Mikotoksini se ne javljaju samo u cjelovitim žitaricama i uljaricama, već i u nusproizvodima tijekom cijele godine uzgoja, rekao je Nathan Kurfman, stručnjak za opskrbne lance iz Alltecha
Kiše i poplave na početku te praćene sušom krajem sezone, stvorile su brojne izazove za ratare u srednjoj i jugoistočnoj Europi. Ukupan rizik od mikotoksina procjenjuje se kao umjeren do visok te je riječ o sličnoj razini rizika u usporedbi s analizama za isto razdoblje prethodnih godina, objavila je tvrtka Alltech u svom godišnjem pregledu europske žetve.
Ističu kako prevladavaju trikoteceni tipa B i nova skupina mikotoksina, no najveći rizik kod žitarica predstavljaju trikoteceni tipa B, poput deoksinivalenola. Najveći rizik u krmi predstavljaju oni iz skupine Penicillium, poput penicilinske kiseline, mikofenolne kiseline i patulina.
"U nekim su zemljama, uključujući Mađarsku, Srbiju, Rumunjsku i Bugarsku, utvrđene visoke razine aflatoksina B1 u uzorcima kukuruza, s koncentracijama do 506 ppb (dijelovi na milijardu, op.a.)", stoji u privremenom izvješću.
Gledano detaljno po kulturama, radili su analize na pšenici gdje su uzeli 86 uzoraka. Rezultati su pokazali 7,7 mikotoksina po uzorku u prosjeku. Njih 99 posto sadržavalo je dva ili više mikotoksina, a najzastupljeniji su bili trikoteceni tipa B te nova grupa mikotoksina, stoga je rizik za ovu kulturu umjeren.
Kod ječma su uzeli 112 uzoraka te je pokazalo 6,3 mikotoksina po uzorku u prosjeku, a 98 posto njih sadržavalo je dva ili više mikotoksina (nova grupa te trikoteceni tipa B kao najzastupljeniji). I ovdje je rizik umjeren.
Umjeren je rizik i kod kukuruza gdje je uzeto 567 uzoraka, a testiran je na sljedeće mikotoksine: aflatoksini, deoksinivalenol, T2/HT2, fumonizini, zearalenon i okratoksin.
"Sušna područja bila su pod većim rizikom, a najviše je kod kukuruza bilo aflatoksina B1", rekao je na održanom webinaru dr. Max Hawkins, stručnjak iz Alltecha. U svojem je izlaganju rekao kako je razina aflatoksina po uzorku bila u prosjeku 10,24, a najviše 566,2 ppb. To je, pojašnjava, vrlo velik problem, i da se u Europi stoka s takvim kukuruzom ne bi trebala hraniti. Treba biti oprezan jer puno ljudi, primjerice, konzumira mlijeko od takve stoke, a ne zna odakle to mlijeko dolazi.
"Mikotoksini se ne javljaju samo u cjelovitim žitaricama i uljaricama, već i u nusproizvodima tijekom cijele godine uzgoja", nadovezao se Nathan Kurfman, stručnjak za opskrbne lance iz Alltecha.
Visok rizik zabilježen je kod travne i kukuruzne silaže gdje je od 60 uzoraka pronađeno 2,9 mikotoksina po uzorku u prosjeku, a najviše trikoteceni tipa B te plijesni iz roda Penicilium.
Gotovo 6 (točnije 5,9) mikotoksina pronađeno je po uzorku u prosjeku kod slame, što predstavlja također visok rizik, a najčešći su bili trikoteceni tipa B i nova grupa mikotoksina.
Cjelovit webinar s rezultatima žetve možete pogledati OVDJE.
Za više informacija obratite se tvrtki Alltech na jedan od niže navedenih konatakata.
Tagovi
Autorica
Partner
Josipa Lončara 3,
10090 Zagreb,
Hrvatska
tel: +385 1 2339 588,
fax: +385 1 2339 008,
e-mail: amasar@alltech.com
web: https://www.alltech.com/hr-hr
Zeleno Srce
prije 5 dana
puno znanstvenih radova protiv aflatoksina i ostalih patogena donosi Chitosan Hydrocloride s koštanjem primjene 20 Eura po hektaru a tu je i kod skladištenja nezabiolazni oblik zeolita zeocorn