Tretman nije rezerviran samo za malinu - preporučuje se i za kupinu i borovnicu. Na taj način osiguravate da sve biljke uđu u zimu bez opasnosti od bolesti.
Nakon završetka sezonskih radova na malinama, poput čišćenja i rezanja starih i bolesnih izdanaka, izuzetno je važno obaviti jesensku zaštitu. Ovaj tretman ima ključnu ulogu u zaštiti biljaka od prezimljavajućih bolesti i štetnika, čime se osigurava zdrav start za narednu vegetacijsku sezonu.
Preporučuje se upotreba preparata na bazi bakra i sumpora. Pripravci su pogodni i za ekološku proizvodnju, a tretman treba obaviti nakon opadanja lišća, uz pažljivo prekrivanje biljaka i okolnog tla.
Kombinacija bakra i sumpora pruža snažnu zaštitu protiv gljivičnih bolesti i bakterijskih infekcija. Bakreni preparati djeluju kao baktericidi i fungicidi, dok sumpor dodatno doprinosi suzbijanju gljivica i parazitskih insekata.
Od bakrenih preparata, preporučuje se aktivna tvar bakrov oksiklorid ili bakar-hidroksid, u koncentraciji 0,3 - 0,5 posto otopine, odnosno 30 - 50 g sredstva na 10 litara vode. Ovi preparati su prihvaćeni u eko proizvodnji i bezopasni za okoliš kada se koriste prema uputama proizvođača.
Kada je riječ o sumpornim preparatima, za ovu namjenu se koristi aktivna tvar elementarni sumpor u preporučenoj koncentraciji 0,2 - 0,3 posto otopine, odnosno 20 - 30 g sredstva na 10 litara vode. Sumpor dodatno pomaže i u kontroli grinje, koje su čest problem u nasadima maline, kupine i borovnice.
Tretiranje se obavlja nakon opadanja lišća, ali prije nego što temperature padnu ispod 5°C. Sredstvo treba ravnomjerno nanijeti na izdanke, grane i tlo oko biljke. Navedeni pripravci su dozvoljeni u eko proizvodnji, što ih čini idealnim izborom za proizvođače koji žele izbjegavati sintetičke kemikalije.
Ovaj tretman nije rezerviran samo za malinu - preporučuje se i za kupinu i borovnicu. Na taj način osiguravate da sve biljke iz vašeg nasada uđu u zimu bez opasnosti od bolesti koje bi mogle ugroziti njihov razvoj u narednoj sezoni.
Pravilno obavljeno jesensko prskanje značajno smanjuje rizik od infekcija i doprinosi vitalnosti biljaka, pružajući odličnu osnovu za uspješnu berbu narednog ljeta.
Jesenska zaštita maline, kupine i borovnice obavlja se u razdoblju nakon što biljke završe vegetaciju i opadne većina lišća, ali prije nego što temperature padnu ispod 5 °C. Ovo je posljednji trenutak kada se tretman može efikasno obaviti, jer niže temperature smanjuju djelotvornost preparata, a prskanje na zaleđenim biljkama može oštetiti tkivo.
Optimalne temperature za provođenje tretmana su od 8 °C do 15 °C. Ne preporučuje se ako je temperatura ispod 5 stupnjeva Celzija.
Tretman treba obaviti tijekom suhog dana, kada nema kiše ni jakog vjetra, kako bi se osigurala pravilna adsorpcija preparata na biljne površine.
Pridržavanjem ovih vremenskih uvjeta osiguravate maksimalnu efikasnost tretmana i zaštitu biljaka tijekom zimskog razdoblja.
Tagovi
Autor