Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Globalna poljoprivreda
  • 07.06.2025. 12:00

Malina: Crveno zlato svjetske i regionalne poljoprivrede

Tehnički nije jedna voćka, već skup malih plodića, svaki s vlastitom sjemenkom. Osim crvene, postoje i žute, crne i ljubičaste maline, a zbog svoje osjetljivosti, moraju se vrlo brzo nakon berbe preraditi ili zamrznuti

Malina: Crveno zlato svjetske i regionalne poljoprivrede
Foto: AK grafika*
480
57
0

Malina, omiljeni ljetni plod nježnog okusa i moćnih nutritivnih svojstava, posljednjih desetljeća postala je strateški važna voćna kultura, kako za svjetsku tako i za regionalnu poljoprivredu.

Ova biljka, koja potječe iz Europe i sjeverne Azije, danas se uzgaja na gotovo svim kontinentima, a proizvodi vrijedni milijarde dolara završavaju na stolovima diljem svijeta.

Ime joj se, lat. Rubus idaeus, veže za mitsku planinu Idu u današnjoj Turskoj, gdje je, prema legendi, prvi put ubrana. Riječ je o biljci koja se u vrtovima uzgaja još od srednjeg vijeka, a intenzivno se selektira i oplemenjuje od 17. stoljeća.

U 19. stoljeću stigla je u Sjevernu Ameriku, gdje danas nalazi svoje mjesto među najvećim proizvođačima.

Nije samo ukusna, ona je i nutritivna sila. Sadrži tek 52 kalorije na 100 grama, ali je bogata vlaknima, vitaminom C, manganom i antioksidansima. Ima protuupalna svojstva, podupire zdravlje crijeva i pomaže u regulaciji šećera u krvi.

Tko predvodi svjetsku proizvodnju?

Brojne znanstvene studije svrstavaju je među najzdravije voće zahvaljujući spojevima poput elaginske kiseline i antocijanina, koji pomažu u zaštiti stanica od oksidativnog stresa.

Ona tehnički nije jedna voćka, već skup malih plodića, svaki s vlastitom sjemenkom. Osim crvene, postoje i žute, crne i ljubičaste maline, a zbog svoje osjetljivosti, moraju se vrlo brzo nakon berbe preraditi ili zamrznuti.

malina
Sadrži tek 52 kalorije na 100 grama (Foto: Shutterstock/Elena.Katkova)

Prema podacima Svjetske organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO), Godišnje se u svijetu proizvede između 900.000 i 1.000.000 tona ovog voća. Među najvećim proizvođačima su Rusija, Meksiko, Sjedinjene Američke Države, Srbija, Ukrajina i Poljska. Dok Meksiko dominira izvozom svježih plodova, Srbija je godinama, sve donedavno držala vodeću poziciju u izvozu smrznutih malina.

Globalna proizvodnja tog bobičastog voća u 2023. godini iznosila je približno 952.000 tona, što predstavlja rast od 5,19% u odnosu na prethodnu godinu. Meksiko je zabilježio značajan porast proizvodnje od 51,87%, dosegnuvši 279.000 tona i time postao vodeći proizvođač s udjelom od 32,7% u svjetskoj proizvodnji, podaci su FAOSTATA.

Maroko je u 2022. godini prestigao Sjedinjene Države i postao treći najveći izvoznik svježih malina, zahvaljujući povoljnoj klimi i učinkovitoj logistici.

Najveći izvoznici smrznutih malina

Prema analizi tržišnih stručnjaka East-Fruita, Ukrajina je u 2024. izvezla rekordnih 65.000 tona smrznutih malina, što predstavlja rast od čak 34% u odnosu na prethodnu godinu.

malina
Godišnje se u svijetu proizvede između 900.000 i 1.000.000 tona malina (Foto: Shutterstock/New Africa)

U posljednje tri godine, ukrajinski izvoz više se nego udvostručio, dok je izvoz Srbije stagnirao, a Poljska je zabilježila pad od 24%.

Ukrajina se dodatno istaknula činjenicom da gotovo uopće ne uvozi ovo voće dok Poljska, danas više od 52% ukupnog izvoza temelji na uvezenim plodovima, većinom iz Ukrajine.

Novi svjetski lider: Ukrajina pretekla Srbiju u izvozu smrznutih malina

Iako je Srbija zadržala malu prednost u bruto izvozu, (67.700 tona naspram ukrajinskih 65.100), činjenica da je uvezla 4.700 tona za ponovni izvoz znači da je njezin neto izvoz manji i iznosi 63.000 tona.

Treće mjesto pripada Europskoj uniji kao cjelini, s izvozom od preko 100 milijuna dolara, dok je Čile četvrti na listi, s izvozom vrijednim blizu 98,5 milijuna dolara.

Hrvatska godišnje proizvede tek nešto više od 400 tona

Najveći uvoznici su razvijene zemlje Europske unije, SAD i Velika Britanija, tržišta koja sve više cijene funkcionalnu hranu i supernamirnice, u što se Rubus idaeus itekako uklapa.

Prema podacima Agencije za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, u sustavu potpora malinu je u Hrvatskoj, 2020. godine uzgajalo 194 poljoprivredna gospodarstva na 82,5 hektara. S obzirom da je prinos bio 5 t/ha, ukupan prinos je bio nešto veći od 400 tona.

malina
Najveći izvoznik smrznutih malina je Ukrajina (Foto: Shutterstock/Ahanov Michael)

Što se tiče Bosne i Hercegovine, nema službenih podataka o proizvodnji. Tek pojedini mediji pišu kako se najviše uzgajaju u Zeničko-dobojskom kantonu, ali bez preciznih podataka.

Klimatske promjene, oscilacije u cijenama i radna snaga ozbiljno prijete dugoročnom opstanku malinarstva, osobito u regiji. Ipak, uz odgovornu politiku, edukaciju proizvođača i ulaganje u tehnologiju, voće je koje može ostati, i rasti kao strateška kultura s velikim izvozno-tržišnim potencijalom.

U vrijeme kada svijet traži zdraviju hranu i održiv uzgoj, ima što ponuditi. Potrebno je samo prepoznati trenutak i znati ga iskoristiti.

*Naslovna fotografija: Depositphotos/Draw05, Shutterstock/artistdesign.13


Povezana biljna vrsta

Malina

Malina

Sinonim: - | Engleski naziv: Raspberry | Latinski naziv: Rubus idaeus L.

Malina je zeljasta biljka niskog rasta iz porodice ruža (Rosaceae). Rodi odmah poslije sadnje, a punu rodnost doseže u trećoj godini. Rodi jednom ili više puta u godini, živi u... Više [+]

Tagovi

Globalna poljoprivreda Malina Nutritivna sila Ukrajina Srbija


Autor

Ivica Korman

Više [+]

Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Na sajmove stigao val kineskih samohodnih kosilica za rad na zahtjevnim terenima. Imaju nisko težište, daljinsko upravljanje, hibridni pogon (struja za kretanje, benzin ili dizel za kosilicu). Većih ili manjih razmaka, radnog zahvata, u izv... Više [+]