Pretraga tekstova
Zima je mjesec odmora, kako za obitelj, tako i za cvijeće. No, ovo vrijeme Ljubica Kovač ipak koristi za planiranje vrta, ali i novitete u aranžiranju.
Ljubica Kovač iz Osijeka studentica je Predškolskog odgoja, i velika joj je želja biti 'teta' u vrtiću, a uz studentske obveze pomaže svojoj obitelji koja se već 25 godina bavi uzgojem, aranžiranjem i prodajom rezanog sezonskog cvijeća i cvjetnih buketa.
Najviše uzgajaju i prodaju ruže - svih boja i mirisa. "Mama je s ovim pothvatom započela nakon Domovinskog rata, kada je tata ostao bez posla. Imali su tada šestero djece, i ja sedma na putu. Bilo im je veselo“, s osmijeh nam priča Ljubica.
zadnje novce daju za mali buketić koji će im razvedriti dan. Jer, komentira Ljubica, ono je za dušu.
U maloj bašči, na poticaj jedne starije gospođe, njezina je majka započela saditi cvijeće. Svaki bi dan odnijela nekoliko buketa na osječku glavnu tržnicu i prodala, premda je, prepričava naša sugovornica, mislila: "Pa tko će to kupiti?" No, priča Ljubica, ljudi će i zadnje novce dati za mali buketić koji će im razvedriti dan. Jer, komentira, ono je za dušu.
Pored bašče, danas cvijeće uzgajaju i na manjoj parceli u Erdutu - zajedno svega 1000 m2.
U ova dva vrta uz ruže rastu narcisi, tulipani, zumbuli, karanfili i ostalo proljetno cvijeće te krizanteme koje prodaju u buketu kao i rezano u kombinaciji s ružama.
Sezona traje od ožujka i traje do kraja studenog. "Zima je mjesec odmora za obitelj, baš kako i za cvijeće", kaže ova vedra djevojka koja ovo vrijeme ipak koristi i za planiranje vrta, ali i novitete u aranžiranju.
Štetnici i bolesti koji i inače napadaju ruže - lisne uši, gusjenice, majski hrušt, pepelnica..., jedini su problemi s kojim se obitelj susreće, a rješavaju ih tretiranjem i prihranom u proljeće i jesen. Zato kod same prodaje – problema nema!
Ova mlada djevojka otkriva kako se cijene buketa kreću od 10 do 100 kuna - u kakvoj je god kupac mogućnosti dok su ruže na komad 2 i 3 kune. "Prilično smo prilagodljivi potrebama i mogućnostima kupaca", kaže Ljubica koja ponudu OPG Franjo Kovač objavljuje i putem svog Facebook profila te u grupi "Online tržnica Osječko-baranjske županije".
Na pitanje djevojci cvjetnog imena koji joj je cvijet najdraži, odgovara: "Pretpostavljam ruža – imam svojih par miljenica, ali uvijek se pojavi neka nova koja me dodatno oduševi svojom ljepotom. Volim svo cvijeće i divim se gotovo svakom kojega ugledam jer je to čar sezonskog - stalno se izmjenjuje i uvijek vam nešto novo 'zapne' za oko", zaključuje.
Fotoprilog
Tagovi
Obitelj Kovač Cvjećarstvo Aranžiranje cvijeća Online tržnica OBŽ Obiteljski biznis Ljubica Kovač
Autorica
Više [+]
Tea je studentica diplomskog studija Agroekonomika na Fakultetu agrobiotehničkih znanosti u Osijeku. U slobodno vrijeme piše vlastiti blog i volontira.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Zašto odabrati i kako brinuti o Božićnim drvcima s korijenom ? - Umjetnom boru treba 2500 godina da se razgradi a jedno stablo poput obične smreke u starosti od 5 godina u 12 mjeseci proizvede dovoljno kisika za jednu osobu za dva mjeseca d... Više [+]
Zašto odabrati i kako brinuti o Božićnim drvcima s korijenom ?
- Umjetnom boru treba 2500 godina da se razgradi a jedno stablo poput obične smreke u starosti od 5 godina u 12 mjeseci proizvede dovoljno kisika za jednu osobu za dva mjeseca disanja.
- Božićna drvca nemojte držati blizu izvora topline kao što su peći i radijatori. Ne samo kako bi se zadržala njihova svježina, već i da se spriječi mogućnost zapaljenja.
- Ako je božićno drvce posađeno u tegli, treba ga samo redovito zalijevati. Većina drvaca u tegli se nakon sadnje ne primi, jer nisu bila zalijevana dok su bila u kući ili zbog toga što je prilikom kopanja oštećen glavni korijen i/ili odstranjena prevelika količina sitnih korjenčića koji dovode biljci hranu.
- Pripazite da drvca u tegli budu tamnih nijansi. Ako je božićno drvce u tegli svijetlih nijansi ili žućkasto, znači da je fiziološki oslabljeno i takvo će se teško primiti prilikom presađivanja.
- Ne preporučuje se kupnja drvaca u tegli većih od 1,5 metra jer se takva teško primaju nakon presađivanja.
By @UdrugaPlantaža
Foto: Autor
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje