Sadnja jabuke je ulaganje u zdravlje i prirodu. Zabavno je brinuti o njoj, iščekivati prve plodove, uključiti u sve i obitelj
Svjetski dan jabuka obilježavamo 20. listopada. Tepamo joj da je kraljica voća, kroz legende i mitove s nama je od početka svijeta, priča kaže da je zahvaljujući njoj Newton otkrio gravitaciju, a nalazimo je i u poslovicama od kojih nam je najdraža ona - jedna jabuka na dan tjera doktora iz kuće van.
Više je razloga, što korisnih, što zabavnih, za sadnju vlastitog stabla jabuke. Mi vam donosimo njih sedam:
Jabuka je bogata vitaminom C, vlaknima i antioksidansima. Smatra se jednim od najzdravijeg voća, praktična je za nošenje, može se jesti sirova, kuhana, pečena, sušena, preraditi u sokove, džemove, slastice... U vrijeme kada sve više razmišljamo o zdravoj prehrani, imati vlastiti izvor svježih plodova je pravi blagoslov.
Sadnja jabuke je poput sadnje zdravlja za generacije koje dolaze. Njezina stabla mogu živjeti desetljećima, što znači da će ga nasljediti vaši potomci. Zamislite da vaš sin ili kći govori svojo djeci kako je jabuku kojom se slade posadila njihova mama ili tata. Osim toga, sadnja je i ekološki doprinos, jer stabla pružaju stanište pčelama, pticama, korisnim organizmia te pomažu u apsorpciji C02.
Iako vole sunce i dobro drenirano tlo, s malo truda i osnovne njege, dobit ćete obilan urod. Ne zaboravite, prava nagrada dolazi nakon nekoliko godina, ali to čekanje čini prve plodove još slađima. Ako želite brži rezultat, odaberite patuljastu sortu koja brže daje plodove.
U slučaju da ju odlučite uzgojiti iz sjemena, morate imati na umu da sjeme jabuke ne prenosi genetski identične osobine stabala iz čijih plodova dolaze. No, ako želite točno znati što ćete dobiti, uvijek možete posaditi cijepljenu sortu. Ovo je prilika za eksperimentiranje s prirodom, a kada se zaljubite, možda stvorite svoju, jedinstvenu sortu.
Osim što je korisna, jabuka je i lijepo stablo koje u proljeće cvjeta prekrasnim bijelim ili ružičastim cvjetovima koji privlače leptire, pčele i predstavljaju pravu malu oazu.
Kad posadite svoje stablo, znate točno što jedete – nema pesticida, nema duge dostave. To je korak prema održivijem životu i lokalnoj proizvodnji.
U sadnju možete uključiti djecu, njihove prijatelje, prepustiti im i dio brige oko stabla. Ta aktivnost ne samo da će ih naučiti odgovornosti nego kroz njih stvarate i uspomene. Možete uvesti i obiteljski dan na kraju sezone, obilježiti ga berbom, pečenjem pite i druženjem
Znate kako kažu, najbolje vrijeme za sadnju stabla bilo je prije 20 godina, a drugo najbolje vrijeme je danas!
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autorica