Pretraga tekstova
Mnoštvo je faktora koji dovode do cvatnje u jesen što iscrpljuje voćke i predstavlja uvod u izmrzavanje i alternativnu rodnost
Sve je više slučajeva koje nam prijavljuju čitatelji da su procvale višnje i lijeska. Ovoj pojavi svjedoče i objave na društvenim mrežama.
Prema narodnom vjerovanju, ova pojava najavljuje jaku i dugu zimu. Uzroka je puno, a pogađa razne voćne vrste, najviše pripadnika porodice ruža (Rosaceae), kojoj uz višnje pripadaju i jabuke, kruške, dunje, marelice, šljive i dr.
Ovo je razdoblje opadanja listova i smirivanja procesa koji se odvijaju unutar stabla, odnosno grma. Međutim, pojedinih godina moguća je pojava cvatnje, čak i formiranje mladih plodova, što iscrpljuje voćku i ona nepripremljena ulazi u zimu, sklonija je smrzavanju, pojavi bolesti i napadu štetnika.
Uočeno je da ne nastaje tijekom jeseni koja je oblačna i ne nastupa poslije faze u kojoj voćke ulaze u mirovanje. Ovo može biti i sortna karakteristika, jer su neke sorte sklonije ovoj pojavi.
Problem je što stablo tako ulazi u alternativnu rodnost, a to treba izbjeći.
Nastanku doprinose razni faktori koji mogu djelovati pojedinačno ili samostalno. Može se reći da vanjski faktori doprinose poremećaju koji se uočava kroz pojavu cvjetova. Najčešći razlog je promjena temperature i vlažnosti. Kada nakon suhog vremena tijekom kolovoza dođe do nagle promjene vlažnosti, padalina, ali se i dalje zadrži toplo vrijeme, možemo očekivati pojavu cvjetova. Isto je i u slučaju naglog zahlađenja, a nakon toga bude duže razdoblje toplog vremena.
Intenzitet direktne insolacije može biti okidač, ali i izloženost stabala raznim zagađivačima i promjeni sastava zraka koji cirkulira. U nekim slučajevima do cvatnje dolazi poslije nevremena koje nanosi mehaničko oštećenje, ali i zbog napada štetnika, posebno insekata, ili zbog pogrešne primjene gnojiva za prihranu.
Cvatnja u ovom razdoblju nanosi veliku štetu stablima i grmovima i potrebno ju je izbjeći ili sanirati nastalu štetu kako stablo ne bi ušlo u alternativnu rodnost, smrzlo se ili zbog smanjenog imuniteta napadnuto od štetnika, stradalo zbog infekcija.
Kada izgubimo cvjetne pupoljke, izgubili smo urod. Da bi to spriječili, u drugoj polovici vegetacije mijenja se sastav gnojiva kojim obavljamo prihranu, smanjuje se sadržaj dušika i povećava kalija, fosfora i drugih nutrijenata koji će osigurati bolje sazrijevanje plodova, ali i mladica, zacijeljivanje rana od opalih listova i ubranih plodova, nakupljanje više suhe tvari u stablu, što osigurava pripremu za niske temperature koje slijede. Provodi se kontrola štetnika i bolesti.
Kada je procvjetalo najviše do jedan posto cvjetova to ne uzrokuje veliku štetu, ali sve preko tog obujma je pod znakom pitanja. Treba znati da što je jesen toplija, cvatnja je intenzivnija.
U slučaju da je veća količina listova na stablu, potrebo je ukloniti zelenu masu, a stablo tretirati bakrom koji usporava procese. Vršne dijelove koji nose cvjetove je potrebno odrezati. U proljeće prije kretanja vegetacije potrebno je obaviti rezidbu i ukloniti nerodne grane kako bi se uspostavila ravnoteža između rodnosti i rasta.
Tagovi
Retrovegetacija Alternativna rodnost Cvjeta višnja Višnja u jesen Cvjeta lijeska Jesenska cvatnja Cvatnja voćaka Gnojidba voćaka
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
Nada Kosovec
prije 1 godinu
Ove godine je naročito izraženo na više vrsta voćaka i lijeski cvatnja u rujnu. Većina tih voćaka nema lišće jer je samo otpalo, ali su se pojavili cvjetni pupovi kao u proljeće. Cvatu i jabuke koje ove godine nemaju plodova. Inače kod nas (Sveta Nedelja) u voćnjaku( za naše potrebe) nema gotovo nikakvih plodova. Nije bilo trešanja, niti šljiva, jabuka, krušaka, osim jedne starinske sorte slične dunji.. Da nemamo pčele, mislili bi da je to do oplodnje, ali očito je takva godina.
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Stvar je jednostavna , od plamenjače opalo je lišće i sada kreće vegetacija lista na orasima , višnjama kao i cvatnja dijela pupoljaka ! Novi izbojci na orasima vjerovatno će izmrznuti jer neće sazrijeti ( izbojak novog drveta ) ! I na mojoj višnji ima nekoliko cvjetova , pojasnio sam razlog !