Pretraga tekstova
Agencija za zaštitu okoliša napokon priznala - najpopularniji svjetski pesticid ubija pčele! No, 20 godina prekasno!
Pčele ugibaju u rekordnim (b)rojevima - a sada i Vlada priznaje da je najpoznatiji pesticid barem djelomičan uzrok tome, prenose strani mediji, a o čemu smo već i pisali. Sada su sve oči uprte u Agenciju za zaštitu okoliša, jer odluka uskoro mora biti donešena.
Više od jednog desetljeća, Agencija za zaštitu okoliša je pod pritiskom boraca za zaštitu okoliša i pčelara kako bi ponovno razmotrili odobrenje vrste insekticida - neonikotinoida. Pritisak je na osnovi istraživanja koje predlaže da štete pčelama i drugim oprašivačima čak i u malim dozama.
Predlaže se ograničavanje ili ukidanje upotrebe tih pesticida. Neonikotinoidi su proizvodi najvećih svjetskih kemijskih tvrtki, a upotrebljavaju se svuda, počevši od SAD-a do drugih zemalja i najčešće su korišteni insekticidi u svijetu. 2009. godine, agencija je započela dug, spor proces ponovne procjene njihovog djelovanja. Za to vrijeme, desetine milijuna hektara poljoprivrednih površina je tretirano neonikotinoidima svake godine, a zdravstveno stanje američkih košnica nastavlja se pogoršavati.
Studija se fokusirala na utjecaj imidakloprida (koristi se od 1990.) na pčelinje zajednice, a rezultati su bili jasni u toj mjeri da je već ove godine moguće ograničenje njegove upotrebe. Od smanjene proizvodnje meda do manjeg obujma oprašivanja, pčele trpe gubitke čak i u minornim koncentracijama pesticida, navode iz EPA. Najizloženije su kažu, pčele na usjevima pamuka i citrusa koji su tretirani imidaklopridom.
Studija je sada fokusirana na utjecaj pesticida na druge vrste kao što su ptice, leptiri i beskralježnjaci. Ova problematika se planira razriješiti u 2016/2017, kako stoji na stranicama EPA-e, a cilj je zabraniti upotrebu pesticida u vrijeme cvatnje te zaštititi pčele na sve moguće načine.
Stav Udruge proizvođača i zastupnika sredstava za zaštitu bilja RH - CROCPA je sljedeći: "Većina znanstvenika slaže se da postoji više čimbenika smrtnosti pčela, od kojih su glavni paraziti i bolesti. Vrlo mali broj znanstvenika smatra da su neonikotinoidi glavni čimbenici smrtnosti pčela." Industrija ostaje pri svom stajalištu o sigurnosti proizvoda koji sadrže neonikotinoide pod uvjetom da se isti koriste sukladno propisanim uporabama.
Foto: bigstockphoto.com, PPetro
Tagovi
Autor
Više [+]
Terenska reporterka i vanjska suradnica portala Agroklub sa dugogodišnjim iskustvom na hrvatskoj novinarskoj sceni. U slobodno vrijeme bavi se vinogradarstvom i voćarstvom.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Može li zbog svoje čistoće i odsutnosti minerala, stvarno očistiti tijelo od toksina ili je to samo trend koji može naštetiti vašem zdravlju? Evo što kažu stručnjaci. U želji za detoksikacijom organizma i poboljšanjem zdravlja neki od nas p... Više [+]
Može li zbog svoje čistoće i odsutnosti minerala, stvarno očistiti tijelo od toksina ili je to samo trend koji može naštetiti vašem zdravlju? Evo što kažu stručnjaci. U želji za detoksikacijom organizma i poboljšanjem zdravlja neki od nas posežu za raznim napitcima. #FoodFacts
Destilirana voda čisti organizam od štetnih tvari? - Food Fa...
Može li zbog svoje čistoće i odsutnosti minerala, stvarno očistiti tijelo od toksina...
Suzana Jović
prije 2 tjedna
Hvala Leto. Nema potrebe piti destiliranu, ova iz slavine je sasvim u redu. 😊 Hvala Leto. Nema potrebe piti destiliranu, ova iz slavine je sasvim u redu. 😊
Leticija Hrenković
prije 2 tjedna
Dobar članak, baš sam se pitala jel to istina. Dobar članak, baš sam se pitala jel to istina.
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje