Pretraga tekstova
Procesi degradacije se odvijaju brzo, a formiranje plodnog tla traje dugo. Gradovi gutaju hektare.
Poljoprivredno zemljište širom svijeta je u opasnosti od nestanka. Stručnjaci upozoravaju na njegov gubitak u sljedećih 30 godina, piše Agrarheute. Nestanak plodnosti će značiti problem da se prehrani stanovništvo, upozoravaju FAO, znanstvenici i ekolozi.
Veliki je značaj poljoprivrede u tome, zbog čega je neophodno odgovorno postupati s ovim glavnim resursom kojega imamo.
FAO je do ove procjene došao konceptom praćenja površinskog sloja. Navode da se resurs može maksimalno iskoristiti do određene točke, vrhunca. Nakon toga neminovno i brzo dolazi do pada i nestanka.
Proces formiranja plodnog tla traje veoma dugo. Za 1 cm potrebno je između 100 i 300 godina. Istovremeno, procesi erozije i degradacije se odvijaju mnogo brže. Salinizacija, unošenje mikroplastike i otrova, nedostatak vlage, erozija vjetrom, biodegradacija se usporedno odvijaju.
Stiže prvi zakon EU o kvaliteti tla: Što čeka države članice?
Istraživanja pokazuju da svake godine nestane 10 milijuna hektara poljoprivrednog zemljišta. Ono globalno obuhvaća 4,7 milijardi hektara u 2020. godini, od čega su 1,6 mlrd. ha bile obradive površine, a 3,2 mlrd. ha služile su kao pašnjak.
Povećava se broj stanovnika, gradovi rastu i zauzimaju sve veću površinu. U Africi 36 posto zemljišta će do kraja stoljeća biti pogođeno erozijom, dok je svjetski prosjek samo 14 posto. Ljudska populacija raste kao i pritisak da se toliki broj ljudi prehrani. Problem je što ih je najviše u gradovima. Očekuje se da će do 2030. godine više od 150 milijuna hektara zauzeti gradska područja.
Sve je manji nivo podzemnih voda, a nedostatak padalina pogoršava problem. Istraživači sa Sveučilišta u Oksfordu su proučavali koliko je godina potrebno da erodira 30 cm gornjeg sloja. Podaci, zasnovani na globalnoj procjeni od 4.285 procjena erozije iz 38 zemalja, pokazuju da 16 posto zemljišta ima procijenjeni životni vijek manji od 100 godina, 50 posto ima životni vijek duži od 1.000 godina, a 33 posto više od 5.000 godina.
Tehnike očuvanja ovog resursa su već u upotrebi. Uključeni su poljoprivrednici koji obavljaju poslove od sjetve pokrovnih usjeva kako bi se smanjilo isparavanje i erozija do ekonomične upotrebe zaštitnih usjeva.
Zemlja pati zbog našeg načina života. Znanstvenici s Massachusetts Institute of Technology su još 1972. godine izračunali da će se društvo urušiti 2040. godine, ali poljoprivrednici neće biti krivi.
Tagovi
Zemljište Erozija Očuvanje zemljišta Degradacija Poljoprivreno zemljište Plodno tlo Očuvanje tla Nestanak tla
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Vrijeme je za hren!
Maja Celing Celić
prije 4 dana
Ja ga oduvijek jedem. Često smo ga jeli nedjeljom uz kuhano meso. Danas moji jedu uz pečenje i sl.,.posebno za Božić, Uskrs. Ja ga oduvijek jedem. Često smo ga jeli nedjeljom uz kuhano meso. Danas moji jedu uz pečenje i sl.,.posebno za Božić, Uskrs.
Đuro Japaric
prije 4 dana
To se u mojem selu jelo za vrijeme svinjokolja , Nisam ga nikada jeo ! To se u mojem selu jelo za vrijeme svinjokolja , Nisam ga nikada jeo !
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje
Đuro Japaric
prije 1 godinu
U Hrvatskoj nestanak poljoprivrednog zemljišta vezan je u velikoj mjeri zarastanjem u korov , šikare i šumu ! Posljedica je to što Hrvati predvođeni sluganskim političarima NEMAJU STRATEGIJU razvoja poljoprivrede ! Za Broza i komuniste 1945 seljaci su bili klasni neprijatelji pa su išli na zemljišni maksimum od 10 ha ! U procesu ISELJAVANJA iz sela NIJE se išlo radi zemljišnog maksimuma da se OTKUPLJUJE bar privatno zemljište i FORMIRAJU DOHODOVNIJI OPG ! POSLJEDICA je da imamo 125 IZUMRLIH sela , preko 80 sa JEDNIM stanovnikom , na STOTINE tisuća ha zašikarenog i samopošumljenog zemljišta ! Dio je uništen i razvojem gradova , a znatan dio sa vikend izgradnjom !