Pretraga tekstova
Preliminarne rezultate ankete koja bi trebala dati odgovore na pitanja koja su to najveća birokratska opterećenja ZPP-a zbog kojih su mjesecima trajali prosvjedi poljoprivrednika diljem EU, otkrila je Europska komisija.
Europska komisija predstavila je preliminarne rezultate ankete koja bi trebala dati odgovore na pitanja koja su to najveća birokratska opterećenja Zajedničke poljoprivredne politike, a zbog kojih su mjesecima trajali prosvjedi poljoprivrednika diljem EU.
Upitnik je bio dostupan na svim jezicima od 7. ožujka do 8. travnja, a pristiglo je gotovo 27.000 odgovora čija detaljna analiza slijedi u drugoj polovici godine.
Europska komisija otvorila online anketu o ZPP-u, recite im što vas smeta
Između ostalog, naveli su da su među ispitanicima 81% bili poljoprivrednici koji su podnijeli zahtjev za potporu, dok su ostatak oni koji nisu podnijeli (16%) ili je riječ o poljoprivrednim savjetnicima i drugim subjektima.
Od onih koji su odgovorili, 36% poljoprivrednika bilo je staro između 50 i 64 godine, a 48 posto između 30 i 49 godina. Gospodarstva manja od 5 hektara predstavljalo je 10% ispitanika, dok 39% radi na gospodarstvima od 5 do 50 ha.
Inače, kažu iz Komisije, prosječna veličina gospodarstva u Europskoj uniji je 17,4 hektara. Od vrsta proizvodnje kojom se bave, najzastupljeniji odgovori bili su žitarice i ostale ratarske kulture, zatim goveđe meso i mliječni proizvodi, vino i maslinovo ulje.
Anketa je otkrila da 33% ispitanika radi više od 6 dana svake godine na administrativnim poslovima povezanim sa zahtjevima za potporu. Za njih 24% to je 5 do 6 dana, a 1 do 4 radna dana za 38%. Istaknuto je i da čak 78 posto poljoprivrednika koji podnose zahtjev za potporu koristi neku vrstu vanjske pomoći za pripremu i podnošenje. Pomoć im pružaju udruge poljoprivrednika i zadruge u 36% slučajeva, privatne tvrtke poput konzultantskih kuća ili banaka (25%) ili javna tijela (18%).
Polovica ispitanika koji podnose zahtjeve za potporu navela je da ne koristi mobilne uređaje za izradu geo-tagiranih fotografija. Od 50% onih koji ih koriste u tu svrhu, polovica ima problema s njima, posebno zato što smatraju da oduzima puno vremena, da ih nije lako koristiti ili da im nedostaje povratna informacija o točnosti prikazane slike.
Što se tiče provjera na terenu u posljednje 3 godine, 36% farmi obuhvaćenih istraživanjem posjećeno je jednom, dok je 16% imalo najmanje 3 kontrole. Ovi posjeti također mogu uključivati inspekcije koje nisu povezane sa ZPP-om. Priprema i praćenje kontrola na licu mjesta zahtijevalo je između pola i jednog dana rada za 63% kontroliranih poljoprivrednika.
Podsjećaju i da je Komisija u svojim prijedlozima za ublažavanje strogih pravila, najavila da će pojednostaviti metodologiju za određene provjere, s ciljem smanjenja broja dolazaka poljoprivrednim gospodarstvima od strane nacionalnih uprava do 50 posto, a sve kako bi poljoprivrednici imali više vremena posvetiti se svom osnovnom poslu.
Prosvjedi urodili plodom, Europska komisija ublažava rigorozne mjere ZPP-a?
Sada slijede individualni razgovori s poljoprivrednicima i poljoprivrednim organizacijama, a što će biti dio detaljne analize koja će biti objavljena u jesen 2024.
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
Znate li da je Ben Fogle svoje prvo profesionalno kušanje maslinovog ulja doživio u Istri? Poznati britanski istraživač i novinar Ben Fogle, strastveni zagovornik očuvanja prirode kroz svoje dokumentarne projekte, posjetio je tijekom svog b... Više [+]
Znate li da je Ben Fogle svoje prvo profesionalno kušanje maslinovog ulja doživio u Istri?
Poznati britanski istraživač i novinar Ben Fogle, strastveni zagovornik očuvanja prirode kroz svoje dokumentarne projekte, posjetio je tijekom svog boravka u Hrvatskoj i Istru. Poseban naglasak njegova posjeta bio je i na gastronomiji. U tradicionalnom okruženju kušao je istarske specijalitete, među kojima fritaju s tartufima, kao i autohtona istarska vina.
Fogle je dio svog istarskog putovanja posvetio otkrivanju svijeta maslinovog ulja u kušaonici braće Chiavalon koja već desetljećima gradi autentičnu priču.
Obišao je ekološke maslinike, pomno slušao priču o obiteljskom gospodarstvu, kušao njihova višestruko nagrađivana ekstra djevičanska maslinova ulja i razgovarao o vrijednostima koje svakodnevno usmjeravaju njihov rad - poštovanju prema prirodi, predanosti kvaliteti i uvjerenju da vrhunski proizvodi nastaju na zdravom tlu i u skladnom ekosustavu.
"Posebno smo ponosni što je Ben upravo kod nas doživio svoje prvo profesionalno kušanje maslinovog ulja. Kroz mirise i okuse otkrio je kako prepoznati karakteristike vrhunskog ekstra djevičanskog maslinovog ulja, kako se različite sorte izražavaju u čaši te kako aroma i okus otkrivaju kvalitetu, svježinu i osobnost svakog ulja. Benove vlastite riječi to su najljepše opisale: Nisam imao pojma da maslinovo ulje može imati ovakav okus", objavio je na društvenim mrežama OPG Chiavalon.
Ono što ih je posebno impresioniralo bila je Benova iskrena znatiželja i interes za ljude i priče koje stoje iza proizvoda.
Izvor fotografija: OPG Chiavalon
Blanka Kufner
prije 4 dana
Sad čitam da je u sklopu serijala projekata o održivom turizmu i ekološkoj proizvodnji :) Sad čitam da je u sklopu serijala projekata o održivom turizmu i ekološkoj proizvodnji :)
Blanka Kufner
prije 4 dana
Majo, ne znam koji je serijal u pitanju, možda se još niti ne treba znati. A možda je čovjek samo bio u prolazu. :) Da se raspitam kod Tedija? Majo, ne znam koji je serijal u pitanju, možda se još niti ne treba znati. A možda je čovjek samo bio u prolazu. :) Da se raspitam kod Tedija?
Maja Celing Celić
prije 4 dana
Blanka, koji je to njegov serijal? Blanka, koji je to njegov serijal?
Makeba
prije 2 godine
Eu poljoprivrednici se bore , naši samo kmeće i vesele kad im propadne susjed.
Đuro Japaric
prije 2 godine
Razlike su muke hrvatskih poljoprivrednika i nekih drugih država EU ! Radi dvostruke evidencije zemlje , otima se zemlja fizičkim osobama ili šećemo po sudovima ! Režim u Zagrebu spriječio je uspostavu površinski većih OPG na bazi državne zemlje od 2001 , nisu potakli raspolaganje sa privatnom , otvorili su Hrvatsku iz država EU i drugih . Geotangirane fotografije za nas su još gore radi velikog broja parcela !U Hrvatskoj NEĆE biti promjena jer će vjerovatno većinu okupiti HDZ , a njihova POLJOPRIVREDNA politika i SDP je KATASTROFALNA !