Pretraga tekstova
Zaštita maline i kupine počinje rezidbom, dok je kod jagoda potrebno odstraniti sve odumrle i oštećene dijelove biljaka. Koje pripravke koristiti savjetuju stručnjaci Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede
Visoke dnevne temperature potaknule su pokretanje vegetacije bobičastog voća.
Bitno je napomenuti da zaštita kupine i maline počinje rezidbom kojom je potrebno odstraniti sve dvogodišnje i sve zaražene i suvišne izdanke na kojima su vidljive ovalne srebrnkaste pjege s crnim točkicama unutar pjega, napominje savjetnica Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede, dipl.ing.agr. Sanja Mastelić-Ivić.
Potrebno je, dodaje, odstraniti i sve izdanke na kojima su vidljiva zadebljanja koja su nastala kao posljedica napada malinova prstenara (Agilus aurichalceus) i malinine mušice galice (Lasioptera rubi), jer ti štetnici prezimljuju u izdancima maline i kupine.
Upozorava kako je bobičasto voće, prvenstveno kupina bez trna (thorn free), osjetljivo na promjene temperature u početnom dijelu vegetacije koje uzrokuju hladni vjetrovi. Ako dođe do izmrzavanja, isti su podložniji napadu uzročnika bolesti izboja. Od zajedničkih bolesti na kupinama i malinama prisutna je antraknoza (Elsinoe veneta), kestenjasta pjegavost izdanaka (Didymella applanata) i sušenje mladica (Leptosphaeria coniothryrium). Na kupinama je prisutna žuta hrđa izdanaka i lista kupine (Keuhneola uredinis) i purpurna pjegavost izdanaka kupine (Septocycta ruborum).
"Nakon provedene rezidbe, potrebno je obaviti preventivnu zaštitu pripravcima na bazi bakra", savjetuje te poručuje kako na bobičastom voću protiv purpurne pjegavosti (Stemphylium botryosum) dozvolu ima preparat Nordox 75 WG u 170-200 g/ha uz utošak 400-800 l vode/ha, samo na malini je dozvoljena primjena Champion WG 50 protiv antraknoze (Elsinoe spp.) u dozi od 2-3 kg/ha uz utrošak 600-1.500 l vode/ha.
"Na kupini, malini, borovnici, ribizu i ogrozdu je dozvoljen Cuprablau Z 35 WG protiv sušenja izbojaka ili izdanaka u dozi 1,28-1,7 kg/ha", napominje Mastelić-Ivić.
Što se tiče jagoda, potrebno je odstraniti sve odumrle i oštećene dijelove biljaka, a zaštitu treba provesti preparatima na bazi bakra kao što su Nordox 75 WG (bakterijska pjegavost - Xanthomonas fragariae, crvena pjegavost lista - Marsonina fragariae, crvena pjegavost lista - Zythia fragariae), a Neoram WG protiv crvene truleži korijena - Phytophthora fragariae var.fragariae.
"Tretirati za mirna vremena uz povećani utrošak škropiva i na temperaturama zraka iznad 5 °C", objašnjava mr.sc. Zvonimir Vukov koji preporučuje pregledati nasade prije cvatnje na prisutnost bolesti i štetnika, te na temelju pregleda planirati izbor dopuštenih fungicida i insekticida (akaricida) u našoj zemlji. Iznad gredica bilo bi dobro postaviti žute i plave ljepljive ploče.
Pripravke treba koristiti isključivo prema uputama proizvođača i prema Fitosanitarnom informacijskom sustavu dostupnom OVDJE.
Tagovi
Zaštita kupine i maline Antraknoza Sanja Mastelić-Ivić Zvonimir Vukov Zaštita jagoda
Autorica
Više [+]
Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Ima li snijega? Ima!
Đuro Japaric
prije 3 tjedna
Ima ali sve manje . Posljedice toga su sve manje vode u brdskoj Slavoniji , presušivanje izvora i potoka , U ovo vrijeme kada sam bio mali mlinovi na Više [+] vodu u selima Dilja radili su na temelju protoka vode , a sada NEMA ni potoka i to u veljači kada je nekada počinjalo topljenje snijega , Papuk je nadmorski viši pa se tu prije kiša pretvara u snijeg !