Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Humus u tlu
  • 18.04.2023. 12:00

Klimatske promjene utječu i na sadržaj humusa u tlu. Kako ga zadržati?

Sadržaj humusa ključan je za plodnost i u konačnici ostvarenje prinosa. Kako ih poboljšati optimizacijom organske i mineralne gnojidbe uz navodnjavanje, pokazat će rezultati projekta Agroekoteh stručnjaka HAPIH-a

Foto: Maja Celing Celić
  • 705
  • 68
  • 0

Prema nekim predviđanjima poljoprivreda je sektor koji će pretrpjeti najveće štete od posljedica klimatskih promjena. U novonastalim uvjetima kojima se svi neizbježno moramo prilagoditi, parametri otpornosti poljoprivredne proizvodnje dodatno dobivaju na cijeni. Koja je važnost plodnosti tla i kako ju očuvati u ovim novim konstelacijama pitali smo dr.sc. Daniela Rašića, rukovoditelja Odjela za informacijski sustav u Centru za tlo Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu (HAPIH) i jednom od istraživača na Agroekoteh projektu koji stručnjaci HAPIH-a provode u suradnji sa znanstvenicima Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek. 

Projekcije povećanja stanovništva uz smanjenje obradivih površina na globalnoj razini pred poljoprivrednike stavljaju rekli bismo nemoguću misiju. Kako dobiti veće prinose iz već iscrpljenog tla? 

Odlučujuću ulogu ima humus. On je zapravo organomineralni kompleksa tla koji se najvećim dijelom sastoji od ostataka biljaka i životinja podložnih kemijskoj, fizikalnoj i mikrobiološkoj razgradnji, nakon koje nastaje. Na osnovu sadržaja ovih organskih tvari u tlu i karaktera humusa određuje se plodnost tla. Humus, naime, značajno utječe na sva svojstva tla, među kojima se ističu struktura, zbijenost, te vodni kapacitet. Tako će se u onima s većim sadržajem humusa povećati i vodni režim, što podrazumijeva bolje usvajanje, zadržavanje i kretanje vode u njemu. Nadalje, takva su tla toplija i imaju više zraka te povećani kationski izmjenjivački kompleks. To pak znači da čestice tla adsorbiraju katione najvažnijih elemenata i izmjenjuju ih s kationima iz otopine tla i na taj ih način čine lako pristupačnima za biljke. U konačnici, njegov najznačajniji aspekt je da je izvor biljnih hraniva koja omogućuju nesmetan daljnji rast i razvoj biljaka. Kad podvučemo crtu, jasno je da su tla s više humusa - plodnija. 

Analizom tla do optimalne gnojidbe

Poljoprivredna proizvodnja je vrlo ranjiva na klimatske promjene. Ostavljaju li klimatske promjene posljedice i na plodnost tla? Kako utječu na sadržaj humusa?

Očekuje se da će se zbog klimatskih promjena do 2050. godine prinos trenutnih poljoprivrednih kultura u Republici Hrvatskoj smanjiti za 3 – 8 %. Sve dulja i češća sušna razdoblja, pojava vrlo visokih temperaturnih ekstrema kao i sve veća ugroženost poljoprivrednih kultura od toplinskog stresa, sve kasnijih pojava mraza tijekom posljednjih desetljeća jasan su signal da je trebalo početi s provedbom mjera prilagodbe

Postojeća istraživanja ukazuju na vrlo intenzivnu poljoprivrednu proizvodnju koja u kombinaciji s klimatskim promjenama pokazuje simptome učestalog manjka vode, temperaturnih šokova za biljku, te smanjenja prinosa zbog abiotskih stresova. U takvim klimatskim uvjetima, primjena teške mehanizacije, smanjenje organske gnojidbe, smanjenje unosa žetvenih ostataka i nedostatak pokrovnog usjeva dovodi do degradacije tla i smanjena humusa u njemu.

Dr.sc. Daniel Rašić, rukovoditelj Odjela za informacijski sustav u Centru za tlo pri HAPIH-u (Foto: HAPIH)

Sve navedeno, čini se još uvijek u velikoj mjeri oslikava gospodarenje tlom u nas. Kakva su onda hrvatska tla? Što su pokazala istraživanja koja ste proveli u sklopu projekta Agroekoteh?

Agroekoteh projektom provedeno je istraživanje kontrole plodnosti tla i usporedba agrokemijskih pokazatelja za vremenski period od 15 godina s ciljem uočavanja negativnih posljedica izazvanih klimatskim promjenama. Uzorkovali smo ukupno 1.000 uzoraka tla i proveli njihove analize. Na osnovu rezultata utvrdili smo značajnu degradaciju svih svojstava tla. Značajna degradacija je utvrđena kod sadržaja humusa gdje se na istim parcelama nakon 15 godina intenzivnog korištenja njegov sadržaj prosječno smanjio sa 2,21 % na 2,08 %. Rezultat nam ukazuje na potrebu intenziviranja očuvanja naših tala.

Optimizacija organske i mineralne gnojidbe kao odgovor na klimatske promjene

Stručnjaci i znanstvenici koji se bave pitanjem plodnosti tla preporučuju moguća rješenja poznata i kao dobre poljoprivredne prakse, na koje su mnogi proizvođači "zaboravili", pa podsjećanja nikad dosta. Koje su to mjere kojima se može popraviti tlo? 

Mjere popravka trebaju sadržavati širok plodored u proizvodnji, provedbu obavezne organske gnojidbe, provedbu zelene gnojidbe, optimalno korištenje mehanizacije primjereno agrotehničkim uvjetima. Nadalje, racionalnu i optimalnu gnojidbu usjeva prema preporuci gnojidbe na osnovu provedene analize tla. I na kraju, ne ostaviti tlo golo nakon žetve, u svakom mogućem trenutku osigurati pokrovni usjev na parcelama.

Nakon obrade podataka dobivenih kroz aktivnosti provedenih u sklopu Agroekoteh projekta, poljoprivrednim proizvođačima ćemo moći preporučiti i konkretne mjere za optimizaciju gospodarenja njihovim tlom u smislu prilagodbe klimatskim promjenama. 

O rezultatima i na okruglom stolu 

Projekt se bliži kraju. Planirate li nastaviti s istraživanjima? Može li se očekivati novi Agroekoteh?

Istraživanja je svakako potrebno nastaviti. I ne samo nastaviti nego i proširiti novim parametrima. Klimatske promjene su već prisutne i prilagodbe su neminovne, međutim za detektiranje parametara i provedbu učinkovitih mjera potrebno je multidisciplinarno razumijevanje problema. Buduća poljoprivredna proizvodnja bit će teže održiva bez navodnjavanja. A ova agrotehnička mjera, koju smo također obuhvatili projektom, zahtijeva dublju analizu fizikalnih svojstava tla, tako da će biti potrebno pratiti i ove parametre. Nadalje, nužno je smanjiti stakleničke plinove te pomoću poljoprivrede riješiti sekvestraciju ugljika u tlo kao i biljni materijal koji može biti ključan alat za njihovo smanjenje. 

Poljoprivredna djelatnost izvor je stakleničkih plinova, ali i njihov ponor, posebice pohranom ugljika u organskim tvarima u tlu i u biomasi. Daljnjim istraživanjem potrebno je utvrditi ne samo sadržaj humusa u tlu već i njegov karakter kao i mogući rezervoar ugljika u budućnosti. 

Svi zainteresirani koji žele nešto više čuti o rezultatima istraživanja utjecaja klimatskih promjena na poljoprivrednu proizvodnju mogu doći poslušati eminentne stručnjake kao paneliste okruglog stola koji će se održati na prvi dan otvaranja 29. Osječkog proljetnog sajma, 21. travnja ove godine u 14 sati u novootvorenom Gospodarskom centru u Osijeku.

Humus značajno utječe na sva svojstva tla (Foto: Depositphotos/srisomthavil)

Projekt "AGROEKOTEH – Optimizacija gospodarenja tlom i prilagodba agroekosustava i agrotehničkih mjera klimatskim promjenama“ (KK.05.1.1.02.0018) započeo 1. veljače 2020 i traje do 31. siječnja 2023. godine Ukupna vrijednost projekta iznosi 456.864,79 eura (3.442.247,77 kn), a iznos bespovratnih sredstava koji sufinancira EU je 376.389,01 eura (2.835.902,96 kn). 

Sadržaj ovog teksta isključiva je odgovornost Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu.


Tagovi

Agroekoteh Daniel Rašić Plodnost tla Svojstva tla Degradacija tla Analiza tla Optimalna gnojidba Klimatske promjene Toplinski stres HAPIH


Autorica

Maja Celing Celić

Više [+]

Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednica je portala Agroklub.


Partner

AGROEKOTEH

Vinkovačka cesta 63c, 31000 Osijek, Hrvatska
tel: +385 31 275 200, e-mail: hrvoje.hefer@hapih.hr

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Kuća na kraju sela