Pretraga tekstova
Obavijest Savjetodavne službe za vinogradare.
Od posljednje preporuke za zaštitu vinove loze prošlo je jedanaest dana. U tom je razdoblju prevladavalo kišovito vrijeme te su zabilježene velike količine oborina, a ovisno o lokalitetu, izmjerene su količine od 90 do 110 mm.
Rane sorte vinove loze kao što su Chardonnay i Pinot, ulaze u fazu cvatnje. Upozoravamo vinogradare na važnost provođenja redovite zaštite, budući da učestale oborine pogoduju razvoju zaraze peronosporom (Plasmopara viticola).
Dana, 20. svibnja završilo je inkubacijsko razdoblje primarne infekcije peronospore vinove loze te je u nedovoljno štićenim vinogradima, moguće naći simptome te bolesti u vidu uljnih pjega na listu.
Za suzbijanje peronospore vinove loze predlažemo primjenu sistemičnih pripravaka kao što su Mikal flash, Mikal premium F, Azimut 80 WG, Ridomil gold combi 45 WG, Forum star, Melody duo WP, Galben F ili Fantic F.
Za suzbijanje pepelnice (Uncinula necator) preporučujemo koristiti Crystal, Nativo WG, Domark ME, Collis, Postalon 90 SC, Luna Experience SC, Fond 12 E, Systhane 24 E, Topas 100 EC, Talendo ili Stroby.
Kišovito vrijeme koje je obilježilo prethodno razdoblje pogoduje razvoju ranog botrytisa ili sive plijesni, naročito kod osjetljivih sorata kao što su rajnski rizling, traminac i zeleni silvanac. Za suzbijanje razvoja sive truleži moguća je primjena botriticida Teldora SC 500, Chorusa 75 WG, Cantusa, Botrila 300 SC ili Pyrusa 400 SC.
Let grožđanih moljaca bilježimo od zadnje dekade travnja. Kišovito i prohladno vrijeme ometa embrionalni razvoj i odgađa početak masovnijeg izlaženja gusjenica, pa ne očekujemo veće štete od prve generacije grožđanih moljaca.
Pripravke za zaštitu bilja upotrijebite prema uputi proizvođača, a praznu ambalažu zbrinite na propisani način.
Suzana Slovic, dipl.ing.
E-mail: suzana.slovic@savjetodavna.hr
Povezana biljna vrsta
Sinonim: - | Engleski naziv: Wine grape | Latinski naziv: Vitis vinifera
Vinske sorte vinove loze bijeloga grožđa uzgajaju se na pjeskovitim tlima, a tamnija tla su povoljnija za crne (obojene) sorte, prije svega zbog svog povoljnijeg toplinskog... Više [+]Tagovi
Vinova loza Pepelnica Siva plijesan Savjeti Cvatnja Peronospora Grožđani moljci Savjetodavna služba Preporuke Botrytis Suzana Slovic Domark ME Uljne pjege Forum Star
Autorica
Više [+]
Autorica i upravna pravnica Sandra Špoljar dolazi iz Koprivnice, gdje je na razne načine, tradicijom i obiteljski, vezana uz poljoprivredu. Godinama je radila kao novinarka u informativnom programu HTV-a te za Plodove zemlje i Agroglas.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Karolina Rastija
prije 1 dan
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 3 dana
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 4 dana
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 4 dana
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.