Stručni skup je izvrsna prilika za razmjenu iskustava i dobivanje relevantnih informacija, pozivaju iz Uprave za stručnu podršku. Broj mjesta je ograničen pa se prijavite na vrijeme!
"Perspektive konzervacijske poljoprivrede u Republici Hrvatskoj“, naziv je stručnog skupa na koje poljoprivrednike poziva Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede.
Skup će se, kažu, održati 26. veljače u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva (Zagreb, Ulica grada Vukovara 78, kino dvorana, ulaz s istočne strane) s početkom u 10 sati, a sudjelovat će predstavnici institucija i stručnjaci resornog ministarstva, Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede, Uprave za potpore poljoprivredi i ruralnom razvoju, Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, prof.dr.sc. Danijel Jug s Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek, privatni i savjetnici Uprave za stručnu podršku te distributeri sjemena za pokrovne usjeve.
"Cilj skupa je proširiti znanja i razmijeniti iskustva u području konzervacijske poljoprivrede s obzirom na to da ova tema postaje sve važnija u odnosu na izazove s kojima se poljoprivreda susreće u današnje vrijeme", ističu.
Naime, Eko shema 31.06. Konzervacijska poljoprivreda intervencija je iz Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike 2023.-2027. unutar proizvodno nevezanih izravnih plaćanja koja se isplaćuje u obliku nadoknade dodatnih troškova i gubitka prihoda koji su rezultat preuzetih obveza.
Provodi se na oraničnim površinama upisanim u ARKOD sustav, a predstavlja suvremeni koncept biljne proizvodnje koji ima za cilj ostvarivanje visoke i održive razine proizvodnje uz očuvanje prirodnih resursa i ostvarivanje prihvatljive dobiti. Temelji se na tri međuovisna principa: minimalnom setu zahvata obrade tla, permanentnoj pokrivenosti proizvodne površine biljkama ili biljnim ostatcima i pravilnoj izmjeni usjeva (plodoredu).
Ulaz na skup je besplatan, ali je broj mjesta ograničen. Stoga je potrebno prijaviti se ovdje do 24. veljače.
Tijekom skupa, bit će riječi o konzervacijskoj poljoprivredi, konzervacijskoj obradi tla, sjetvi pokrovnih usjeva, praktičnim iskustvima iz primjene, iskustvima iz kontrole Intervencije 31.06., samoj eko shemi, bioraznolikosti i zakonskoj regulativi.
"Skup je izvrsna prilika za razmjenu iskustava i dobivanje relevantnih informacija, a vaša prisutnost i aktivno sudjelovanje mogu pridonijeti uspješnijoj primjeni konzervacijske poljoprivrede što izravno utječe na očuvanje tla, smanjenje erozije i omogućava održivost poljoprivrednih površina", stoji u pozivu poljoprivrednicima.
Proizvodnju ovog sadržaja sufinancirala je Europska unija. Iznesena mišljenja i stavovi odražavaju isključivo stav autora i ne moraju se podudarati sa stavovima Europske unije. Ni Europska unija ni tijelo koje dodjeljuje bespovratna sredstva ne mogu se smatrati odgovornima za njih.
Tagovi
Autorica
Partner
Vurnikova ulica 2,
1000 Ljubljana,
Slovenija
tel: +386 1 473 53 81,
e-mail: info@czd-kmeckiglas.si
web: https://kmeckiglas.com/
mali poljoprivrednik
prije 1 mjesec
Obrađujem 1/3 zemlje konzervacijskim načinom,a ostalo orem i to mi se najbolje pokazalo.Čovjek je napravio ogled na 10 god usporedno na jednoj parceli,gdje je pola samo gruberao,a drugi dio orao.Nakon deset godina humus je bio lošiji na gruberanom djelu.