasova: 60
Ne, što će nam takva komora. 80,0%
Glasova: 7
Ne znam niti me zanima. 9,3%
KOŠTICA
prije 2 godine
Slažem se sa tobom Marta. Mi ćemo nekako uspijet preživjet. Zasadit ćemo vrt,mlijeka ima,mesa bude. Ako ništa drugo bar nebudemo gladni
Stjepan Žunac
prije 2 godine
Ministrica bi trebela prestati dezinformirati Hrvatske građane. Jer priča o potporama, mjerama pomoći itd koje su isplatitli a nitko dobio nije taj novac. Jednako kao što traže da se podnese zahtjev za odštetu od suše a kako ga podnijeti kada elementarnu nepogodu županije nisu proglasili? Dezinformiranje javnosti da se sva krivica njihovih trgovačkih lobija prebaci na poljoprivednike!
asd gfd
prije 2 godine
Da li je objavljen ovaj zadnji popis stanovnistva ili se to zamutilo. Nekako mi je cudno da nitko nije pisao koliko nas je malo i odnosu na prethodni popis
Marta Radić
prije 2 godine
Hm,dobar zaključak...
Đuro Japaric
prije 2 godine
Malo prije u dnevniku govore o prvom danu škole , kažu 1000 - TISUĆU djece manje u prvom razredu nego lani ! To znači nastavk DEMOGRAFSKE KATASTROFE HRVATSKOG NARODA , ali to ZLOČINAČKI TROJAC ; vladu , sabor i lakrdijaša Milanovića ne brine ! U zemlji 117 IZUMRLIH SELA , preko 80 samo sa jednim stanovnikom , u zemlji stotine tisuća hektara neobrađene zemlje !A ispod ruke ministrice piše ; Program ruralnog razvoja ! Ma treba vas PROTJERATI IZ HRVATSKE ILI SMJESTITI NA GOLI OTOK !
Marta Radić
prije 2 godine
Slažem se , ali neka uvoze što god hoče , mi im i ovako ne trebamo , samo smo broj , potrošna roba....jer seljak danas misli ....dobra cijena...pšenice , kukuruza i dr ja ću zaraditi....pogrešno...kratkoročno da , ali dugoročno propast....poljoprivreda nije posao od danas do sutra...jedan OPG se stvara generacijama....i svjesni su oni da će uvjek netko raditi , ali takvih je sve manje...jer danas masa 99% njih radi za 1% onih. Te je svake godine razlika veća....postavlja se pitanje ZAŠTO. Pa ne mogu oni bez nas , mi na selu ćemo uvijek imati što za jesti i živjeti će se , ali ima mnogi mjesta gdje to nije moguće. Te će tamo krenuti revolucija kad se neće imati što jesti ili će biti preskupo ili će biti nedostatno ili će biti nedostupno. Tko je odgovoran za to....kad masa krene...to se ne pita ..gotovo je.
KOŠTICA
prije 2 godine
Nemogu stavit zemlju na ugar jer moram proizvesti hranu za stoku. Sad će netko reći prodaj stoku. Nemogu prodati stoku jer još 3,5 godine moram držati stoku radi mjere 6.1.1. . Kao mlad čovjek sa dvoje djece išao sam na mjeru sa željom i nadom u povećanje i bolje sutra. Povećao sam stoku,uspio nabavit zemlju,potrošio zalihe novaca ulaganjem u stoku i proizvodnju ali od svega toga ostala je samo nada... Marta da im je do hrane i proizvodnje nebi radili to što rade. Nije to samo kod nas tako. Neki drugi ciljevi i interesi su njima važni i idu do kraja. Tko preživi pričat će.
Marta Radić
prije 2 godine
Nije potrebno kukati....zemlja na ugar...ljudi daj se malo odmorite....neka kuka netko drugi , a kukati će....onda kad dođe do grla...mi pitamo što trebate...e onda ćete vidjeti kako se cijeni hrana i proizvodnja...ovako neće ići dugo.
KOŠTICA
prije 2 godine
Kakvo udruživanje... nisam primjetio da ljudi koji su u koje kakvim udrugama,zadrugama,prstenovima imaju bolju cijenu mlijeka,da su kupili jeftinije umjetno gnojivo,itd... To se iskoristi da se razjedini poljoprivrednike. Ništa drugo. Valjda ste skužili to do sad. Jer u svakoj toj organizaciji su potkupljeni koji dobe lovu i to je to. Stalno su govorili prebacite OPG na mlade i šta se dogodilo. Prebacili smo prije 3 godine i odmah dobili manje potpora jer kao mladi krećeš iz početka sa pravima na plaćanja. U ono vrijeme dobio sam manje potpora u vrijednosti sjetve kukuruza. Isto su namusali ljude da smanje isplate potpora. Što Vam je ZPP? Upravo ovo šta se sad dešava. Manje umjetnog gnoja. Nismo ni uveli ZPP još pa vidimo što imamo. Manje uree + suša = manji urod. Sve sam ja to rekao u jednom intervijuu ovdje na agroklubu ali nije sve objavljeno. Pa evo Vam sad velikih tovljača. Nitko ne puni tovilišta kažu da se ne isplati na ove cijene hrane. Prodaju silažu i zrno da zarade neku kunu i još će na to potporu dobiti. Ma mislim skužili ste svi da je velikima sve podređeno a nas manje se uništava u rukavicama. To je to.
Marta Radić
prije 2 godine
Da uvijek veliki , kupe politiku....te ju iskoriste , a onda tu istu politiku , lobiraju da se makne , pa dođe druga , pa i nju kupe iskoriste i tsko u krug. Tako će se dogoditi i sada , aktuelna vlast je gotova samo pitanje vremena.
asd gfd
prije 2 godine
Ministrica je jedna simpaticna i zgodna dama koja radi i prica kako joj savjetnici kazu da prica. mislim da je predobra da bude u zlocinackoj organizaciji poput HDZ-a. Al kaze se s kim si takav si...
Marta Radić
prije 2 godine
Zanimljivo...kada se govori o povjesnim pravima....gospodarska i poljoprivredna komora su bila za nastavak istih i ministarstvo je to stavilo u plan. Pa tko je jedna i druga komora...veliki proizvođači firme...naravno da njima odgovara , da ih mali i dalje na neki način finaciranu....zašto nije bilo referenduma na to pitanje , pa bi imali pravo odgovor. Preraspodjela neće bitno unaprijediti stvari , odnosno ujednačiti potpore...to je preljevanje iz šupljeg u prazno...zašto...zato što se povečavanjem te alokacije negdje mora umanjiti , a umanjiti će se svima pa i malima na osnovnom plačanju....tako na jednoj strani uzmeš da bi na drugoj dao. Bolja je solucija ograničiti subvencije na 100 eura po subjektu....tada bi efekat bio bolji...te bi potpore bile koliko toliko ravnomjerne. Ovako veliki su izlobirali za sebe , a ministrica da bih zamaglila javnost kaže bolja je preraspodjela...krivo
Đuro Japaric
prije 2 godine
Zahvaljujući ZLOČINAČKOJ ORGANIZACIJI međunarodno priznata država u siječnju 1992 NEMA STRATEGIJU razvoja poljoprivrede ! Osnovni problem za OPG je mala površina , usitnjenost , nesređeno stanje u katastru i gruntovnici te nametanje zakona za podržavljenu zemlju na ŠTETU OPG ! Napisao sam o ŠTETNOSTI zakona za PRIVATNU zemlju , a to je u resoru nesposbnog Malenice ! PRAVO da predlože zakone ima i SVAKI zastupnik , ali ONI to NEĆE prvo jer su neznalice a drugo LIJENČINE ! Imamo ŠTETOČINJU Marijanu Petir koja je već treći mandat u saboru i ima samo status DIZAČICE ruku ; Tkoje za Zakon o poljoprivrednom zemljištu kojeg predlaže Vlada - Račana , Sanadera , Plenkovića ! KOŠTICA je pojasnio za POTPORE , CILJ je da se POMOGNE ta rizična proizvodnja , a siromašnom dijelu stanovništva da se osigura po cijeni pristupačna hrana ! U Nizozemskoj sam bio , imaju iznimno razvijenu poljoprivredu i sada sa manjom proizvodnjom žele OSIROMAŠITI seljake i SMANJITI cijenu zemlje , nadam se da će Nizozemci ustrajati u BUNI !
KOŠTICA
prije 2 godine
Jedan OPG koji se bavi mljekarstvom i stočarstvom nemože opstat bez potpora. Ali to Vam je bio i cilj da se to dogodi. Kao što rade Nizozemski političari na silu a Vi gospođo ministrice i svi prije vas u nazad 30 godina od kada postoji ova koruptivna država ste uspijeli uništit selo na fin način,onako gospodski i uništavate i dalje. Nemojte spominjat samo taj nesretni rat. Jer mislim da je već svima jasno šta se dešava. Vi i Vaša europska unija.
Đuro Japaric
prije 2 godine
Gospođo Leticija , pozovite i ministra pravosuđa Malenicu da bude gost , to je najnesposobnije ministarstvo , a on na top 1 mjestu po nesposobnosti , a na top 2 je ministrica Vučković ! U resoru pravosuđa su SMEĆA ; 1. Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima , ako imate 151 poljoprivrednu parcelu u jednom selu , po jednu MOŽETE prdati svakom zastupniku hrvatskog sabora kako su se nazvali , to znači USITNJAVANJE i POVEĆANJE broja vlasnika zemlje ! 2 . Zakon o nasljeđivanu , donesenu BEOGRADU 1965 , nametnut u Zagrebu 1971 , PLAGIRAN u Zagrebu 2003 , vlasnik MOŽE površinski uništiti OPG oporukom , a nasljednici - nasljeđivanjem - POKRETANJE ostavinskog postupka u iseljeničkoj RH nije obvezujuće pa puno zemlje imamo na UMRLIM ! 3 . Dvostruka evidencija zemlje , nametnuta od Carska Austrije , posljedice nesređeno stanje za privatnu i podržavljenu zemlju , sređivanje je PRESPORO i Preskupo ZA MALE PARCELE ! Dvostruka evidencija ZLOUPOTREBLJAVA se na način da RH OTIMA ZEMLJU ili prisiljava vlasnike ili posjednike u sudske sporove ! 4 . Zakon o sudovima to je isto u resoru tog NESPOSOBNOG minista ! Ovo što pišem bitno je za SVE vlasnike zemlje a POSEBNO ZA OPG , pa vjerujem da bi šira javnost shvatila o čemu pišem i što imamo !
Đuro Japaric
prije 2 godine
Danas je Plenkovićeva ministrica odgovarala i na pitanja u Emisiji za selo i poljoprivredu ! 1991 ukinut je zemljišni maksimum za seljake od 10 ha i od tada je razvoj OPG prepušten vlastitom snalaženju pojedinaca ! Iz Brozove Jugoslavije izašli smo sa prosječnom veličinom OPG od 2, 8 ha u 5 parcela , sa USITNJENIM parcelama , nesređenim stanjem za privatnu i podržavljenu zemlju , a što je posljedica dvostruke evidencije iz Carska Austrije i primjene BEOGRADSKOG Zakona o nasljeđivanju , prodaje privatnog zemljišta ! 1991 donesen je i Zakon o podržavljenju zemlje kojega ZLOČINAČKA ORGANIZACIJA koju čine ; vlada , sabor , predsjednici od Tuđmana do sadašnjeg lakrdijaša Milanovića , NAMEĆU na ŠTETU OPG ! U raspadajuću EU ušli smo sa minimalnim površinama i stočnim fondom , a to je i Ivan napisao ! IZLAZ iz postojećeg stanja je HRVATSKA AGRARNA REFORMA - to znači PAKET zakona među kojima je i NOVI Zakon o poljoprivrednom zemljištu , jer sadašnji pisan pod vodstvom Tolušića i ove NESPOSBNE ikebane NAJGORI je za OPG od 1991 ! SMEĆE je neobvezujuće za LOKALNE vlasti , PRESKUP je i PRESPOR za provođenje ! Zašto pišem ZLOČINAČKA ORGANIZACIJA ? Zato jer ne slušaju dio nas iz CIVILNOG sektora , jer nanose HRVATSKOM narodu gospodarsku i demografsku štetu ! ZPP NIJE LAKRDIJAŠKO raspolaganje sa podržavljenom i PRIVATNOM zemljom ! NEKA ZLOČINCI VRATE dio zakona u Beč , Beograd , a SVOJ Zakon za dražvnu zemlju RECIKLIRAJU U TOALETNI PAPIR pod nazivom ANDREJ PLENKOVIĆ ! Većinu nas godine su pregazile , a MLADI nemaju što tražiti u poljoprivredi i LOPOVSKOJ HDZ - SDP Hrvatskoj !
SASA FRANIC
prije 2 godine
u svim zemljama u pedoevropi poljoprivreda i proizvodnja ovise iskljucivo od potpora. a ne od prodaje proizvoda. to je zato da se stanovnistvu osigura jeftina hrana drzave daju poljoprivrednicima da zarade preko poticaja a prodaju hranu jeftino. kod nas su poticaji visestruko manji nego u pedoevropi. mozda mogu pokriti neke troskove zivota poljoprivrednika i to ovi stetocinje iz ministarstva smatraju da je dovoljno. ali nema sredstava ni za kakva ulaganja, niti u mehanizaciju i traktore niti u razne objekte o ostalo potrebno. plus kod nas koliko ja znam poljoprivrednike, vecina radi stalne poslove a poljoprivreda im je samo dodatno sredstvo. ne vjerujem da po austriji i njemackoj poljoprivrednici moraju imati druge stalne poslove a poslje posla jos obradjivati zemlju. a kakve su im kuce tamo, traktori, objekti itd... a kako je kod nas. kuce bez fasade, traktor od 30 godina...
Ivan Tešija
prije 2 godine
Svojim nečinjenjem i nezainteresiranišću za povećanje domaće poljoprivredne proizvodnje, a pogodovanjem uvozno-trgovačkom lobiju, ministarstvo poljoprivrede je uspijelo uništiti hrvatsko selo i seljaka. Financijska omotnica koja je dogovorena sa EU je premalena, a to što se dobije sredstava za izravna plaćanja se nepravedno preraspodjeli, prvenstveno velikima i podobnima.Tako imamo situaciju da su najveći korisnici izravnih potpora Hamag bicro, APPRRR i Ministarstvo poljoprivrede, a tu su još pojedini gradovi, lučke uprave, županije. Ministarstvo je propustilo priliku da u idućem referentnom razdoblju ispregovara dodatne površine i omotnicu tako da su svijesno u narednih 7 godina ostavili hrvatsku poljoprivredu na koljenima bez ikakva prosperiteta i budućnosti. Bez aktivacije dodatnih zaraslih površina i dodatnih EU sredstava, koja se ciljano i namjenski moraju utrošiti u svrhu povećanja domaće poljoprivredne proizvodnje, nema svijetle budućnosti za selo i seljaka. Sada imamo situaciju da se zbog umanjenja omotnice opet pogoduje farmama bez stoke, najvećim uvoznicima mesa i to na uštrb poljoprivrednika koji žive, rade i proizvode u najtežim uvjetima. Hrvatsko selo i seljaci su taoci slabo ispregovaranih površina sa EU i nenamjenskog trošenja sredstava iz EU fondova koja su trebala ići za razvoj poljoprivrede, a nisu!!! Poljoprivreda u svijetu odavno nije dohodovna djelatnost pa se zbog toga potpomaže potporama. Ako potpora dugoročno nije sredstvo pomoću koje se treba održati proizvodnja zašto ministarstvo ne ograniči osnovna plaćanja na 100 000 e i to po preporuci Svjetska banke koja nam je radila strategiju i EK? Sa ovakvom politikom i preraspodjelom sredstava poljoprivrednici su samo sredstvo pomoću kojeg se izvlače EU sredstva i koriste se nenamjenski u druge svrhe, a djele velikima i podobnima. Javnosti se non stop plasira priča o potporama kao nečemu negativnom zbog toga što donosioci odluka nisu ili nisu htjeli ispregovarati veća sredstva za poljoprivredu pa time prikrivaju nerad i ogromnu štetu koju su počinili prema hrvatskom selu i seljaku i Republici Hrvatskoj općenito.U cijelom svijetu je potpora nešto najnormalnije i seljak je cijenjen, zaštićen i poštivan, kod nas se poljoprivrednici javno medijski linčuju zbog dobivanja potpora.!!??Cilj takve politike je javnost nahuškati protiv domaćih proizvođača i usmjeriti ih da i dalje kupuju po trgovačkim centrima nezdravu hranu po dampiškim cijenama. Danak nažalost plaćaju doktorima liječeći se od karcinoma i drugih bolesti zbog nezdrave uvozne hrane koju konzumiraju. Da je ministrica zaista zainteresirana za krška područja onda bi krški pašnjak kao najveći zemljišni resurs u RH aktivirala u svrhu ekstenzivnog stočarstva( koji je osnov egzistencije i opstanka ljudi na krškim područjima) i proizvodnje domaćeg ekološkog mesa i mlijeka jer od 2 milijuna hektara krškog pašnjaka u ARKOD sustavu je samo 3% (oko 60 000ha).Ministrica po nalogu velikih uvoznika mesa ciljano uništava najveće proizvođače domaćeg mesa i mlijeka na kršu.