Bayer donosi pregled aktualnog stanja u vinogradima kako biste pronašli najprikladnije rješenje za nametnike u Vašem vinogradu u bilo kojoj fazi rasta vinove loze.
Bayer Vam donosi aktualnosti u zaštiti vinove loze. Njihovi stručnjaci na terenu su obišli vinograde te dali preporuke za tretiranje bolesti i štetnika koji trenutno predstavljaju najveću opasnost.
Bayer će Vas redovito izvještavati kako bi ostali uz korak aktualnim preporukama i pronašli najprikladnije rješenje za nametnike u Vašem vinogradu u bilo kojoj fazi rasta vinove loze.
Ranije sorte vinove loze se nalaze u razvojnoj fazi vunastog pupa, što je u odnosu na prošlu godinu ranije za 20 do 25 dana, odnosno za 15 dana od prosjeka za kontinentalnu Hrvatsku. U zapadnoj Hrvatskoj vegetacija je nešto ranija nego u istočnoj Hrvatskoj pa na toplijim tlima ima pojave prvih listića. Ovo je faza u kojoj je potrebno lozu zaštiti od bolesti crna pjegavost i pepelnica. Prva zaštita vinograda počinje s fungicidom Antracol WG 70 ( 2 kg/ha) i močivim sumporom (5 kg/ha). Antracol WG 70 će suzbiti napad crne pjegavosti, a močivi sumpor će smanjiti napad pepelnice koja se nalazi u pupu te ima i dobar učinak na grinje.
Sada je vrijeme za orezivanje vinograda koji su posađeni prošle godine jer se lako uočavaju razlike između pupova koji će krenuti od onih koji su uništeni.
U rodnim vinogradima vrijeme je za vezanje vinograda, gnojidbu, podsadnju i za uništavanje korova. Bayerova je preporuka Basta 15 u vinogradima starijim od tri godine jer se može prskati korov iako je vegetacija u vinogradu krenula. U vinogradima u blizini šuma može doći do napada gusjenice grba korak (Peribathodes rhomboidaria) koja izgriza pupove na lucnjevima i uzrokuje velike štete pa je potrebno oprskati napadnute vinograde.
Ovisno o podregijama, položajima i sortama vinova loza je u različitim fazama razvoja.
Na toplijim položajima i ranijim sortama u vinogradima Zadarsko-benkovačkog područja, loza je u fazi razvoja prvih listića veličine 1-3 cm. Na toplijim položajima i kasnije sorte razvijaju prve listiće. U Primorju u Vrbničkom polju sorta žlahtina je u fazi bubrenja pupova pred kretanje vegetacije , a na povišenijim toplijim položajima u fazi razvoja prvih listića. U Istri je kod ranijih sorata teran, chardonnay, sauvignon blanc, muškat bijeli i žuti ubrzan razvoj mladica mladih loza, pa dosežu veličinu i do 5 cm na pojedinim pozicijama. Malvazija je tik pred kretanje i u kretanju vegetacije.
Kako je razdoblje zimskog mirovanja obilježen izrazito toplim i vlažnim vremenom, bez pravog obilježja zime, potrebno je obratiti posebnu pozornost na zaštitu od bolesti štetnika kroz predstojeću vegetacijsku sezonu.
U Istri i hrvatskom primorju je tijekom prošlog tjedna, točnije 23. - 24. ožujka 2014. zabilježeno jako grmljavinsko nevrijeme s tučom ponegdje veličine oraha, koja je nanijela priličnu štetu ranijim sortama grožđa.
U vinogradima oštećenim od tuče uz uobičajenu zaštitu protiv crne pjegavosti kombinacijom pripravka Antracol WG 70 i sumpornih pripravaka, preporučujemo i dodavanje pripravka Teldor SC 500 kako bi se zaštitili oštećeni dijelovi mladica i rozgvi od ranog aktiviranja sive plijesni koja može biti uzrokom pojave ranog "zelenog botritisa" u fazi cvatnje, a koja je u lanjskoj vegetaciji nanijela dosta štete u svim navedenim vinogradarskim podregijama.
U ostalim vinogradima preporučujemo početak redovite zaštite kombinacijom sredstava Antracol WG 70 i sumpornih pripravaka kako bismo na vrijeme spriječili napad crne pjegavosti, pepelnice koja je prezimila u pupu te grinja.
S kretanjem vinograda također preporučujemo pripravak Basta 15, koji svojim kontaktnim djelovanjem osigurava kvalitetan učinak u borbi protiv korova, bez štetnih učinaka za lozu uslijed eventualnih pogrešaka pri aplikaciji u ovoj fazi razvoja vinove loze.,
Povezana biljna vrsta
Sinonim: - | Engleski naziv: Wine grape | Latinski naziv: Vitis vinifera
Vinske sorte vinove loze bijeloga grožđa uzgajaju se na pjeskovitim tlima, a tamnija tla su povoljnija za crne (obojene) sorte, prije svega zbog svog povoljnijeg toplinskog... Više [+]Tagovi
Partner
Zagreb,
Hrvatska
tel: + 385 (0)1 6599 994,
e-mail: agro.info@bayer.com
web: http://www.cropscience.bayer.hr/