Uz malo truda, orezivanjem tijekom kasnog ljeta možete ne samo produžiti sezonu cvjetanja, već i pomladiti biljke te potaknuti novi, bujni rast
Kolovoz je vrijeme kada mnoge biljke u vrtu počinju izgledati umorno i preraslo. Bujne trajnice mogu se saviti i gušiti ostalo bilje, gubeći pritom svoju ljepotu.
Iako se mogu posaditi cvjetnice za iduću godinu, uz malo truda može se produžiti i ova sezona cvjetanja, savjetuje Gardening Know How. Čak i trajnice koje dugo cvatu trebaju pažnju kako bi se nastavile razvijati.
Međutim, ponekad je potrebno poduzeti odlučnije korake. Agresivnije orezivanje u kolovozu može pomladiti biljke i potaknuti ih na ponovno cvjetanje, koje može trajati do prvog mraza.
Razmislite o orezivanju trajnica koje su cvjetale do sredine ljeta i počele izgledati umorno, osobito tamo gdje vidite svježi rast pri bazi. Neke se mogu orezati do tla, dok će drugima biti dovoljno lagano skraćivanje.
Međutim, ovo se ne može provoditi na svim biljkama u ovo doba. Izbjegavajte kod onih koje formiraju pupoljke za iduću godinu ili onih koje se više neće obnoviti kako ih ne bi oslabili.
Ako su lupine, još znane kao vučika (lat. Lupinus), završile s cvjetanjem i počele venuti, čak i nakon što su uklonjeni stari cvjetovi, rezanje stabljike blizu tla može potaknuti novi val rasta.
Cvjetovi se trebaju orezati kada su dvije trećine stabljike već uvenule. Zato što odumiru odozdo prema gore, samo gornja trećina cvjetova bi trebala biti živa.
Ako na stabljici primijetiti nove pupoljke, orežite do novog izboja. U slučaju da nema novih pupoljaka, stabljiku treba orezati blizu tla, idealno do točke grananja.
Carevo ili djevojačko oko (lat. Coreopsis), sa svojim cvjetovima nalik suncu lijepo izgleda u vrtu, pa se isplati poticati što duže razdoblje rasta. Ako počne blijediti od sredine do kraja ljeta, treba ju orezati za trećinu do polovice kako bi se potaknuo novi rast i cvjetanje.
Sve dok nije prekasno u sezoni, može se prilično skratiti, no treba ostaviti malo svježeg rasta blizu baze. Biljka bi trebala ponovno oživjeti u roku od nekoliko tjedana, što je posebno korisno ako je postala izdužena ili slaba.
Alstroemerije, ili peruanski ljiljani (lat. Alstromeria), cvjetaju od proljeća do jeseni ako se pravilno orezuju. Ono može usporiti sredinom ljeta, pa je tada idealno vrijeme za pregled biljke i uklanjanje potrošenih stabljika.
Umjesto klasičnog orezivanja, najbolji način je izvlačenje stabljika iz korijena – jednostavno uhvatite stabljika blizu baze i povucite. Nova bi trebala početi rasti unutar dva tjedna.
Kadulja i žalfija (lat. Salvia officinalis) je još jedna trajnica s dugim razdobljem cvjetanja, često do jeseni. No, sredinom do kraja ljeta, može se izdužiti i prerasti.
Kod vrsta koje proizvode duge klasove, potrebno je ukloniti ocvale cvjetove orezivanjem do točke gdje se formira novi bočni pupoljak. Grmolike vrste žalfije, poput 'Hot Lips', najbolje je orezati škarama za živicu, skraćujući ih za otprilike trećinu kako bi se postigao lijep, zaobljeni oblik.
Visoki plamenac (lat. Phlox paniculata) obilno cvjeta i omiljen je među leptirima. Njegove visoke cvjetne stapke mogu se orezati u kolovozu kako bi se potaknuo novi razvoj.
Orežite pojedinačne ocvale stabljike skroz do pupoljne točke. Ovaj grm se lako razmnožava reznicama. Nakon uklanjanja donjih listova, odrezane stabljike jednostavno umetnite u vlažnu zemlju za sadnju.
Povezana biljna vrsta
Sinonim: - | Engleski naziv: White lupin | Latinski naziv: Lupinus albus L.
Lupina bijela slatka uzgaja se za proizvodnju zelene mase i sjemena. Sjeme lupine sadrži 38 – 52 % bjelančevina, 26 – 39 % ugljikohidrata, 5 – 20 % masti i oko 3,5 % mineralne... Više [+]Tagovi
Autor