Pretraga tekstova
Jedna od ključnih komponenti zdravog i uspješnog vrta su korisni kukci. Oni su naši nevidljivi pomagači koji oprašuju biljke, uništavaju štetnike i održavaju prirodnu ravnotežu u vrtu.
U vrtlarstvu, mnogi usmjere pažnju isključivo na biljke, zemlju i zalijevanje. No, jedna od ključnih komponenti zdravog i uspješnog vrta su korisni kukci. Oni su naši nevidljivi pomagači koji oprašuju biljke, uništavaju štetnike i održavaju prirodnu ravnotežu u vrtu.
Ako želite vrt koji obiluje životom, ali bez potrebe za pesticidima, vrijeme je da naučite kako privući upravo te korisne saveznike.
Kukci su najčešće označeni kao štetnici, međutim oni mogu biti vrlo korisni, pravi zaštitnici uzgajanog bilja. Štete ne prave svi insekti. Među najkorisnijima su:
Pčele - nezamjenjivi oprašivači
Bez pčela ne bi bilo ni velike većine plodova. Solitarne pčele će privući skloništa od trske, bambusa ili stare cigle - hoteli za insekte. Oprašivače i leptire privući možete sadnjom biljaka bogatih nektarom, poput lavande, kadulje, timijana, nevena i suncokreta. Pčelama također odgovaraju različite boje i oblici cvjetova, pa raznolikost u vrtu znači više oprašivača.
Većina ličinki kukaca je neugledna - evo kako raspoznati štetne od korisnih
Bubamare - prirodni borci protiv lisnih uši
Neka istraživanja kažu da jedna bubamara u danu može pojesti i do 50 lisnih uši. Da bi ih privukli, sadite biljke poput kopra, stolisnika, korijandera i nevena. Privlače ih cvjetovi u formi kišobrana: ivančice, cosmosi, geranij i slične vrste.
Paukovi i osolike muhe - tihi zaštitnici
Iako možda nisu najomiljeniji, pauci pletu mreže koje love razne štetnike, a osolike muhe (slične osama, ali bez uboda) u larvalnoj fazi jedu lisne uši. Privlače ih biljke poput komorača, anisa i mrkve u cvatu. Pauci će raditi mrežu na višim biljkama pa možete postaviti tanje račvaste grane ili okvire na visinu od pola metra do metar budući da većina muha (mrkvina i lukova) leti na toj visini u vrtu.
Pored njih, veliki značaj imaju: zlatooka, uholaža, ose potajnice, vatrene stjenice, bogomoljke...
Ne mora svaki centimetar u vrtu biti savršeno pokošen i okopan. Mali dio s divljim biljem, komadima drveta ili kamenčićima pruža sklonište korisnim kukcima. To može biti "hotel za kukce" ili jednostavno prirodni zaklon.
Mala posuda s vodom, kamenčićima ili plutajućim grančicama omogućuje insektima da piju bez opasnosti od utapanja. Posebno u vrućim ljetnim danima, ovo može biti presudno za njihov opstanak.
Tagovi
Kukci Insekti Hotel za kukce Pčele Bubamare Lisne uši
Autorica
Više [+]
Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
U iščekivanju kiše ;)
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
U iščekivanju proglašenje elementarne nepogode radi suše , mislim da je realno za kukuruz , a voda otekla u Crno i Jadransko more ! U iščekivanju proglašenje elementarne nepogode radi suše , mislim da je realno za kukuruz , a voda otekla u Crno i Jadransko more !
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Majo nema kiše do daljnjega, HR država kiši nije dala za protekla dva mjeseca dodatak za honorarni rad, a ponegdje i plivanje. Koliko sam čuo Više [+] naoblaka za to tuži apprrr oko spornih kiša. 🙊
Đuro Japaric
prije 3 tjedna
Kažu ne ubijaj komarca koji ti se krvi napio , čuvajte se gladnih . A krv piju komarice , ako ne griješim ? Kažu ne ubijaj komarca koji ti se krvi napio , čuvajte se gladnih . A krv piju komarice , ako ne griješim ?
Vedran Stapić
prije 3 tjedna
Ove godine ne fali, komarci od sreće mašu krilima Ove godine ne fali, komarci od sreće mašu krilima