Pretraga tekstova
Kada bolest prodre duboko u stablo, spasa skoro da nema. Ipak, oni koji odluče pokušati moraju se pridržavaju određenih mjera.
Bakterijska palež, Erwinia amylovora, najdestruktivnija bolest jezgričavog voća, protekle jeseni načinila je veliku štetu u mnogim nasadima dunja, bez obzira radi li se o većim ili manjim nasadima.
Širenju patogena pogodovala je česta smjena kiša i toplog vremena u kasno ljeto, kao i tijekom jeseni.
Štete koje su postale evidentne dolaskom toplijeg vremena natjerale su voćare da jako režu ili čak krče svoja stabla. Iako se još može čekati s rezidbom dunja, evidentno je da će u nasadima u kojima se pojavila Erwinia, ova mjera morati biti drastična.
Do rujna, stanje je bilo odlično. Proljeće nije bilo previše kišno, a suho vrijeme tijekom ljeta spriječavalo je napad patogena. Rod je bio dobar, a onda je, dolaskom kiša, lišće počelo smeđiti i crniti.
Zaraženo lišće zadržava se na granama i stablima i predstavlja izvor infekcije za narednu godinu. Najgore je to što se bolest uvukla i u deblje grane, pa i debla, zbog čega će se mnoga stabla morati krčiti.
Kada bolest prodre duboko u stablo, spasa skoro da nema. Ipak, oni koji odluče pokušati moraju se pridržavaju određenih mjera. Potrebno je obaviti jaku rezidbu, odrezati zaražene grane i grančice, minimalno 15 centimetara ispod zaraženog dijela.
Mora se obaviti dezinfekcija škara odnosno nakon svakog reza, škare umočiti u varikinu. To je otežavajuća okolnost koja usporava rezidbu, ali je neophodna.
Odrezane grane iznose se iz voćnjaka i pale, a nakon rezidbe, stabla se prskaju bakrenim preparatima. Prije kretanja vegetacije dodaje se NPK gnojivo, a tijekom i nakon cvjetanja i KAN, kako bi se potaknuo rast novih grana.
Pred listanje bilo bi dobro da se koristi sredstvo Erwix, na bazi bakterija Bacillus spp. koji je vrlo efikasan u sprječavanju zaraze, ali nije sigurno može li pomoći stablima nakon jakih infekcija, tj. kad su već jako zaražena.
Doza je litra u 100 litara vode, a stabla se tretiraju pred listanje i cvjetanje, tijekom cvjetanja i nakon cvjetanja. Ako je temperatura tijekom cvjetanja 18 stupnjeva, potrebno je prskati svakih tri do pet dana.
Na ove načine možemo pokušati spasiti što se spasiti može, ali je sigurno jedno. Bolest kada uđe u voćnjak, vrlo teško se iskorjenjuje.
Tagovi
Erwinia amylovora Erwix Varikina Bacillus spp KAN NPK Bakterijska palež
Autor
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Obitelj Preložnjak iz Nedelišća više od dva desetljeća s ljubavlju i pažnjom uzgaja presadnice, začinsko bilje, čili papričice te proizvodi umake, ajvar i mnoge druge delicije od ekološki uzgojenog povrća na svom imanju. Njihov brend Kristo... Više [+]
Obitelj Preložnjak iz Nedelišća više od dva desetljeća s ljubavlju i pažnjom uzgaja presadnice, začinsko bilje, čili papričice te proizvodi umake, ajvar i mnoge druge delicije od ekološki uzgojenog povrća na svom imanju. Njihov brend Kristoš nudi stotinjak različitih prerađevina, uključujući slane, slano-ljute i slatko-ljute proizvode.
Uskoro više!