Pretraga tekstova
Komunalna tvrtka Pula Herculanea ove godine njeguje stabla crnike inovativnim metodama radi poboljšanja zdravlja gradskih stabala
Crnika (Cuerce ilex) jedno je od najčešćih vrsta stabala u Puli, krasi mnoge parkove i drvorede. Osamnaest stabala čini malu zelenu oazu u središtu grada na Danteovom trgu.
"Posljednjih desetak godina svjedočimo zabrinjavajućoj pojavi - masovnom sušenju vrhova stabala", kaže rukovoditeljica Hortikulture mr. sci. Tatjana Mandić Bulić iz komunalne tvrtke Pula Herculanea.
U ovom, ali i u drugim gradovima uzduž hrvatskog primorja primijećeno je masovno sušenje crnike.
"Istraživanje prof. dr. sc. Danka Diminića iz 2014. otkriva da je od 5 do čak 80% krošnji nekih stabala pokazalo znakove sušenja", opisuje.
Uzroci su, dodaje, pronađeni u gljivičnim infekcijama i oštećenjima od hrastove cvilidrete (strizibube). Radi se o gljivama Botryospheria iberica i Pseudovalsa umbonata koje su relativno nove u Hrvatskoj i napadaju grane promjera od 3 do 10 mm, dok je na nekim stablima pronađena i fitopatogena gljiva Phomopsis sp.
"Kako bi se spriječilo daljnje sušenje vrhova crnike, primijenjene su razne metode njege, uključujući orezivanje, prihranu i zalijevanje. Poseban uspjeh postignut je endoterapijom 2016. godine kada je sušenje vršnih grana znato usporeno, a na nekim stablima i zaustavljeno", ističe Tatjana Mandić Bulić.
Zbog ponovne pojave sušenja vršnih grana crnike, ove godine je odlučeno, u dogovoru sa Gradom Pula o ponovnoj primijeni endoterapije u srpnju.
Nova metoda ugrađivanja kombiniranog sredstva u tlo primijenjena je u Parku kralja Zvonimira. "Ovaj specijalni patentirani preparat prihranjuje tlo, poboljšava izmjenu plinova, obnavlja mikrobiom tla i potiče rast korijena. A redovitim zalijevanjem tijekom ljetnih mjeseci, preparat se distribuira putem korijenovog sustava do svih dijelova stabla", poašnjava i kako ističe metoda je sigurna po ljude i okoliš pa nije potrebno izbjegavati prostor tijekom apliciranja sredstava u stablo.
Inače, u Puli je ukupno posađeno 77 stabala crnike i za svako stablo se valja boriti ne bi li se ono spasilo. "Obzirom da se radi o novitetu, nadamo se pozitivnom iskustvu i vidljivim rezultatima u skoro vrijeme", zaključuje rukovoditeljica.
Briga o zdravlju biljaka na javnim gradskim površinama od iznimne je važnosti, kako za samu biljku tako i za cijeli okoliš. Stabla u urbanoj sredini posebno su osjetljiva i ponekad im je potrebna intervencija kako bi lakše podnijela određene bolesti i uvjete u kojima rastu. Jednom posađena stabla, cjeloživotna su briga stručnjaka ali i cijele zajednice.
Tagovi
Endoterapija Sušenje stabla crnike Pula Herculanea Hortikultura
Autorica
Više [+]
Diplomirana novinarka, velika zaljubljenica u prirodu koja je zadnjih desetak godina provela s fotoaparatom "hvatajući" kukce, ostale životinje i naravno promjene koje se neminovno događaju u njoj. Voli uzgajati povrće, ali kako nema zemlju, sadi na balkonu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje