Pretraga tekstova
Novi tehnološki razvoj mogao bi donijeti iskorak u pčelarstvu i pomoći pčelarima da spriječe masovno uništenje svojih zajednica, tvrdi tim znanstvenika
Globalna populacija pčela već desetljećima bilježi stalni pad, potaknuta velikim korištenjem pesticida, gubitkom staništa i klimatskim promjenama.
No, novi tehnološki razvoj mogao bi donijeti iskorak u pčelarstvu i pomoći pčelarima da spriječe masovno uništenje svojih zajednica. Naime, istraživači sa Sveučilišta Kalifornija u Riversideu razvili su senzore topline koji bi mogli značajno smanjiti gubitke košnica, kao i smanjiti troškove rada u komercijalnom pčelarstvu, piše Agroinform.
Tim znanstvenika razvio je sustav pod nazivom Electronic Bee-Veterinary (EBV), temeljen na prediktivnim modelima za detekciju topline.
Ovaj sustav omogućuje pčelarima da na vrijeme prepoznaju kada temperatura u košnici dosegne kritične razine, što im omogućuje da na vrijeme interveniraju.
EBV prati fluktuacije temperature u košnicama i šalje upozorenja ako temperatura ugrožava ravnotežu kolonije, bilo zbog loših vremenskih uvjeta, nestašice hrane, bolesti ili trovanja pesticidima.
"Predviđanje temperaturnih varijacija pomoći će pčelarima da poduzmu preventivne mjere kako bi izbjegli kolaps kolonije“, objašnjavaju istraživači.
Sustav koristi takozvani "faktor zdravlja" koji prikazuje stanje pčelinje zajednice na ljestvici od nula do jedan. Ako se vrijednost faktora smanji, to znači da je zajednica u opasnosti.
"Jednostavnost intervencije omogućava brže reakcije pčelara“, kaže Shamima Hossain, doktorandica računalnih znanosti i glavna autorica studije.
Ovaj sustav je, dodala je, već dugo bio san mnogih pčelara, a sada bi mogao značajno promijeniti način upravljanja košnicama.
Boris Baer, entomolog s UCR-a, smatra da bi EBV mogao napraviti revoluciju u pčelarstvu. "Do sada ovakva tehnologija nije bila potpuno integrirana u rad košnica, a sada bi mogla biti ključna za smanjenje gubitaka u pčelarstvu“, ističe Baer.
Trenutno, pčelari ručno provjeravaju stanje svojih košnica, što može odgoditi intervenciju. Sustav EBV, međutim, može predvidjeti probleme nekoliko dana prije nego što se dogode, što omogućuje pčelarima da na vrijeme poduzmu potrebne mjere.
Hyoseung Kim, profesor elektrotehnike i računalnog inženjerstva na UCR-u, ističe kako su komercijalno dostupni senzori preskupi za pčelare. "Željeli smo stvoriti sustav koji bi koštao manje od 50 dolara po košnici“, objašnjava Kim.
Istraživači sada planiraju daljnji razvoj sustava s automatskom klimatskom kontrolom, koja će moći regulirati temperaturu u košnici bez potrebe za intervencijom pčelara.
"Trenutno možemo slati samo upozorenja, ali sljedeći korak je razvoj sustava koji automatski grije ili hladi košnicu kad to bude potrebno“, dodaje Hossain.
Tagovi
Pčele Košnica Senzori topline Istraživanje Revolucija u pčelarstvu
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Ima li snijega? Ima!
Đuro Japaric
prije 3 tjedna
Ima ali sve manje . Posljedice toga su sve manje vode u brdskoj Slavoniji , presušivanje izvora i potoka , U ovo vrijeme kada sam bio mali mlinovi na Više [+] vodu u selima Dilja radili su na temelju protoka vode , a sada NEMA ni potoka i to u veljači kada je nekada počinjalo topljenje snijega , Papuk je nadmorski viši pa se tu prije kiša pretvara u snijeg !