Sistemik širokog spektra. Djeluje kao inhibitor biosinteze sterola. Suzbija bolesti žitarica: Erysiphe graminis, Puccinia spp., Septoria spp., Rhynchosporium secalis, Pyrenophora teres te značajnije smanjuje napad Fusariuma na klasu. Dozvoljena dva tretiranja. Suzbija krastavost i pepelnicu jabuke te palež cvijeta koštićavih voćaka. Na uljanoj repici i suncokretu suzbija: Alternaria spp., Botrytis cinerea i Sclerotinia sclerotiorum. U kombinaciji s diklofluanidom suzbija: Botrytis cinerea, Plasmopara viticola i Uncinela necator. LD50 3300. S.O. = III. Karenca: 7 dana višnja, trešnja; 14 dana breskve, nektarine; 15 dana šljiva; 21dan lubenica,dinja, krastavac, paprika, rajčica; 28 dana jabuka; 42 dana žitarice i vinova loza; 56-uljana repica i suncokret. (Šljiva i trešnja tretirati samo u cvatnji. Vinova loza do 3 tretiranja.)
Tretiranje sjemena: Triazolni sistemik. Spektar suzbijanja bolesti analogan triadimenolu, ali je aktivniji. LD50 335. S.O. = III. K - OVNP.
Identifikacijske oznake (brojevi) CAS br. 107534-96-3 CIPAC br. 494 2008/125/EC
Kemijski naziv prema IUPAC-u (RS)-1-p-klorfenil-4,4-dimetil-3-(1H-1,2,4-triazol-1-ilmetil)-pentan-3-ol
Čistoća ≥ 905 g/kg
Stupanje na snagu 01.09.2009
Prestanak uvrštenja 31.08.2019
Posebne odredbe
DIO A
Dopušten za uporabu samo kao fungicid.
DIO B
Za provedbu jedinstvenih načela iz propisa o jedinstvenim načelima za ocjenjivanje i registraciju sredstava za zaštitu bilja moraju se uzeti u obzir zaključci izvješća o ponovnoj ocjeni za tebukonazol, a posebice dodaci I. i II., čiji je završni oblik donesen na Stalnom odboru za prehrambeni lanac i zdravlje životinja na dan 28. listopada 2008. godine.
U ovoj cjelokupnoj ocjeni potrebno je obratiti posebnu pozornost na:
Potrebno je zatražiti podnošenje dodatnih informacija koje potvrđuju procjenu rizika za ptice i sisavce. Mora se osigurati da podnositelji zahtjeva na čiji je zahtjev tebukonazol uvršten na Aneks I Direktive 91/414/EEC dostave takve studije Komisiji najkasnije do 31. kolovoza 2011. godine.*
Potrebno je osigurati da podnositelj zahtjeva Komisiji podnese dodatne studije koje upućuju na moguća svojstva tebukonazola koja uzrokuju poremećaje endokrinog sustava i to u roku od dvije godine nakon usvajanja OECD Smjernica za testiranje endokrinih poremećaja ili smjernice dogovorene u EU.