Pretraga tekstova
Europska komisija bi trebala uskoro dati svoj sud oko dugogodišnjeg spora između dvije države, pri čemu hrvatska strana ima više izgleda.
Slovenski ministar poljoprivrede Dejan Židan najavio je moguću slovensku tužbu prema Europskoj komisiji ako Komisija dopusti hrvatskim vinarima korištenje imena teran mimo slovenske zaštite, kako pišu domaći mediji.
Židan je oštar potez prema EK najavio nakon nedavnog razgovora s europskim povjerenikom za poljoprivredu Philom Hoganom na temu spora slovenskih i hrvatskih vinara oko terana, nezadovoljan dobivenim odgovorima.
Uz to je dodao kako postoji opravdana sumnja da su Europska komisija i Hrvatska već tijekom hrvatskih pristupnih pregovora došle do dogovora kako zaobići slovensku zaštitu njenog terana budući da se teran proizvodi i u Istri.
Europska komisija bi trebala uskoro dati svoj sud oko dugogodišnjeg spora između dvije države, pri čemu hrvatska strana ima više izgleda. Komisija se na raspetljavanje hrvatsko-slovenskog gordijskog čvora odlučila nakon što dvije zemlje nisu mogle postići zajednički dogovor. Agroklub je više puta pisao o cijelom slučaju, pa i o najavi pozitivnog rješavanja spora za Hrvatsku.
Europska komisija smatra kako Hrvatskoj pod određenim uvjetima treba dopustiti korištenje imena teran čije je geografsko porijeklo Slovenija zaštitila.
Hrvatska i Slovenija vode spor oko imena teran već dvije godine. Slovenija je 2000. godine zaštitila teran kao autohtoni proizvod te je ulaskom u EU zaštitu prenijela u europski sustav zaštićenih autohtonih sorti. To je rezultiralo uklanjanjem vina teran hrvatskih proizvođača, izuzev starih zaliha, s polica trgovina.
Razlika između hrvatskog i slovenskog vina teran postoji. U Hrvatskoj se on proizvodi od sorte teran, a Sloveniji sorte refošk. Hrvatska strana u sporu uvjerava da je Slovenija zaštitila sortu teran, a ne vino. Europska pravila dopuštaju iznimke u slučajevima kada se sorta grožđa podudara s imenom vina i zato Komisija predlaže da se Hrvatskoj dopusti korištenja imena teran. Komisija dodaje da se naš teran prodaje uz oznaku hrvatska Istra. Na predloženi način riješeno je 50-tak sličnih vinskih sporova u EU.
EK je prvo zahtijevala da hrvatska i slovenska strana postignu sporazum, ali do njega nije došlo jer je druga strana uporno odbijala razgovarati o tome. Zbog nepostizanja dogovor, izgledno je da će se problem riješiti na ovaj način i da uskoro možemo očekivati rješenje.
Foto: Blog "Suhi u čaši"
Tagovi
Slovenija Europska komisija Istra Dejan Židan
Autor
Više [+]
Novinarstvom se bavi 16 godina, a redovni je član HND i član je Zbora agrarnih novinara. Prati aktualna zbivanja u poljoprivredi, a najviše ga zanimaju teme vezane za maslinarstvo, ribarstvo i pčelarstvo.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Kaže, odvest ću te na neko skupo mjesto #UREA 🤔 Kaže, odvest ću te na neko skupo mjesto #UREA 🤔