Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Korisni kukci
  • 09.01.2025. 07:30

Većina ličinki kukaca je neugledna - evo kako raspoznati štetne od korisnih

Poznavanjem životnih ciklusa korisnih kukaca pomažemo očuvanju svog vrta i biološkom lancu jer ličinke je lako zamijeniti štetnima i uništiti, a na proljeće muku mučiti s biljnim ušima i ostalim štetnicima.

Foto: Morena Sinčić
  • 216
  • 47
  • 0

U rano proljeće kada se sve u prirodi budi, cvijeta, leti, trčkara, pojavljuju se i kukci. No, gdje su oni sada kada je zima, sve uspavano i skriveno? Dok se jedni sele u toplije krajeve, većina njih prezimljuje na istom području gdje pokušavaju preživjeti, u nekom od stadija bilo kao ličinka, kukuljica ili odrasla jedinka.

Neki od kukaca kao što je Božja ovčica ili bubamara, Zlatooka, Krijesnica i drugi, zakopaju se ili uvuku u pukotine kore drveća, ali i u naše tavane, štagljeve, ispod vrtnih posuda, izbjegavajući hladnoću. Sve češće se u vrtovima izrađuju tzv. Hoteli za kukce, no važno je znati kako oni izgledaju dok još nisu odrasle jedinke jer ih je lako zamijeniti i uništiti, a na proljeće muku mučiti s biljnim ušima i ostalim štetnicima.

Zato smo ovaj tekst posvetili njima, odnosno njihovim životnim fazama razvoja, ne bi li se upoznali kako izgledaju dok su još u "pubertetu".

Koji je ovo kukac? Pa bubamara!

Većina ličinki je neugledna i često nespojiva s izgledom odraslih jedinki, a tek njihova jaja po biljnim listovima, tko bi ih sve detektirao i znao o kojem se zapravo kukcu radi.

Saveznici u vrtu 

Poznato je da su bubamare naši veliki saveznici u suzbijanju lisnih uši. Ali tu su i Zlatooke (Chrysoperla), zeleni leteći kukci poznati i kao Mrežokrilci (Neuroptera). Njihov karakterističan izgled jesu, dva para mrežastih krila, velike zlatne oči i duga ticala. Vitke i nježne, kao da pričamo o Zvončici Petra Pana. No, one su zapravo veliki predatori kao ličinke dok se odrasli hrane nektarom, peludom i mednom rosom. 

Zlatooke su veliki predatori kao ličinke

Ženka zlatooke polaže jaja, na naličje lista, koja izgledaju kao suze na dugoj tankoj niti, nosačima.

Nakon što se izlegu, tri puta će se presvući i u tom zadnjem stadiju ličinke su najproždrljivije. Hrane se raznim štetnicima i smatraju se korisnima u vrtu jer uništavaju jaja krumpirove zlatice, štitaste moljce i biljne uši. Tijekom dvotjednog razvoja, ličinka Zlatooke potamani oko 500 biljnih uši i preko 10 tisuća jaja grinja.

Druga ženka, Žuti leptirak (Libelloides macaronius) također iz reda Mrežokrilaca polaže jaja u redove na stabljici poput nanizanih biserja.

Žuti leptirak se smatra korisnim kukcem

Žuti leptirak je veći i kompaktnijeg izgleda. Ima žuta krila s crnim šarama, velikim bočnim očima i ticalima. Također se smatra korisnim kukcem jer se hrani širokim spektrom štetnika od biljnih uši do stjenica, muha i nekih vrtsa kornjaša. Iako su noćne životinje, dobro lete i danju a za ljetnih mjeseci mogu se vidjeti u predvečerje po livadama kako miruju, slično kao vretenca. Često su plijen pticama i paucima.

Zaštićena vrsta 

Među zaštićene vrste leptira spada Lastin rep (Papilio machaon). Ovaj dnevni leptir s rasponom krila do 8 cm spada među najveće europske leptire. Osim prepoznatljivog uzorka krila i šara ime je dobio po kratkom crnom repiću na kraju stražnjih krila koji podsjeća na lastin rep. Repić mu omogućuje veliku pokretljivost i brzinu prilikom letenja. U rano proljeće starta prva generacija leptira, druga tijeko ljeta kada su leptiri veći, a ako su ispunjeni uvjeti, pojavljuje se i treća generacija kasnije, koja prezimljuje, sada, u obliku kukuljice.

Želite li lastinog repa u svojoj okolini, pogledajte kako izgleda kao gusjenica.

Među zaštićene vrste leptira spada Lastin rep

Da bi gusjenica lastinog repa prešla u leptira trebat će joj otprilike mjesec dana i cijelo vrijeme se hrani biljkom na kojoj se nalazi. A to su većinom biljke štitarke puput koromača, divlje mrkve, kopra, peršina, celera i sl. Na početku je gusjenica neugledna, ali kasnije preraste u veliku zelenu, dugu 4 cm, sa crnim pojasevima i narančasto crvenim točkama.

Uloga leptira u prirodi je višestruka i u svim razvojnim stadijima doprinose ravnoteži ekoloških sustava, kao oprašivači, ali i kao hrana pticama.

Zvjezdice na Zemlji

Kao što smo već pisali, ličinke kukaca najčešće su neugledne i nespojive s izgledom odrasle jedinke. Ali, kod Krijesnice (Lampryidae) to nije slučaj, bar ne kod ženki koje su slične ličinkama. Samo mužjaci imaju krila i lete. Pomoću bioluminiscencije krijesnice svijetle između lipnja i srpnja. A kako ih ne bi zamijenili s ostalim nepoželjnim kukcima i istjerali iz svog dvorišta, pogledajte kako izgledaju. 

Osim što stvaraju spektakularan doživljaj svojim svjetlucavim treperenjem, krijesnice su vrlo korisne u vrtu jer, između ostalog jedu i puževe. Mi smo ih zatekli u obroku, snimali i kasnije vidjeli kako se odmaraju u praznoj puževoj kućici. Po zimi im napravimo malo sklonište s korama drveta, pokriveno lišćem. Za njihovo staništa pogodna je zasjena i vlažno tlo. Znamo da im svjetlosno zagađenje smeta i dezorijentira, ali ako znamo kako izgledaju, možemo im pomoći, pa makar ih prenijeti preko ceste, u obližnju šumicu, kao što smo i mi učinili. 

Krijesnice između ostalog jedu i puževe

Kukci su vrlo korisni za biološku ravnotežu. Upotrebom kemijskih sredstava ne ubijamo samo štetnike već i korisne kukce. Biološki lanac je takav da ne možemo očuvati samo korisne vrste, jedni drugima su hrana i dio su zdravog ekološkog sustava. 


Fotoprilog


Tagovi

Korisni kukci Životni ciklusi kukaca Bubamara Zlatooka Krijesnica


Autorica

Morena Sinčić

Više [+]

Diplomirana novinarka, velika zaljubljenica u prirodu koja je zadnjih desetak godina provela s fotoaparatom "hvatajući" kukce, ostale životinje i naravno promjene koje se neminovno događaju u njoj. Voli uzgajati povrće, ali kako nema zemlju, sadi na balkonu.