Pretraga tekstova
Zahvaljujući visokim temperaturama u proteklih mjesec dana, cvjetanje bazge je uranilo. Osim u njenom mirisu, mnogi od nas uživaju i 1u napitku koji nije teško pripremiti.
Stiglo nam je proljeće, a s njim i cvjetanje mirisne bazge. Sirup od cvjetova s dodatkom limuna odlično je osvježenje, ali i moćno pomoćno ljekovito sredstvo za naš organizam.
Ove godine, zahvaljujući visokim temperaturama u proteklih mjesec dana, cvjetanje bazge je uranilo. Osim u njenom mirisu, mnogi od nas uživaju i u napitku od cvjetova koji nije teško pripremiti.
Bazga je europska biljka. Specifičnog je mirisa i oblika cvjetova, a uz to i vrlo ljekovita. Svi njeni dijelovi, kako korijen i cvijet, tako i plod, imaju brojne minerale i vitamine, čuvaju zdravlje i vitalnost, pa je preporučljivo da se nađe u svakoj kući. A to ne bi trebalo biti teško s obzirom na to da kod nas nema područja u kome ne raste: po selima, ivicama šuma, oko naselja, kanala. Uglavnom, tamo gdje su svijetla, topla i vlažna staništa bogata humusom. Ova višegodišnja biljka raste kao grm ili drvo na visini od tri do čak 10 metara.
Bazga ranije cvate, iskoristite njezine dobrobiti - evo 3 načina
Ima listove nazubljenih ivica, cvjeta u proljeće velikim bijelim cvjetovima, jakog i karakterističnog mirisa i arome poslije čega dozrijevanjem nastaju plodovi. To su bobice tamnoljubičaste boje, a krajem kolovoza i početkom rujna kada budu potpuno zrele postaju sjajno crne.
Veliki je saveznik u ublažavanju simptoma prehlade, jer jača imunitet. Osim toga, ima antivirusno i antimikrobno djelovanje. Ljubitelji i dobri poznavatelji ljekovitog bilja tvrde da može pomoći kod akni, čireva, konjunktivitisa i kožnog osipa.
Djeluje kao laksativ i kao diuretik, te je dobra za bubrege. Koristi se u stanjima gdje je potrebno jače znojenje, a mnogi tvrde da je baš zbog toga odlična kao pomoć u mršavljenju. Tijekom sezone svježi cvjetovi se koriste za pripremu sirupa ili osvježavajućeg soka ugodnog okusa tako da mnogi koji ovih dana vrijedno beru cvjetove cijele godine mogu uživati u aromi koja podsjeća na djetinjstvo.
Berba obično počinje polovicom svibnja, kada su cvjetići potpuno otvoren,i ali uslijed vremenskih prilika koje su obilježile ovo proljeće bazga je uranila, te je ranije počela cvjetati.
Vesna Hinić svake godine bere ju i pravi sirup. Njena preporuka je da se bere tamo gdje je zrak manje zagađen.
"Berem je u šumi daleko van grada, tamo gdje nema prometa. Mora biti potpuno čista zato što se ne pere, cvjetovi moraju biti snježno bijeli sa žutim prahom. Zato se nikad ne bere
poslije kiše“, kaže ona.
Kako objašnjava, po starinskom receptu obično se nabere 40 cvjetova, ali ona zbog jače arome doda više i potopi ih u pet litara vode. Nakon toga, dodaje kilogram narezanog limuna i narendanu koru od tri do četiri komada.
“Limun daje kiselkast okus, a korica posebnu aromu blage gorčine. Sutradan sve procijedim kroz gazu i to je sok."
Ukoliko želite napraviti sirup, i za to ima provjeren recept.
"Ako se pravi sirup dodaje se šećer, na pet litara tekućine stavim pet kg šećera da odstoji 24 sata. Mnogi će pomisliti da je to puno, ali kad izračunam koliko dobijem litara od te mjere dođem do zaključka da svaka litra sirupa sadrži samo 110 grama šećera, a to zaista nije puno”, priča naša sugovornica.
Sok ulijeva isključivo u staklene boce i obavezno pasterizira na najjednostavniji način, tako što u lonac stavi boce sa sokom, doda vodu i lagano zagrijava. Voda ne treba proključati već oko pet minuta lagano strujiti. Nakon toga ih izvadi u korpu, dobro pokrije da se postepeno hlade i time je proces pripreme sirupa završen.
Odlično rješenje da sačuvate sve dragocjene blagodati, minerale i vitamine bazge je da cvjetove osušite u hladu i tijekom cijele zime pripremate čaj koji će između ostalog pomoći da se lakše preznojite kod bilo kojeg oblika prehlade i gripe. Zreli plodovi koji se mogu brati krajem ljeta su također zdravi. Ne jedu se svježi, ali od njih se može pripremiti pekmez, sok ili vino.
Povezana biljna vrsta
Sinonim: Crna bazga, zovina, zovika, bazgovina, bazika, bazovina, bažovina, boza, šambik, crna zova | Engleski naziv: Black elder, elderberry | Latinski naziv: Sambucus nigra L.
Bazga je većinom drvenasta biljka, dok se rjeđe mogu naći kao zeljaste višegodišnje biljke. Poznato je 40-tak vrsta bazge, a sve su pripadnice roda Sambucus. Rasprostranjene su... Više [+]Autorica
Više [+]
Novinarka koja godinama prati događanja u poljoprivredi te stvaralaštvu, životu i radu seoskih žena.
Ali ima Željka Rački i ovoga. Nije moj, ali je od mene 3,5 km. U subotu je bio ok, a u Nedjelju oppaaaa, miris divljih svinja. Vozili slamu pa slučajno primjetio, slikao sa sinovim mobitelom, svoj sam zaboravio uzeti. Postavljeni svi lovačk... Više [+]
Ali ima Željka Rački i ovoga. Nije moj, ali je od mene 3,5 km. U subotu je bio ok, a u Nedjelju oppaaaa, miris divljih svinja. Vozili slamu pa slučajno primjetio, slikao sa sinovim mobitelom, svoj sam zaboravio uzeti. Postavljeni svi lovački mirisi itd... ali ovome nema spasa, jednom kada uđu, ode sve.
Damir Senjan
prije 10 sati
Mirela Benko Za svoje godine ja sam ti jako neozbiljan, i kada ima problema nekako to volim kroz šalu provesti. Omak ne se meni i na AgroKlubu koja Više [+] zahebancija u kometarima. A što bi mu ja takvoga me čača šašavoga napravi, to ni jedan serviser nemože na meni popraviti🤣🤣🤣 Čak ni poslije srčanog udara doktori me nisu mogli uhvati, svaki dan sam im pobjegao u Interšpar sebi po gablec🤷😄
Damir Senjan
prije 10 sati
Mirela Benko Da sam ja gospodin sad bi sjedio na Havajima 🤣🤣🤣🤣 i lovio cure🙊. Ma u svakome selu ima problema, ovo sa domačim svinjama itd..zakazali Više [+] veterinari, komunalni redari kao i uvjek. Sve što pokušavam prvo dobro razmislim, pa pitam umjetnu inteligenciju za mišljenje AL ili Gemini, da vidim koliko je odstupanje u mojim mislima pa da vidim dali sam u pravu, ali me u nekim stvarima ispravi i doda mi još po koji savjet. Jučer sam se nasmijao, pitao sam AL čime otjerati vrane da mi ne jedu suncokret ali nisam naveo u pojmu hektare. Pa mi napisao AL da uzmem vreče od krumpira pa navučem na svaki cvijet. Pa sam mu vratio pitanjem 🤣🤣🤣🤣🤣🤣 ali kako to izvesti na 4 hektara, pa se i AL nasmijao i reče neka unajmim ljude bar iz četri sela da to pokrijemo. Dobio sam savjet zeleni automatski laser naj jeftinija metota ali moram paziti na avione. Mirela meni je tek 53 i još kao momak živim ali mi problem žena kad vikne ja sam gazda u kuči 🤣🤣🤣🤣. Evo malo zanemario vani posao, stigle mi sve komponete za računalo u koje mi udario grom, i uspio sam si ga popraviti, ali jepše je vani raditi i naveče brojiti zvijezde.
Mirela Benko
prije 2 dana
Gospodine Damir Senjan, Hvala vam što ste to napisali i podijelili javno. Znate onaj osjećaj kad ste napravili sve ,a niste napravili ništa u ovih 25 Više [+] godina.koliko se cijelo selo,a i mi borimo s tim da nam domaće svinje koje nisu markirane ne uništavaju našu muku i trud, pa da se nismo mučili zabadava. To sve ipak košta financijski i naših živaca. Ono prvo nevrijeme kad je bilo sve nam je uništilo,pa smo ponovno presejavali i sada opet iz godine u godinu ista priča sa svinjama. A tu su i psi koji nisu čipirani, a i konji. Sve nadležne institucije znaju,a nitko ništa ne poduzima. Neznam u čemu je problem...To negdje u nečijoj ladici stoji i dalje nejde u postupak.... Policija dođe napravi zapisnik i ode. Slali smo mailove nadležnim institucijama i ništa... Svako jutro u 5.00. idem na polje i tjeram svinje,pa podne i pred večer. RTL televizija je 2022 godine.bila snimila i ništa od toga svega... I tako dalje ide dan za danom da mu nitko ništa ne može... A on nam se svaki dan smije u lice....Užas,tko će nama platiti štetu koja je učinjena. Kada ga se očito svi boje,nažalost....
Damir Senjan
prije 2 dana
Mirela Benko Ajde napisad ću javno što sam ja napravio da otjeram ali pogotovo jelene i srnetinu, ali to je zakupni dio zemlje i tu je bilo uzmi ili Više [+] ostavi. Jedna parcela tu od susjeda ostavljena u parlogu između zakupnih, e sada da nebude parlog prskaj i isperi prskalicu. Malo ja to i zapaprio da sačuvam parcele koje imaju prijatelji. Malo isprazniž cisternu sa fekalijama, napuniš prskalicu sa omekšivačem za rublje da lijepo miriše, postavio ultrazvučni ali da i bljeska u noči. Ovo sa omekšivačem za rublje prava bomba za otjerivanje. Jedna ona boca od 3L na 500 litara vode sa sklopljenim granama na prskalici i udari, prskaj po putevima, okolo parcela i taj miris i otjera. Kada sam prvu turu isprskao, i ispraznio prskalicu na povratku kuči taj lijepi miris omekšivača za rublje je mene pekao za nos 😇🤧🤣🤣 a kamoli nebi divljač. To sam ponovio tri puta u tri tjedna, nema ni traga od divljači, jedino je sada problem suša i ovo prženje sunca. Malo prije sam bio u podravini tamo su kukuruzi izgorjeli na polju, kod mene je još uvjek crno zelen iako ovo vani je nepodnošljivo kako grije. Jedna mi parcela dobila od vručina ali tu sam prskao samo pola sa bio stimulatorom a pola ne da vidim razliku. Znači bio stimulator pomaže u ovom kuhanju vani ali i bio stimulator ima svoje mirise koji ne odgovaraju divljači. Imat ću problem sa pticama oko suncokreta, več su počele da kljuckaju po sjemenkama ali ću i to pokušati riješiti. Mirela trenutno noču što nikada nisam radio je kosim otavu. Noču kosim i okrečem, samo jednom po danu ju okrenem koliko je vani vruče. To nikada nisam tako radio. Ustvari još dva dana i gotovo i to. Noču i vozim kuči koja smješna slika na terenu.
Mirela Benko
prije 2 dana
Evo i mog kukuruza što su ga uništile domaće svinje ne divlje svinje jer ih zasada na ovom dijelu posavine nema u početku kukuruz je bio milina,a za Više [+] dan dva idem u obilazak kad ono srce hoće iskočiti van....sve povaljano i polomljeno,porušano i izgriženo... Užas...to traje već 25 godina. Jer se dotični gospodin urotio protiv cijelog sela... Njegove svinje hodaju selom i haraju naše usijeve,našu muku.... Nijedna mu svinja nije markirana,psi nisu čipirani,a konji hodaju ko gluhi po trnju... Kaže nisu njegove svinje ,pušta ih,pa ih ponovno zatvara. A na ovom dijelu posavine nema svinjske kuge....pitam se zašto? Kako si pomoći?
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Željka Rački Ima mnogo toga na terenu po Županijama ali nesmiješ javno pisati. Što rade Ekolozi, čuvaju zaštičenu prirodu po direktivi EU, a ispod Više [+] stola direktiva EU prskajte zaštičena područja Total, Gvardijan itd... nema veze nitko nevidi da se uništava kako moj tetak pčelar kaže medonosno bilje + oprašivači i sve po zakonu. Dok mi pazimo i moramo se držati pravilnika, sa druge strane pravilnik se krši u 100% obliku. Što se tiče divljači, tu lovci nemogu ništa bez pomoči policije da to pohvataju kako hvataju imigrante, ali bi im dobro došla pomoč i specijalne postrojbe Lučko da se to sve svede na neki minimum.
Damir Senjan
prije 1 tjedan
To ti Željka Rački susjedno selo Gornji Mosti, Bjelovarsko bilogorska županija. Inače je ovako več oko 14 godina ali svake godine je sve gore i gore. Više [+] Prostire se u krug trenutno. Sada obuhvača sve više sela. Od Gornji Mosti, Srednji Mosti, ovdje gdje sam ja Donji trenutno miruje jer moram sam na drugačiji način to rešavati, Poljančani itd.. Naj gora ti je strana prema podravini, Javorovac, Novigrad Podravski. Sve je puno divljiv svinja a svinjske kuge zanimljivo nema. Još kad je otac bio živ 2006 ili 2007 god morali jednu parcelu preorti i zasaditi šumu na 2,28 hektara a to od raznih ljudi ima i oko sve ukupno 50 hektara zemlje, za berbu ili žetvu ništa ne ostane. Znači slikao sam parcelu umalo visinski sam vrh Bilogore. Ima vidljivo na ulazak u Novigrad Podravski uz cestu kako ga jeleni i divlje svinje brste ali ponovo nema svinjske kuge, zanimljivo, kao da im Slavonija smeta za svinjogojce. Ma ovdje nema sela bez divljih svinja, pravdaju se na migraciju a ono svake godine sve ih više a lovci kod kuče spavaju ako i dođu u lov pod čekom vidiš hrpu opušaka.
Ljubica Gveric
prije 2 godine
Jedva cekam da pravim sok od bazge :)