Pretraga tekstova
Izbor šumskih sadnica treba ovisiti od namjene kada drvo stasa za sječu. Želite li ogrjevno ili građevinsko drvo, ovaj tekst može vam olakšati izbor.
Hoćete li zasaditi listopadno drveće ili četinjače, kao i koje vrste, ovisi o tome hoće li naraslo i posječeno drvo biti namijenjeno ogrjevu ili građevinarstvu i industrijskoj preradi. Evo upotrebnih karakteristika nekih vrsta drveća.
Bagrem je najbolje drvo za pravljenje špalirnih stupova u voćnim i vinogradarskim nasadima, ali je odličan i za ogrjev, jer ima visoku energetsku vrijednost.
Bukva je zbijeno, teško drvo koje se lako polira. Na zraku brzo propada, a u vodi i u vlažnim uvjetima pokazuje izuzetnu otpornost. Koristi se za izradu parketa, namještaja, glazbenih instrumenata, ali je dobro i za ogrjev.
Brijest se koristi u građevinskoj stolariji, a breza u industriji namještaja. Bor gotovo ima svestranu upotrebu - za građu, namještaj i ogrjev. Iz njegovog drveta se dobivaju smola, katran, terpentin (eterično terpentinsko ulje), kolofonij.
Četinjače vrste jela i smreka imaju lako i meko drvo, s tim što je jelovo nešto kvalitetnije i upotrebljava se u građevinarstvu, industriji celuloze i papira, kao i za izradu glazbenih instrumenata. Drvo smreke (smrče) se lako reže i obrađuje pa je bez premca u izradi grafitnih olovaka.
Iz drveta jele se dobivaju smola, katran, terpentin, kolofonij, ocat, tvar za štavljenje životinjskih sirovih i sušenih koža.
U grupi lakog i mekog drveća spadaju: jablan, iva, lipa, crna i bijela topola. Koriste se kao unutrašnji građevinski materijal, a za izradu šibica najbolje je jablanovo drvo. Lipa je dobra za namještaj i glazbene instrumente. Crna i bijela topola se upotrebljavaju u industriji celuloze i ambalaže.
Tvrdo drveće - grab, dud i jasen su vrlo traženi na tržištu. Dobro je za ogrjev, ali i za druge namjene. Grab je dobar za glazbene instrumente, dud u građevinarstvu i izradi bačvi, dok se jasen upotrebljava u stolariji i strojogradnji.
Orah, višnja, trešnja i javor - idealni su za izradu namještaja, a uz to imaju visoku energetsku vrijednost kao ogrjev.
Paulovnija je najbrže rastuće i vrlo lako drvo. Za 30 posto je lakše od bilo kojeg drveta. Dobro je za građu, a energetski je jednako najboljem ugljenu. Koristi se i za proizvodnju peleta.
Hrast posjeduje veliku tvrdoću, dugovječnost i lijepu teksturu (na presjeku ima lijepe šare). Koristi se za izradu brodova, za podvodnu gradnju, jer je otporan na truljenje. Primjenjuje se i u izgradnji vagona, stolarije, namještaja, bačvi.
Kora hrasta se koristi za izradu čepova (hrast plutnjak), kao i za štavljenje koža životinja. Plod od ove vrste drveća - žir osnovna je hrana u ekološkoj proizvodnji i hranidbi svinja.
Tagovi
Šume Četinjače Drvo bukve Smreka Jela Nasad višnje Nasad trešnje Obrada drveta Namjena drveta
Autor
Više [+]
Dugogodišnji novinar,kao i urednik, tiskanih i elektronskih medija, bogat iskustvom u sektoru poljoprivrede i prehrambene industrije.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Vrijeme je za hren!
Maja Celing Celić
prije 1 tjedan
Ja ga oduvijek jedem. Često smo ga jeli nedjeljom uz kuhano meso. Danas moji jedu uz pečenje i sl.,.posebno za Božić, Uskrs. Ja ga oduvijek jedem. Često smo ga jeli nedjeljom uz kuhano meso. Danas moji jedu uz pečenje i sl.,.posebno za Božić, Uskrs.
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
To se u mojem selu jelo za vrijeme svinjokolja , Nisam ga nikada jeo ! To se u mojem selu jelo za vrijeme svinjokolja , Nisam ga nikada jeo !
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje