Postoji nekoliko pravila kod zalijevanja bašče i treba ih se držati ako planirate što pojesti iz svog vrta.
Duša me boli kada ovih dana gledam pojedine vrtlare bez iskustva kako zalijevaju svoje bašče. Mnogima od njih je ovo prvi vrt u životu, možda izazvan i korona krizom. Kad god mogu, upozorim ih, ali evo i za sve one do kojih ne mogu izravno doprijeti.
Pokušat ću biti slikovita.
U našem urbanom vrtu imamo nekoliko pumpi za vodu na koju se većina sjati predvečer, već oko 6, 7 sati jer, u 8 kreću gristi komarci pa svi žele zalijevanje obaviti prije tog časa.
Kad imam vremena dići glavu i gledati tko što radi (nije da sam zabadalo, ali primjetim), vidim revne sugrađane kako u najboljoj namjeri doslovno uništavaju svoje rajčice, krastavce, tikvice, paprike... koje su marljivo i uz puno truda proljetos sadili.
Što rade? Napumpaju hladnu vodu u svoje kante s ružom i onda onako s visine, poškrope sve - i listove, i cvijet, plodove, pokoju pčelu koja se ondje našla, a najmanje dobije dio kojem je najpotrebnije - zemlja uz sam korijen.
Još i sad imam traume iz onog dijela djetinjstva kada me se učilo kako se zalijeva bašča. Postojalo je nekoliko pravila:
Kroz život sam naučila još njih:
Navodno ima još jedan trik kojega sam danas pročitala - kako provjeriti jeste li dovoljno zalili.
Pola sata nakon uobičajenog zalijevanja, u blizini iskopajte rupu od 20 cm. Ako je zemlja unutar rupe suha, niste napravili dobar posao. Ako je ondje zemlja vlažna, dobro ste zalili.
Dugo toplo ljeto je već počelo i čini se da ćemo na jesen svi imati dobro razvijene mišiće ruku i leđa. No, da bi se nečega i najeli, zalijevajmo vrt "kako Bog zapovijeda".
Tagovi
Autorica
Đuro Japaric
prije 4 godine
Preko 30 g koristim Židovski sustav kap po kap i to uvečer . Vi iz urbanog vrta možete kupiti bure , napunite ga i pustite u sustav kap po kap . A što se tiče komaraca , imam pčele pa sam im stao na kraj sa pčelarskom kapom !